abc Internet osnove
Uvod /INTRODUCTION/

Internet INTERNATIONAL NETWORK (INTERnational + NETwork = INTER + NET = INTERNET) – međunarodna mreža. Internet je globalna računarska mreža začeta u šezdesetim godinama prošlog vijeka u Sjedinjenim Američkim Državama. Danas je Internet mreža bez vlasnika, u kojoj pojedina preduzeća, odnosno organizacije održavaju svaka svoj djelić mreže, a svi korisnici mogu objavljivati svoje sadržaje. Niko ne poseduje Internet, pa tako i ne postoji centralna vlast koja upravlja Internetom. On je rezultat tehničkih, socijalnih i komercijalnih inovacija i timskog rada.  Učešće u radu Interneta zasnovano je na slobodnoj i kooperativnoj osnovi uz obavezu jedino poštovanja tehničkih standarda kako bi se uspostavilo prisustvo na mreži. Internet društvo (eng."Internet Society") u Fairfax-u, Virginia, USA, igra važnu ulogu i postavlja tehničke standarde, ali ovo društvo nije vlasnik Interneta. Ova organizacija ostvaruje vezu između sa jedne strane vlada (oficijalnih ustanova u pojedinim zemljama) a sa druge strane sa nevladinim institucijama kao što su univerziteti i kompanije.

Razvoj Interneta u tako veliku mrežu je zasnovan na saradnji vlada, industrije i obrazovnih institucija širom sveta. Internet čine posebni kompjuteri koji korisnika poslužuju podacima, te računare i nazivamo: poslužitelji (eng. server).Trenutno postoji  preko 200 miliona servera spojenih na Internet. Ovi serveri korisnicima Interneta pružaju pristup ogromnom broju informacija, razbacanih po čitavom svetu. Podaci se na Internetu nalaze u raznim oblicima: riječ, slika, zvuk, video zapis itd. Teško je uopšte predočiti količinu podataka koja se nalazi na Internetu. Moglo bi se reći: ako ne postoji na Internetu, onda vjerovatno uopšte ne postoji.
Asocijacija za Internet su stoga i pojmovi "mreža nad mrežama" i "mreža svih mreža":
Internet nudi mnoge mogućnosti. Od njegova začetka do danas unutar njega su razvijeni mnogi servisi (usluge) od kojih su najpoznatiji World Wide Web, daljinski prijenos podataka i elektronska pošta. Postoji široka lepeza sistema, od kamere do super računara, uključujući i sisteme u svemiru (sateliti i sl.).
Pojava Interneta je jadan od najvažnijih događaja u ljudskoj istoriji – revolucija u komunikaciji i poslovanju. Širenje informacije putem Interneta dovodi do novih tehnoloških napredovanja.

Internet je narastao u ogromnu mrežu mreža i nastavlja rast.


Slika 1. Predstavljanje Interneta

Internet se na slikama predstavalja kao oblak.

   


Slika 2. Mjerne jedinice

 

BInary digiT = bit (binarna cifra ima vrijednosti 0 i 1)

Za prenos podataka na Internetu koristi se mjerne jedinice:

  • bps - bita u sekundi.
  • Kbps - kilo bita u sekundi.
  • Mbps- Mega bits per second (mega bita po sekundi).
  • Gbps - Giga bits per secund (giga bita po sekundi).

Veličina fajla se izražava u:

  • B - bajt.
  • KB.
  • MB.
  • GB.

   

 

Index