Geografija

Geografski položaj Egipta izuzetno je povoljan. Sinajsko poluostrvo predstavlja kopneni most koji povezuje Egipat sa Azijom. Sredozemnim morem povezan je sa Evropom, dok Suecki kanal predstavlja važno cvorište trgovackih puteva izmedu kontinenata.
Na severu je Sredozemno more, na istoku Gaza, Izrael i Crveno more, na jugu Sudan, a na zapadu Libija. Maksimalna dužina sever-jug iznosi 1.105 km, a maksimalna širina 1.129 km. Površina Egipta iznosi 997.739 km˛ (bez sporne oblasti Halaib, površine 20.580 km˛). Manje od desetine od ukupne teritorije Egipta je naseljeno i kultivisano. Teritorija obuhvata dolinu i deltu Nila, kao i Suecki kanal koji povezuje Sredozemlje sa Sueckim zalivom, rukavcem Crvenog mora.

 

Reljef
Bela pustinja kod oaze Farafra
Više od 90% teritorije zauzimaju pustinje, ukljucujuci Libijsku (tzv. Zapadnu pustinju) na zapadu; deo Sahare, Arapsku pustinju (tzv. Istocnu) koja se granici sa Crvenim morem i Sueckim zalivom, na istoku. Libijska pustinja poznata je kao „veliko peskovito more“ u kome postoji nekoliko depresija od kojih je najveca Katara. Od pustinjskih oaza u Libijskoj pustinji najpoznatija su: Barija, Daktila, Karija, Farafra i mnoge druge.
Na izrazitom jugu duž granice sa Sudanom nalazi se Nubijska pustinja, ogromna teritorija kamenih površina i peskovitih dina. Sinajsko poluostrvo obuhvata peskovite pustinje na severu i ogromne planinske vence na jugu sa vrhovima koji se izdižu i do 2.100 m iznad Crvenog mora. Planina Katarina (Džabal Katrina, 2.637 m) je najveca planina u Egiptu. Nalazi se na Sinajskom poluostrvu kao i planina Sinaj (Džabal Musa) gde je prema hebrejskoj Bibliji Mojsije primio deset Božjih zapovesti.


Reka Nil ulazi u Egipat iz Sudana i tece severno prema Sredozemnom moru. Svojom celom dužinom od južne granice do Kaira Nil podseca na dugi hodnik, jer se iznad njegove doline izdižu visoke stene.

 

Južno od grada Idfua dolina Nila retko da dostiže širinu vecu od 3 km. Od Idfua do Kaira prosecna širina doline iznosi cak i do 23 km i veci deo zapadne strane je iskorišten za poljoprivredu. Oko Kaira dolina se stapa sa deltom i zauzima 250 km sredozemne obale. Nanosi aluvijalnog mulja i drugog recnog materijala posle poplava Rozete, Damijete i drugih reka nacinili su deltu najplodnijom regijom Egipta. Ipak, iako poplave donose plodan mulj, država cini sve da smanji godišnji broj poplava, zbog erozije u priobalnom podrucju koju vrši slana voda.
U Egiptu postoji mnogo jezera. Jezero Naser, ogromni rezervoar blizu Asuana, prostire se od sudanske granice. Niz plitkih i slanih jezera smešteni su na krajevima delte prema moru. Drugo vece jezero je Birkat Kvarun koje se nalazi u unutrašnjosti, tj. u pustinji severno od grada Fajum.

 

NAZAD