abc Internet osnove - Toplogija /TOPOLOGY/
HUB

Ulaz/izlaz u HUB se zove port i ravnopravni su - može se svaki uredjaj priključiti na bilo koji ulaz.

HUB ( razvodnik ) je mrežni uređaj koji omogućava povezivanje više uređaja koji se povezuju i kreiraju mrežu. Obično se koristi u lokalnim mrežama. Predstavlja centralnu tačku povezivanja u LAN. HUB se koristi u toplogiji zvijezde /STAR/ kao zvjezdište. Osnovna verzija razvodnika ne sadrži aktivne elektronske uređaje, pa se ne može koristiti za proširivanje LAN mreža (tj.za proširivanje mreža preko maksimalne razdaljine na koju kabal može da poveže uređaje, a koja je data u njegovim tehničkim podacima).


Povezivanja HUB-a u mreži /NETWORK/ tipa zvijezda /STAR/.
Na HUB mogu istovremeno priključiti različiti uređaji:
  • Računar /COMPUTER/.
  • ROUTER.
  • SWITCH.
  • HUB.
  • PRINTER.
HUB organizuje mrežne kablove i prenosi signal sa podacima ka svim računarima u mreži. Signal koji dolazi na jedan od njegovih portova se rekonstruiše i prosljeđuje na sve ostale portove, tako da svi uređaji spojeni na njega primaju podatke. U Ethernet mrežama sa UTP i optičkim kablovima, samo jedan od računara povezanih na HUB može u jednom trenutku da vrši transmisiju podataka. Najčešća upotreba HUB-a je u mrežama u kojima se koriste kablovi sa uporednim paricama. Na priključke se na zadnjoj strani HUB-a povezuju uređaji na mreži. Računari i drugi uređaji se sa razvodnikom povezuju svaki zasebnim kablom. Kada veličina mreže preraste broj priključaka na HUB-u, novi HUB se može priključiti na već postojeći ( HUB-ovi se tako međusobno povezuju, kratkim kablovima za povezivanje, koji se često nazivaju „pacovski repovi“), što omogućuje veću gustinu priključaka.

Pri poVeliki nedostatak je što samo jedan računar može da šalje podatke u jednom trenutku. Kad više računara istovremeno šalje podatke dolazi do gubitka podatka /COLLISION/. kušaja istovremene predaje podataka dolazi do gubitka podataka /COLLISION/.


Način rada HUB-a - Animacija
HUB možemo da ubrajamo i u aktivnu i u pasivnu mrežnu opremu. Postoji razlika između aktivnog i pasivnog HUB-a.
Pasivni HUB je samo spojnica koja povezuje signal među uređajima i koristi se samo još dok je neophodno nadgledanje saobraćaja na mreži, a aktivni HUB je odašiljač sa više tačaka sa sposobnošću regeneracije signala. Aktivni HUB može da procesuira i obradi informaciju, dok to pasivni nije u mogućnosti. Aktivni HUB je sličan repeater-u, može da ima više portova 8, 16 ,24,…

Simbol za HUB
HUB može da radi na brizini 10 ili 100 Mbps.

Pored aktivnog i pasivnog HUB-a postoji i pametni HUB. Pametni HUB je sličan aktivnom, posjeduje takođe uređivački program koji omogućava uočavanje određenih grešaka pri prijenosu podataka i pri tome ih izoluje. Ovaj upravljački program koristi protokole kao što je SNMP ( Simple Network Management Protocol ) za komunikaciju sa različitim mrežnim uređajima i dobijanje statistika u realnom vremenu poput propustljivosti, vremena rada, tabela usmjeravanja i još mnogo toga.

Prenos podataka korišćenjem HUB-a animacija >> .

HUB se može zamjeniti naprednijim uređajem ( switch-em ) , ako se koriste za veće mreže.

Index