Memorijalni muzej-kuca Ive Andrica

Oficijelni plakat manifestacije

U Travniku, u mahali Zenjak na broju 9, rođen je 9.oktobra 1892. godine pisac Ivo Andrić, do sada jedini dobitnik Nobelove nagrade za književnost na području bivše Jugoslavije. Tokom više od jednog stoljeća stara kuća tipične bosanske arhitekture promijenila je nekoliko vlasnika. Od 1892. do 1922. godine u posjedu je porodice Antunović (a Tadija Antunović bio je krsni kum Ivi Andriću), zatim postaje vlasništvo Stjepana Majkića-Jurišića do 1925. godine, da bi je otkupio Pero Zec. Početkom 70-ih godina dvadesetog vijeka Skupština općine Travnik pokrenula je inicijativu za otkup kuće i njeno preuređenje u spomen-muzej. No, ta je procedura trajala dugo vremena, jer je posljednji vlasnik najprije odbijao da je proda, a kada je već pristao na to, zauzvrat je tražio enormno visoko sumu za otkup. Presudnu ulogu u dugotrajnim  pregovorima o kupo-prodaji imao je Ivica Blažević, tadašnji predsjednik Skupštine općine Travnik. I napokon, 1971. godine počeli su radovi na rekonstrukciji objekta. Kako je kuća bila u krajnje trošnom stanju, morala je biti srušena i ponovno sagrađena po istovjetnim arhitektonskim dimenzijama i principima na osnovu idejnog projekta arhitekte inžinjera Nedeljka Rosića iz Sarajeva. Otkupna cijena kuće,idejni projekat,rekonstrukcija i opremanje enterijera koštala je oko 2,5 miliona dinara, a finansijska sredstva za ovu svrhu obezbjedila je Skupština općine Travnik uz pomoć donacija iz Fonda za kulturu BiH. Ali sam Andrić nije bio baš oduševljen idejom o otvaranju spomen muzeja, jer poznat kao iznimno skromna osoba, mislio je da nije u redu da se njemu još za života podiže neka vrsta mauzoleja : «Verujte, uvek sam se pitao šta će im ta moja rodna kuća u Travniku? Nije to ni Šatobrijanov zamak u Bretanji, ni velika kuća Viktora Igoa u Parizu, ni Tolstojeva Jasna Poljana…». Ipak, pisac je pokazivao izvjesno interesovanje o cijeni otkupa kuće od posljednjeg vlasnika i troškovima rekonstrukcije. O tome govori i sarajevski  književnik Ljubo Jandrić u svojoj knjizi «Sa Ivom Andrićem». U Beogradu 16.maja 1974. zapisao je sljedeće svjedočanstvo:

« Pričam Andriću o svom nedavnom putu u Travnik gdje su u toku radovi na obnovi kuće u kojoj se rodio. Planom je predviđeno da se avlija adaptira za književne susrete i slične priredbe, u prizemlju bi se uredila kafanica u bosanskom stilu, dok bi se na spratu kuće nalazile spomen-soba i biblioteka. Nato mi on nakon kraćeg ćutanja reče da su Travničani dosta učinili u obnavljanju znamenitih građevina,na čemu im treba odati visoko priznanje.

Ali-dodade-što se tiče moje rodne kuće, već sada sam uveren da su pogrešili u dvema stvarima : prvo, kao što se zna, ja sam rođen u sirotinjskoj kući, a ovo što oni prave daleko je od bede; drugo,gde ste videli da kafana ide zajedno sa bibliotekom? Nije moje da kudim i da se zameram ljudima. Bojim se. Neki mi đavo ne da mira.»

Pozdravnim govorom 30. augusta 1974. godine Spomen muzej Rodnu kuću Ive Andrića svečano je otvorio Avdo Maglić, tadašnji predsjednik Izvršnog odbora Skupštine općine Travnik, a potom je ključ od kuće simbolično uručio Venceslavu Topaloviću, tadašnjem direktoru Zavičajnog muzeja Travnik.

Na uređenju stalne izložbene postavke književnog fonda učestvovala je Miroslava Miljanović, viši kustos Muzeja književnosti BiH, a prvi kustos književnosti Rodne kuće Ive Andrića bio je Vlatko Batinić. Jedno post-festum svjedočanstvo o ceremoniji otvorenja Spomen-muzeja ponovo daje Ljubo Jandrić :

 

«Beograd,19. septembra 1974. godine. Prošla su dva mjeseca otkako sam se posljednji put vidio sa Andrićem. Posjetio sam i Travnik i prisustvovao otvaranju obnovljene Andrićeve rodne kuće. Bila je to prava svečanost. Ali od svega je najdublji utisak na mene ostavila sama kuća iako je ponovo podignuta: onaj zemljani pod u sobi u prizemlju, starinsko ognjište, kolijevka i drugi kućanski predmeti, zatim izloženi Andrićevi rukopisi, pa Đuraševićeva izložba fotografija na gornjem spratu i biblioteka sa mnogim Andrićevim izdanjima-sve je to djelovalo impresivno, jer je urađeno s mjerom i ukusom. Dok Andriću govorim o tome, teško nalazim prave riječi. On me pažljivo sluša, klima glavom i smješka se.

Hvaleći mene-veli-Travničani pomalo hvale i sami sebe. Ne zameram im. Sva je Bosna slična Travniku. Uostalom, ceo Balkan je takav.»

Trinaestog marta 1975.godine, na dan smrti Ive Andrića, Zavičajni muzej Travnik donio je odluku da se Spomen-muzej preimenuje u Memorijalni muzej Rodnu kuću Ive Andrića.

 

<<index