Biografija

        Hermann Hesse rodjen je 2.7.1877. godine u pokrajini Kalv (Schwarzwald). Sa 4 godine preselio se sa roditeljima u Bazel, tako da je prve utiske o zivotu stekao tu. Zivot u roditeljskoj kuci bio je vrlo neobican i protkan poboznoscu. Od svakog pojedinca se trazilo da, kroz ljubav prema bliznjima, usavrsava svoje hriscanske vrline. U toj kuci su se ukrstali mnogi razliciti svijetovi. H. Hesse je bio razapet izmedju ocevih shvatanja i shvatanja majcine porodice. Sva ta strujanja su se duboko urezala u svijest i dusu Hermanna Hessea.

          Bilo mu je 14 godina kada je odlucio da ce postati ili knjizevnik ili nista!

        Prema odluci roditelja trebalo je da postane svestenik, ali ubrzo nakon smjestanja u manastir Hesse bjezi. Po misljenju mnogih, Hessea su vaspitni sistem i bezdusna stepa natjerali da napusti samostan i taj nacin zivota. Naredne godine njegovog života bile su stresne i teške. Zabrinuti roditelji su odveli sina u Bad Bol kod isjeljitelja duse i istjerivaca demona. Poslije dva neuspjela pokusaja samoubistva, roditelji ga smjestaju u dusevnu bolnicu. Pisma, koja je Hesse pisao u tom periodu svog zivota, su dokumenti ocaja, protesta i nemoci. Govore o nastojanjima ljudi da mu slome volju i proglase ludim.

        Po izlasku iz ljecilista, upisao je gimnaziju ali u njoj uspjeva izdrzati samo jednu godinu. Zatim, neko vrijeme boravi kod kuce i predaje se studiranju svijetske knjizevnosti uz pomoc djedove ogromne biblioteke. Po sopstvenom kazivanju, pristao je da bude knjzar, kako bi konacno zaradio svoju koricu kruha. Kada je velika izdavacka kuca prihvatila njegov roman "Piter K." ostvario je svoj cilj: POSTAO JE KNJIZEVNIK!

        1904. godine Hesse se ozenio Mariom  Bernuli iz stare porodice naucnika. Postao je mnogohvaljeni pisac, saradnik mnogih listova. Godinu dana kasnije, rodio mu se prvenac-sin Bruno, a nekoliko godina kasnije sinovi Hajner i Martin. Hesse sa porodicom napusta Njemacku i odlazi da zivi u Bern (Svajcarska).

        Pred sam rat, 1914. godine je objavio roman "Roshalde", koji kao i svi njegovi romani sadrzi elemente iz njegovogzivota. U njemu se jasno ogleda teska kriza u Hesseovom braku. U prvi mah se javlja u vojnu sluzbu ali ga odbijaju zbog slabog vida. Od tada se posvecuje antiratnoj propagandi a posljedica toga je da mu mnogi citaoci okrecu ledja. Oceva smrt 1915. godine, bolest njegove zene i sina dovode ga do ivice nervnog sloma. Tada je prvi put otisao na Jungovu kliniku i psihoanaliticku terapiju. Tu mu se otvaraju nesluceni svijetovi. Njihov odraz ce da se provlaci i kroz njegova djela.

        Otudjen od svojih citalaca, on je roman "Damijan" objavio pod imenom Emil Sinkler. Knjiga je naisla na jak odjek kod razocaranih ratnika izgubljenog rata. Imao je veliki uticaj na omladinu a od fanaticnih patriota su mu stizala pisma puna mrznje. Ubrzo se otkrilo da je on tvorac "Damijana" i Hesse je bio primoran da vrati Fonteneovu nagradu, koja je bila dodjeljena nepostojecem Sinkleru.

        Njegov prvi brak se raspao. Bivsa zena mu je upucena na lijecenje a djeca privremeno naseljena u kuce njihovih porodicnih prijatelja. Bilo je to vrijeme siromastva i tuge u zivotu Hermanna Hessea. Ponovo odlazi na Jungovu kliniku gdje pocinje da se bavi i slikarstvom.

        1924. godine postao je drzavljanin Svajcarske i tamo se ozenio i drugi put, ali se razvodi 3 godine kasnije na zahtjev supruge. 1931. godine zeni se treci put i pocinje da radi na djelu "Igra staklenih perli". Za to djelo, 1946. godine dobija Nobelovu nagradu za knjizevnost.

        Hermann Hesse je umro u snu, noci 8.8.1962.. godine i osatvio za sobom 40 knjiga.

                                                                                       

Vrh strane  Home page