abc Internet osnove - Toplogija /TOPOLOGY/
Aktivna i pasivna oprema /ACTIVE AND PASSIVE EQUIPMENT/

Ukupna količina napravljenog sadržaja koju je neophodno razmijeniti koristeći računarske mreže, lokalne i internet, je skoro nemjerljiva. Sistem koji omogućava razmjenu je u stalnom razvoju, i tehnika i tehnologija, i sastoji se od različitih vrsta opreme. Jedna od glavnih vidova podjele te opreme je podjela na pasivnu i aktivnu mrežnu opremu.
Ova podjela može biti zasnovana na dva kriterija:

  • Prema kriteriju upotrebe električne energije za samo funkcionisanje te opreme ( pasivna oprema ne zahtjeva struju za rad, aktivna zahtjeva )
  • Prema mogućnosti logičkog odlučivanja ( za potrebe usmjeravanja mrežnog prometa )

Postoji nekoliko definicija aktivne opreme, navešćemo onu koja kaže da aktivnu opremu čine svi elektronski uređaji koji prihvataju i distribuišu promet unutar računarskih mreža ( imaju memoriju i procesor ). Takođe, pasivnu opremu možemo definisati kao opremu koja čini kablovski sistem ( bakar i optika ) koji služi za povezivanje aktivne opreme.

Pasivna oprema se sastoji od kablova, konektora, razvodnog panela ( patch panel, switching panel, punch-down panel ), komunikacijski ormari i sistem napajanja električnom energijom ( vodovi, sklopke i naponske letve, sistem za hlađenje ).


Slika 1. Konektori za koaksijalni kabal

Kablovi služe za prijenos signala između računara i komunikacijske opreme. Za različite tipove signala koriste se različite vrste kablova: bakar za prijenos napona i optički kabal za prijenos svjetlosnog signala. Primjer kabala:

  • Koaksijalni kabal: sastoji se od izolovanog (C), središnjeg bakrenog vodiča (D) oko kojeg je upletena bakrena ovojnica (B). Sve zajedno je izolovano vanjskom plastičnom izolacijom (A). Koaksijalni kabal ima jedan jedini bakarni provodnik u svojoj sredini (povratni vod se dobija uzemljenjem). Plastični sloj daje izolaciju između centralnog provodnika i metalnog oklopa oko njega. Oklop sprječava pojavu interferencija od fluorescentinih lampi , motora i drugih računara. Iako ga je teško instalirati, ima veoma širok propusni opseg ( može da podrži velike brzine prijenosa) i veoma je otporan na interferencije. Može se upotrijebiti za povezivanje računara na većoj udaljenosti nego UTP, za iste bitske protoke. U računarskim mrežama su se koristili RG-58 tzv. „tanki“ koaksijalni kabal ( koji podržava 10Mb/s protok u10Base2 Eternet  standardizovanim računarskim mrežama ) i 10Base5 tzv. „debeli“ koaksijalni kabal ( koji takođe podržava 10Mb/s protok u 10Base5 Eternet standardizovanim računarskim mrežama). Broj 2 kazuje da je maksimalna dužina segmenta 200m( 185m preciznije ) , dok 5 kod debelog kabla do 500m.

Najčešći konektor u upotrebi kod koaksijalnog kabla (veoma rasprostranjen u videotehnici ) je Bayone-Neill-Concelman (BNC).
Postoje različiti tipovi adaptera za BNC kabl (T adapteri, terminatori ...). Proces montiranja BNC konektora se vrši krimp klještima, pa se zove “krimpovanje” (eng.crimp).

 

Kategorija UTP kablova po standardu EIA/TIA

Nivo 1

Omogućava prijenos govora i faks poruka

Nivo 2

Omogućava prijenos podataka do 4Mbps

Kategorija 3

Omogućava prijenos podataka do 10Mbps

Kategorija 4

Omogućava prijenos podataka do 20Mbps

Kategorija 5

Omogućava prijenos podataka do
100Mbps

Kategorija 5e

Omogućava prijenos podataka do 1Gb do
550m razdaljine

Kategorija 6

Omogućava prijenos podataka do 1Gb do
700m razdaljine

 

uvrnuta parica (Twisted Pair): može biti bez zaštite od vanjskih smetnji (UTP – Unshielded Twisted Pair) ili sa zaštitom od vanjskih smetnji (STP – Shielded Twisted Pair). Sastoji se od 8 žica isprepletenih u parove (parice). Ta 4 para žica su omotana vanjskom ovojnicom, a mogu biti omotani u zaštitu protiv smetnji (STP).
Kablovi sa upletenim paricama postoje u četiri izvedbe: oklopljeni i neoklopljeni. Neoklopljeni (UTP) kabl je najpopularniji i obično najbolje rješenje za školske mreže. Iskustvo govori da je, ukoliko to sredstva dozvoljavaju dobro upotrijebiti oklopljeni kabl za vertikalno kabliranje (STP kabl, kod koga je svaka parica obavijena metalnom folijom radi zaštite od spoljašnjih elektromagnetnih zračenja).Veze između spratova prolaze kroz svakakve građevinske konstrukcije, pa je zgodno obezbjediti se. Kvalitet UTP kabla može varirati u zavisnosti od prečnika parice i kvaliteta i debljine njene izolacije.

Kablova ove kategorije EIA/TIA 2 ima najviše na tržištu i najjeftiniji su. Kategorija6 je kad kad previše skupa. Jedno od ograničenja koje treba imati u vidu kod razvlačenja UTP kabla je da jedan segment ne smije preći 100m dužine.


Konektor za UTP kabal

Standardni konektor za UTP kabl nosi oznaku RJ-45. On je nalik konektoru RJ-11koji ste vidjeli na svojim telefonima, sa tom razlikom što prima osam umesto četiri provodnika. 

Montiranje konektora na kabl je posao koji zahteva adekvatan alat,strpljenje i iznad svega kvalitetan kabl


Utičnica za UTP kabal

optičko vlakno: može biti singlemode (svjetlost ulazi u vodič pod samo jednimuglom) i multimode (svjetlost može ući u vodič pod više uglova u određenom rasponu). Sastoji se od jezgra (core) koji vodi svijetlo i skupa ovojnica koji služe za zaštitu tog jezgra.
Оptički kablovi predstavljaju veoma pouzdan 

i brz način prenosa podataka. Oni su sačinjeni od vlakana sa centralnim staklenim jezgrom obavijenim staklenim omotačem. Vlakna su za štićena sa nekoliko slojeva za štitne obloge. Kroz vlakna se prenosi svetlost(koju proizvodi laserska ili LED dioda). Potpuno su otporni na bilo kakve elektromagnetne uticaje i najčešće čine osnovu tzv. kičmu (backbone) bilo koje ozbiljnije telekomunikacione mreže. Kada se pravi računarska mreža, obično se između spratova polaže optički kabl (vertikalni razvod) zbog velikih rastojanja i većeg propusnog opsega. Kod polaganja ovog kabla potrebno je poštovati pravila o njegovom savijanju jer isuviše veliki ugao savijanja može spriječiti prostiranje svjetlosti. 10BaseF je specifikacija koja se odnosi na optičke kablove koji nose Ethernet (mrežni) signal protoka 10Mbps

Konektori za optička vlakna:

  • A - SC-DC
  • B - LC
  • C - MT-RJ
  • D - Duplex SC
  • E - Volition
  • F – Fiber-Jack

ST konektor

Postoje različiti tipovi konektora koji se montiraju na optičke kablove. Neki često korišćeni konektori nose oznake kao što su ST ili SC. Sam proces nastavljanja kablova se naziva "zatapanje u električnom luku", popularno splajsovanje i zahtevaveoma skupu opremu. Proces je opasan po zdravlje i zbog toga ga mora obavitisamo sertifikovano osoblje

 
 

patch panel: služi za koncentrisanje dolaznih kablova iz utičnica razmještenih po prostorijama koje pokriva lokalna mreža. Iz patch panela se tzv. patch kablovima povezuju računari spojeni na dolazne kablove sa aktivnom opremom (obično switch).

komunikacijski ormar: služi za smještaj pasivne i aktivne mrežne opreme (kablovi, patch paneli, switchevi, routeri, serveri,...).

naponska letva: služi kao izvor napajanja za aktivnu opremu. Postavljaju se u komunikacijski ormar uspravno ili horizontalno.

 

Index