Prvi srpski ustanak  

Prvi srpski ustanak obuhvata borbe srpskih ustanika protiv Turaka od 1804-1813. godine. U XVIII vijeku turski feudalizam je usao u fazu raspadanja i to se narocito odrazilo na njen medjunarodni polozaj. Turska  vojska postepeno gubi svoju nekadasnju moc i organizovanost, ali i u naoruzanju, opremi i obuci, znatno je zaostajala za armijama evropskih sila. To je bio jedan od razloga sto turska nije bila vise u stanju da ocuva integritet velike Osmanlijske Imperije. S druge strane nizali su se neuspjesi i u austro-turskim (1788-91.) i rusko-turskim ratovima. Teritorijalne pretenzije na tursko carstvo bile su sve ucestalije, tj. takozvano Istocno pitanje postajalo je sve aktuelnije.

Medjutim, Turska je uspjela na neki nacin da ublazi krizu svoje imperije zahvaljujuci Napoleonovim ratovima koji su tada potresali i zaostravali odnose i interese velikih sila.

 

Stanje u beogradskom pasaluku pred Prvi srpski ustanak  

Polozaj srpskog stanovnistva pod Turskom u XVI vijeku bio je veoma tezak. Srbi su ropski bili obavezani da svojim gospodarima cine i stvarne, ali i licne usluge. Spahiji je pripadao svaki deseti snop na njihovoj njivi, pasi se za svaki Bozic iz svake kuce morala davati psenica, jecam i zob, sultanu je od svake muske glave pripadao harac. Seljaci iz Beograda i Smedereva su cesto bili primoravani  da odlaze u Carigrad, gdje su nekada i po dva mjeseca kosili sultanove livade. Najtezi je bio danak u krvi, koji je svake pete godine odnosio veliki broj srpske omladine.

 Medjutim u XVIII vijeku, kada je pocela da opada moc turskog carstva, situacija se znatno izmijenila, tako da je polozaj Srba bio neuporedivo bolji. Nije bilo vise danka u krvi, licnih usluga, kulucenja, u selima vise nije bilo naseljenih ni spahija ni janjicara. Medjutim, stanovnistvo je i dalje sultanu placalo harac, iz Carigrada su svake godine dolazile teskere-priznanice. Pasa vise nije dobijao zito, ali je dva puta godisnje zahtijevao placanje poreza. Sve ovo ukazuje na to da se narod postepeno oslobadjao turskih obaveza, a samim tim je doslo i do uspostavljanja za Srbe povoljnijih prilika u zemlji.

Za centralnu tursku vlast vezivani su plemstvo i njegovi potcinjeni prvenstveno preko pasa i kadije. To novo plemstvo cinile su ustvari spahije, koji su u isto vrijeme bili i ratnici i posjednici zemlje i oni su najvecim dijelom bili slovenskog porijekla. NJihovi posjedi postepeno su postali nasljedni, ali i pored toga ono se dosta razlikovalo od srpskog plemstva, koje je je tada ili propalo ili se iselilo u Austriju, jer novo plemstvo, tj. spahije nisu imali niti kuca i odvojenog zemljista, niti su imali prava da sude ili da se kuluci za njih.

Za vrijeme turske vladavine u Srbiji je postojao veliki broj hajduka, koji su skrivajuci se po sumama pljackali najcesce turske trgovce, ali su nekad mete napada bili i hriscanski trgovci, takodje, cesto je i domace stanovnistvo ispastalo zbog neke opljackane turske posiljke.

 Zbog toga se ne moze reci da su svi "mirni" Srbi voljeli hajduke. Na ovaj nacin hajduci su mogli da pomognu da dodje do nekog pokreta, ali ipak, za to je bio potrebniji neki veci i opasniji povod, a to su bili janjicari.

Janjicari su tada bili ne samo tlacitelji srpske raje, nego i u otvorenom sukobu sa spahijama zbog stalne teznje za visom vlascu. To im je dalo povod da i pri izbijanju poslednjeg austrijsko-turskog rata, pod vodjstvom Deli-Ahmeta ubiju Mehmeda Ali Seimovica i cetrnaest drugih spahija. Tokom rata nasilje janjicara se jos vise povecalo, ali i moc Deli-Ahmetova.

To je ujedno bio i poslednji rat Austrije sa Turskom, mada ne i poslednji sukob. Ujedno, on je izazvao i budjenje nacionalne svijesti Srba u Srbiji, ali i u Ugarskoj.

Svistovskim mirom situacija u beogradskom pasaluku se donekle poboljsala, (fermanima od 1793/1794. godine, potvrdjeni su raniji organi vlasti, tako da su pored vezira i kadije, selima upravljali i knezovi, a u knezinama oborknezovi. Tada je u Beogradu bilo 45 knezina; zatim fermanom od aprila 1796. godine na celo 12 nahija birani su oborknezovi koji su sami ubirali poreze i predavali ih vlastima, cak su djelimicno vrsili i sudsku i upravnu vlast u svojim knezinama), ali sukobi izmedju janjicara, koji su i dalje htjeli najvisu vlast i spahija koji su zeljeli osvetu, zbog ugrozenog polozaja, sve vise su zaostravani.

Dolaskom novog pase Abu Becira, situacija u Srbiji se dosta izmijenila. Odmah poslije njegovog dolaska na granicu, tj. u Nis, organizovano je ubistvo tadasnjeg predvodnika janjicara, Deli-Ahmeta. NJega je mucki, iza ledja ubio jedan od pasinih sluga, prilikom njegove posjete Nisu.

Odmah, nakon toga, posebnim fermanom pasa je naredio janjicarima da se uklone  iz Beograda i pasaluka. Oni su se pretezno sklonili u susjedne pokrajine. U narednom periodu u Srbiji dolazi do ozivljavanja privrede, zemlja se obogatila stocarstvom, godisnje je zemlja izvozila 4.000 goveda i 160 000 svinja, smatra se da je samo u trgovini s Austrijom godisnje zaradjivala oko 300 000 forinti. Tako je bilo u Srbiji na pocetku vladavine Hadzi Mustafe, nasljednika Abu Becira. Cak su za vrijeme njegove vladavine neki Srbi kao Aleksa Nenadovic dosli do polozaja oborknezova, zato su novog pasu neki nazivali "srpskom majkom".

 

Protjerani janjicari nasli su utociste u Vidinu, tacnije kod sina vidinskog ajana Pazvana Ogle, koji je bio zasluzan, najvjerovatnije po nagovoru janjicara, za napad na nahije beogradskog pasaluka.

Porta je primorana da se brani i zato ukljucuje Srbe u borbu protiv janjicara. Vec krajem 1793. godine Srbi kod sela Kolara ucestvuju u borbi protiv janjicara koji su zauzeli Pozarevac i krenuli prema Smederevu. Zbog opasnosti od daljih janjicarskih napada , 1797. godine formirana je srpska narodna vojska na celu sa Stankom Harambasicem, koja krajem aprila 1797. godine  broji oko 15 000 ljudi. A krajem XVIII vijeka Srbija je imala oko 500 000 stanovnika. Ali priblizavanje francuskih trupa turskim teritorijama (zauzimanje Krfa i drugih Jonskih ostrva 1797-99 i iskrcavanje Napoleona Bonaparte u Egiptu 1798. godine), uticalo je na Portu, 1798. godine da zakljuci savez sa Rusijom, uz obostranu garanciju stecenih posjeda.

 Medjutim, kako porta nije uspjela da oruzjem umiri janjicare, Hadzi Mustafa je primoran da im dozvoli povratak u pasaluk, iako su oni protjerani iz Beograda posebnim fermanom. A njihov povratak znacio je povratak zuluma i pocetak novog zla. U pocetku, janjicari, koji su se vec vratili u Srbiju, nisu toliko navaljivali na pasu da im vrati oduzeta imanja, ali veoma brzo sukobili su se sa domacim oborknezovima. Naime, jedan janjicar iz Sapca, Bego Novljanin, zatrazio je od oborkneza Ranka Lazarevica da mu ovaj poveca porez za nekoliko stotina grosa u njegovu korist. Kad je ovaj to odbio, janjicar ga je sa nekoliko svojih pratilaca ubio, pored njega ubijen je i Stanko Harambasic, jedan od vodja narodne vojske. Ovaj incident je prosao nekaznjeno, jer je Novljanin uspio pobjeci u Bosnu.

Situacija u zemlji se narocito pogorsala kada su janjicari ustali i protiv samog pase. Zbog toga, on je za rat protiv janjicara angazovao Srbe, Turke, ali i svog sina Dervis-bega. Medjutim, u julu 1801 godine janjicari su zauzeli Beograd i primorali pasu da udalji svoju vojsku; ubrzo nakon povlacenja Srba i odlaska Turaka u Nis, Hadzi-Mustafa je ubijen (15. decembra), bas onog dana kad mu je sin, kojeg je ovaj odmah obavijestio o svom hapsenju, stigao skoro do Beograda.

Vrhovnu vlast tada su preuzeli cetiri vodje janjicara, Kucuk Alija, pasin ubica, Aganlija, Mula Jusuf i Mehmed-aga Focic. Nazivali su sebe dahijama, a svakom od njih pripao je jedan dio zemlje. Zajednicku vlast vrsili su iz Beograda , ukinuli povlastice iz 1793. i 1794. godine, sami ubirali poreze i druge dazbine, sudili i presudjivali po svojoj volji.

Turska porta je bila potpuno nemocna, sto je ugrozilo autoritet i centralne vlasti i sultana. Kao nasljednik, u Beograd stize Hasan-pasa, koji nije imao nekog velikog uticaja ni na tadasnju vlast, ali ni na dahije.

Zbog bojazni Porte da bi janjicari mogli u Beograd dovesti samog Pazvan-Oglu, sto bi dovelo do jos vecih zaostravanja odnosa u Srbiji, posebnim pismom s Porte, 10. maja 1802. godine janjicarima je oprostena ucinjena krivica.

Ovakvo stanje u pasaluku stvoreno janjicarskim terorom, uticalo je na ujedinjenje svih srpskih drustvenih snaga (seljacke mase, starjesinski i trgovacki sloj) da se dignu na ustanak. U Zemunu se okupio veliki broj Mustafa-pasinih prijatelja, Srba i Turaka, medju kojima je najaktivniji bio Petar Icko, a na Turskoj strani najvise se isticao nekadasnji pasin blagajnik Hasan-beg, na cijoj je strani bio i prilican broj spahija, koji su bili ugrozeni od dahija. Oni su vec u ljeto 1802. godine pokusali da organizuju neki veci pokret u Srbiji, ali zbog prerane akcije oko Pozarevca i ispod Avale, pretrpili su neuspjeh. Nakon ovog poraza, pritisak koji su dahije vrsile na spahije bio je sve veci. Pobunjenici su vec tada uputili pismo Carigradu u kojem traze pomoc sultana.

U Crnoj Gori vladalo je slicno raspolozenje, crnogorci su bili spremni da se prikljuce zajednickom ustanku u beogradskom pasaluku. Vladika Petar I je pocetkom 1804. godine pisao decanskom igumanu da ce  crnogorci zajedno sa Srbima dici organizovan ustanak protiv Turaka, takodje on je 1803. godine u Rusiju uputio arhimandrita Arsenija Gagovica da trazi rusku pomoc. Medjutim, Rusija je u to vrijeme bila u saveu sa Turskom, pa zato nije htjela ni na koji nacin da ucestvuje u ustancima balkanskih naroda koji bi oslabili tursku drzavu. Takodje, ustanici nisu racunali ni na saradnju s Portom. Tako da su ustanici morali samostalno, bez icije pomoci da otpocnu oruzanu borby protiv dahija, ali im je bilo bar omogucena povoljna nabavka oruzja u Austriji, preko srpskih trgovaca. Pocetkom 1803. godine sastalo se 12 knezova valjevske nahije, medju kojima su se narocito isticali Aleksa Nenadovic i Ilija Bircanin, na ovom sastanku odluceno ja da se za 8 mjeseci podize ustanak. Neke starjesine iz Sumadije su se takodje sastale, i donijele slicnu odluku. Krajem te iste godine Aleksa Nenadovic je uputio jedno pismo tamosnjem komndantu majoru Mitezeru, u kojem je konstatovano da su Srbi posvadjali dahije i da ce najvjerovatnije doci do oruzanog sukoba izmedju njih.

Sasvim slucajno ovo pismo je palo u ruke dahijama, koji su tek tada uvidjeli kakve je situacija u beogradskom pasaluku. Bojeci se i austrijske intervencije u mogucem ustanku, dahije su opasnost sprijecile najradikalnijim sredstvima.

Jos prije ovog nemilog dogadjaja dahije su po selima i palankama postavljali svoje starjesine s oruzanom pratnjom od 20-30 janjicara. U samom Beogradu bilo je oko 1000 janjicara. Dahije su racunale na pomoc Turaka u pasaluku i susjednim oblastima, ali okolnosti su bile takve da su oni kao i Srbi bili primorani da se oslone samo na sopstvene snage.

 

 

Pocetak ustanka

 

Saznavsi da Srbi pripremaju ustanak, Turci su organizovali su takozvanu sjecu knezova, 4. februara 1804. godine, kada je pobijena vecina istaknutijih Srba-trgovaca, knezova, svestenika, narocito onih koji su se istakli u borbi protiv janjicara i u Kocinoj krajini. Prvi kojeg su ubili bio je knez Stanoje iz Begaljice, zatim Marko Carapic, Stefan iz Zeoka, Teofan iz Orasja nedaleko od Smedereva, Janko Gagic iz Boleca, Matija iz Kragujevca, Iguman manastira Moravica Hadzi-\ero, jer svestenicki cin nije bio nikakva zastita. Aleksu Nenadovica ubio je Focic, ali je zrtva turskog terora, tj. dahije Aganlije  bio i Hadzi-Ruvim, na kojeg je Aleksa prebacio krivicu misleci da mu se nista nece desiti jer je daleko. U valjevskoj nahiji ubijen je i Ilija Bircanin, Petar iz Resave, Rajica iz Zabrdja i mnogi drugi. Ujedno su i Mula-Jusuf vrsili pokolj u grocanskoj nahiji, kucuk Alija u Pomoravlju, a Mehmed-aga Focic u zapadnoj Srbiji.

U ovom teroru koji su sprovodile beogradske dahije stradalo je oko 70 lica.

Pored toga dahije su primoravale stanovnistvo da preda oruzje. Zbog toga je narod bjezao u sume, a negdje cak i pruzao otpor i napadao janjicarske odrede. Veoma brzo dolazi do organizovanja i sirenja ustanka, najprije u Sumadiji, ali kasnije i u dolini Morave i Kolubare, pa i sire.

Najprije su se u Sumadiji sastala tri narodna poglavara, a to su bili \ordje Petrovic, od Turaka nazvan Karadjordje, zatim Janko Katic i Vaso Carapic. Oko njih su se veoma brzo okupili mnogi, kako i domace srpsko stanovnistvo, tako i hajduci, medju kojima su bili i Stanoje Glavas i hajduk Veljko.

Na ovu vijest diglo se stanovnistvo i s one strane Kolubare, gdje su se narocito istakli Jakov Nenadovic, Aleksin brat, svestenik Luka Lazarevic, brat ubijenog Ranka. Slicna situacija bila je i s one strane Morave, gdje su se istakli Milenko iz Klicevca i Petar Teodorovic Dobrnjac. Ubrzo je skoro cijela zemlja bila pod oruzjem.

Za vodju ustanka na skupstini najuglednijih iz Sumadije prvo je predlozen Stanoje Glavas, ali posto je to ovaj odbio, predlozen je knez Teodosije Mricevic iz Orasja u kragujevackom okrugu, ali poslije njegovog odbijanja i na njegov prijedlog za vodju ustanka izabran je Karadjordje 14. februara 1804. godine na jednom zboru u Orascu. Na ovom zboru bilo je oko 300 ljudi, yglavnom iz okoline. Poslije izbora vodje, ustanak je postepeno uzimao sve vise maha, a Karadjordje je prucio svim prijateljima, poznanicima i prvim ljudima u okolnim nahijama, da ustaju na Turke, ubijaju subase i pale hanove.

Dahije su bile iznenadjene i uplasene masovnoscu ustanka i zato su pocele raznim podmicivanjem, pregovorima i prevarom da zaustave ustanak. Tako je Aganlija sa oko 400 janjicara posao u Sumadijy, 21. februara 1804. godine, s ciljem da pregovara sa ustanicima, ali ustvari glavni povod je bilo izvrsenje napada na pobunjenike. On je srpskom narodu obecavao bolji polozaj i ukidanje hanova, a Karadjordju je nudio novac ili da mu u Austriji kupe imanje bolje od njegovog u Topoli. Licne ponude on je odbio, a za obecanje u vezi sa promjenom rezima trazio je jamstvo i Austrijanaca, jer se nije mogao osloniti na turska obecanja. Kako Aganlija nije na to pristao

zajedno sa svojom vojskom pretrpio je poraz u boju u Drlupi 24. februara u kojem je ranjen u nogtu i jedva uspio pobjeci u Beograd. Ovo je ujedno bio prvi sukob janjicara protiv dahija, ali i njihova prva pobjeda. Znacaj ove pobjede je bio od velike vaznosti, jer je podigao moral srpskom stanovnistvu. Nakon ovog poraza, dahije su opet pokusale preko svojih delegata, koje je Karadjordje primio u Hasan-pasinoj palanci ( Smederevska Palanka), 4. marta, da pregovaraju o miru. Kao uslov za mir Karadjordje je trazio izrucenje dahija, sto oni naravno nisu prihvatili. Zbog toga, pregovori su zavrseni bez rezultata. Ubrzo su srpski ustanici, zajedno sa svojim vodjom, 18. marta zauzeli Rudnik, a u aprilu potukli janjicare kod Batocine i Jagodine, a ostatke janjicara, koji su se povlacili prema Beogradu potukao je kod sela Lestana Vasa Carapic. Krajem aprila cijela Sumadija je bila ociscena od Turaka, a ustanici, kojih je pocetkom marta bilo oko 10. 000, zajedno sa svojim vodjom Karadjordjem priblizile su se Beogradu.

Kad su ustanici 20. marta bili vec nadomak Beograda, u gradu je zavladala panika, dahije su organizovale otpor i zatrazile pomoc na vise strana, narocito iz Bosne i iz Vidina, s druge strane bili su spremni na pregovore, ali i na znatna popustanja. Pomoc od Porte nisu mogli traziti, jer su i sami bili odmetnici, cak su neki pisali da je nekoliko okolnih pasa ucestvovalo u borbi protiv dahija. S druge strane bila im je uskracena pomoc i od nekadasnjeg prijatelja Pazvana Ogle koji je i dalje tezio da podcini pod svoju vlast i Beograd, cak je to i trazio od Porte u januaru 1804. godine.

 

Sad kad je cijelo polje od Save i Dunava bilo na nogama, pod komandom Jakova, na Savi, Carapica na Dunavu, a izmedju njih bili su Karadjordje i Katic, Carigrad se ipak zainteresovao za ustanak. Hasan-beg, Ibrahim-aga Vidajic i drugi nezadovoljni u samom Carigradu su pokusavali da skrenu paznju velikog vezira na ovaj sukob koji sve vise prerasta u pravi rat.

Oni su smatrali da je pozeljan otpor sa bilo koje strane protiv osionih dahija, i zbog toga je veliki vezir  dopustio Hasan-begu da oko sebe prikupi spahije koje su pobjegle od janjicara, zatim je kneza Jovana Raskovica koji se bas tad nalazio u Carigradu postavio za nadzornika carina u Beogradu, a bosanskom pasi Beciru naredio je da citavu stvar uzme u svoje ruke, udalji dahije i uspostavi red u pasaluku.

Sa 3000 ljudi bosanski pasa stigao je u Srbiju, gdje su ga ljudi docekali sa najvisim pocastima. NJegov dolazak je uplasio dahije, narocito zbog toga sto su shvatili da je ipak moguce da  jedan pasa sklopi savez sa rajom, sto su oni do tada smatrali nemogucim.

Pored toga sto je trebao zavesti red u Beogradskom pasaluku, Becir-pasa je imao sultanovo ovlastenje da ubije cetiri beogradske dahije da bi ni ovaj  nacin izmirio janjicare sa hriscanskom rajom. On je to i uspio na taj nacin sto je dahije izolovao na jedno dunavsko ostrvo, a zatim ostavio Srbima sa ih ubiju. Pored toga postavio je 20 srpskih knezova i dao im gradove na upravu. Sto znaci da su Becir-pasine odredbe odgovarale pocetnim ciljevima srpskih pobunjenika.

Krajem aprila, Karadjordje je pregovarao sa austrijskim kapetanom Sajtinskim. Na ovom sastanku on je izjavio zelju srpskog naroda da ih Austrija primi pod svojy zastitu. Medjutim, austrijski car zbog teskoca sa Napoleonom i zato sto su htjeli da odrze svoju neutralnost, da bi ostale ispravne prema Porti, nije mogao da prihvati njegove ponude. Zato su austrijske vlasti zvanicno suzbijale emigraciju iz Srbije i davanje municije, ali su ipak potajno sa Srbima vrsili trgovinu municije i oruzja.

Srbi su bili primorani da traze zastitu Rusa, kad tu ulogu nije preuzela Austrija i zato su 3. maja 1804. godine srpske vodje uputile jedno pismo ruskom poslaniku u Carigrad, u kojem se govori o nevoljama i zeljama srpskog naroda, ali su takodje isticali da ce i dalje ostati vjerni sultanu.

Do Ostruznicke Skupstine na kojoj su se sastale starjesine oslobodjenih krajeva, borbe u Srbiji su bile u punom jeku. U zapadnom dijelu Beogradskog pasaluka ustanak su organizovali Jakov i Matija Nenadovic; i tamo se, kao i u Sumadiji brzo sirio i zauzeo cijelu Kolubaru, Tamnavu i Posavinu. Medjutim, cim su Turci iz Sapca culi za ustanak u Sumadiji zatrazili su pomoc Ali-bega Vidajica iz Zvornika koji se zajedno sa nekoliko stotina svojih vojnika uputio u Sabac, ali pod velikim pritiskom srpske vojske neprijatelj je unisten, 28. februara 1804. godine na Svileuli. Ova pobjeda je bila od velikog znacaja za valjevsku i sabacku nahiju i njen ustanicki pokret. Ubrzo zatim, tacnije 18. marta ustanicke cete zauzele su i zapalile Valjevo, opsjele Sabac, dijelom ga spalile i satjerale Turke u grad. Opsjednutim janjicarima u pomoc su pristigli janjicari iz Bosne. Ali i njih je krajem aprila, na utvrdjenom polozaju kod manastira Cokesine sacekala grupa ustanika pod vodjstvom Jakova Nenadovica. U teskoj jednodnevnoj borbi ustanicima je nestalo municije zbog cega su u ovom sukobu pretrpjeli poraz, u kojoj su se narocito istakli braca Damnjan i Gligorije Nedic. I pored uspjeha Turaka u borbi kod Cokesine oni su primorani da predaju Sabac. Tada je veci dio ustanickih snaga prebacen od Sapca prema Beogradu.

Kao sto se ustanak sirio iz Sumadije prema Zapadnoj Moravi, tako se sirio i prema istoku i jugoistoku.

U aprilu i maju ustanicke cete pod komandom Milenka Stojkovica, Petra Dobrnjca, \use Vulicevica i Stojka Krivokuce oslobodile su sva sela izmedju Velike Morave i Timoka i opsjele Pozarevac. Tada je u Pozarevcu bilo oko 1000 turskih kuca i oko 1500 dobro naoruzanih Turaka. Ali zajednickim snagama Srbi su uspjeli ocistiti pozarevacku nahiju od Turaka i popaliti sve hanove. Nocu, 7. marta Srbi su krenuli na Pozarevac, gdje su veoma brzo opkolili Turke koji su se kasnije sami predali.

Karadjordje je kod Smedereva ostavio odred na celu sa \usom Vulicevicem da cuvaju ulaz u grad, gdje su bili zatvoreni Turci.

Moze se reci da su Srbi polovinom marta  1804. godine ocistili gotovo sva sela beogradske nahije i Turke zatvorili po gradovima i tvrdjavama kao sto su Beograd, Sabac, Pozarevac, Smederevo, Jagodina, Karanovac, Kragujevac, itd.

Posto je ostavio jedan odred na ulazu u Smederevo, Karadjordje se uputio prema Beogradu. Jedan dio snaga uputio je da postave zasjede na glavnim putevima koji vode prema Beogradu, a jednim dijelom je posjednuta granica pasaluka- na Moravi pod komandom Stevana Jakovljevica, prema uzickoj nahiji pod Petrom Knezevicem, na Maljenu pod Milovanom Grbovicem, kod Ovcara pod Milanom Obrenovicem, ispod Medvednika pod protopopom Stefanom i na Ceru pod Dimitrijem Milicancem.

Turci su pokusavali da probiju ustanicku vojsku i na taj nacin oslobode zauzete teritorije, ali u tome nisu imali nekog veceg uspjeha. To je ucinio i Kucuk-Alija sa 200 svojih vojnika, zeleci da dopre do Morave u dva navrata napadao je srpsku vojsku, ali bezuspjesno.

Od 21. marta do 24. aprila u Beogradu su se vodile zestoke borbe izmedju srpskih ustanika s jedne strane i opsjednutih Turaka s druge strane. Za vrijeme Karadjordjevog odsustva, koji je morao napustiti Beograd radi dolaska Kucuk-Alije koji je se sukobljavao sa ustanicima u okolini Jagodine i Kragujevca, beogradski Turci su nekoliko puta dosli u sukob sa srpskom vojskom, ali ona je bila dovoljno jaka da izdrzi sve turske napade.

Zivot u Beogradu je bio nesnosljiv. Svi izlazi iz grada bili su zatvoreni, zbog toga je zavladala velika oskudica i u hrani i u stoci. Zbog gladi, koja je potresala Beograd, pravoslavno, ali i muslimansko stanovnistvo pocelo je da iseljava i napusta grad. Situacija se znatno pogorsala izbijanjem sukoba izmedju janjicara i dahija, s jedne strane i Turaka gradjana, s druge, ali i sukoba izmedju samih dahija. Jer, 14. aprila, u pregovorima sa beogradskim vezirom Hasan-aga pasom, dvojica dahija Aganlija i Mehmed-aga Focic bili su spremni da predaju vlast, i to bi se desilo da se tome se zestoko nije protivio Mula-Jusuf. To je proizvelo krizu u odnosima izmedju samih dahija, sto im nije nikako islo u korist.

Zbog neizdrzljivog i veoma kriticnog stanja u Beogradu, dahije koje se vise nisu nadale nikakvoj pomoci sa strane, posto su im to u medjuvremenu okolne pase odbile, pristale su na popustanje i pregovore. Po nagovoru Hasa-age, koji je uputio molbu slavonskom komandantu baronu DZenejnu, dahije su pristale na sastanak sa najizrazitijim srpskim prvacima i to u Zemunu.

 

 

Skupstina u Ostruznici

 

 

Sastanku u Zemunu prethodila je skupstina u Ostruznici (6-15. maj 1804. godine), gdje se pored dogovora o tome sta ce se iznijeti pred dahijske izaslanike u pregovorima o miru u Zemunu, razgovaralo se i o daljem razvoju ustanka, organizaciji nove vlasti, nabavci municije itd. Ova skupstina ima veliki znacaj za prvi srpski ustanak, jer je ona predstavljala prvi sastanak svih nahijskih i ustanickih starjesina Beogradskog pasaluka, otkako su Srbi uopste podigli ustanak protiv dahija. Na njoj su pored Karadjordja ucestvovali i Stanoje Stamatovic-Glavas, Mladen Milovanovic, \usa Vulicevic, Todosije Maricevic (Bulatovic) iz Orasca, Janko Katic, Vasa Velimirovic-Carapic, Sima Markovic, prota Aleksa Lazarevic iz Sopica, Pavle Popovic iz Vranica, Jurisa Mihailovic iz Grabovca, Petar Eric iz Zvecke, \ordje Milovanovic iz  Zeleznika, Marko Doljahcevic iz Ostruznice, Radoje Trnavac iz Ranilovica, Rista Radojcic iz Blaznave, Atanasko Rajic iz Stragara, Ranko Radic iz Nemenikuca, Raka Levajac, prota Matija Nenadovic, Miloje Petrovic (LJubicic) izTrnave, Mihailo Lazarevic iz Sopica, Milan Obrenovic iz Brusnice, Teodosije Filipovic iz Knica, Sava iguman ravanicki, Josif iguman kalenicski, Miloje Vukasinovic prota jagodinski, Josif prota pozarevacki itd.

Na ovoj skupstini ustanici su zahtijevali: da se dahije protjeraju iz Beograda, trazili su ferman kojim bi se ustanicima oprostilo sve ono sto je bilo i da im se za to ne smije tuziti ni javno ni tajno, da svaki vezir upravlja po fermanu iz 1793. godine,u svakoj nahiji da bude sudnica i da se svima sudi po zakonu, zatim trazili su slobodu vjere, tj. da obnavljaju porusene manastire, da su obicaji vjere slobodni, slobodnu trgovinu i da raja prodaje svoja dobra kome zeli, da srpsko stanovnistvo samo bira svoje knezove itd.

Dok je u Ostruznici zasijedala skupstina, posredstvom komadanta Slavonske krajine generala DZenejna organizovan je sastanak srpskih starjesina i predstavnika dahija 10. maja u Zemunu. Od srpskih starjesina na njemu su prisustvovali Karadjordje, prota Mateja Nenadovic, Janko Katic, Petar Eric, Ranko Radic, Sima Markovic, Mladen Milovanovic, prota Matija Stefanovic, Aleksa i Mihailo Lazarevic, Pavle Popovic, Jurisa Mihailovic, \ordje Milovanovic, Radoje Trnavac, Rista Radojicic, Atanasko Rajic i Raka Levajac.

Ustanici nisu zeljeli mirenje s dahijama, postavili su zahtijeve za koje su znali da nece biti prihvaceni : da se u beogradskom pasaluku vrate na snagu samoupravne povlastice iz 1793. godine, dahije pobiju, janjicari napuste pasaluk i da sprovodjenje tih uslova garantuje Austrija. Medjutim, pregovori su zavrseni bez sporazuma. Zasijedanje u Ostruznici je nastavljeno i tamo je odluceno da se borba protiv dahija nastavi bez kompromisa. U medjuvremenu, tacnije dva dana pred odlazak u Zemun, Karadjordje je zatrazio zastitu austrijskih vlasti u slucaju ako se ne postigne kompromis sa Turcima, isto tako Srbi su zatrazili vojnu pomoc i od Rusa 3. maja 1804. godine. Posebno je znacajna odluka da se posalje predstavnik u Crnu Goru radi priprema za zajednicku borbu. Takodje, rijeseno je da svaki starjesina u svojoj pokrajini prikupi novo ljudstvo za vojsku, organizuje vlast, ostavi potrebnu vojnu posadu i s prikupljenom vojskom dodje u Beograd.

Poslije sastanka u Zemunu, ustanicke starjesine zajedno sa svojom vojskom pocele su se prikupljati oko Beograda. Kragujevacku i rudnicku vojsku predvodio je Karadjordje, a valjevski i sabacku Jakov Nenadovic, prota Matija Zivko Dabic, Ostoja Spuz i Andrija Vitomirovic. NJihov osnovni cilj bio je oslobodjenje Beograda i kada je Karadjordje posao u susret valjevskoj vojsci, 9. maja 1804. godine Turci su pokusali da ih sprijece, ali bezuspjesno. Turke su predvodile dahije i Glusanac-Alija. Veliki uspjeh ove bitke je taj sto se na ovaj nacin suzila opsadna linija oko Beograda. Ubrzo zatim, oslobodjen je Pozarevac 12. maja i Smederevo 6. jula 1804. godine.

 

 

Ustanicke oruzane snage 1804-1806. godine

 

Karadjordje se vec od pocetka maja 1804. godine potpisuje kao vrhovni vojvoda, komadant od Srbije, vozd, a vojska i starjesine iz pobunjenih nahija pokoravaju se njegovim odlukama. Sve ustanicke vodje Karadjordje je priznao za vojne starjesine. U prvim ustanickim jedinicama nalazili su se najodvazniji ljudi prikupljeni oko narodnih starjesina, zatim pripadnici narodne vojske, hajduci, dobrovoljci iz frajkora i Kocine krajine. Mnogi Srbi vojnici, ali i oficiri iz Austrije presli su u Srbiju i znatno pojacali ustanike, narocito starjesinski kadar. Broj vojnika kasnije se povecavao i obavezom. Sredinom 1804. godine kod Beograda je koncentrisano oko 16 000 ustanika, a pored toga veliki broj vojnika ostao je po nahijama. Stvorene su ustanicke vojske u Sumadiji oko Karadjordja i Stanoja Glavasa, u Kolubari oko Jakova Nenadovica, a u Pomoravlju oko Milenka Stojkovica. Brzim sirenjem ustanka vojska je od oruzanog naroda i hajduckih ceta, prerastala u narodnu vojsku. Pored toga vojnici nisu bili stalno pod oruzjem, vec su prikupljani po potrebi. Svaka nahija formirala je vojsku koja je nosila njen naziv i bila pod komandom bimbase. Nahija je imala nekoliko knezina, koje su formirale bataljone. U pocetku ustanka svako selo imalo je po jednog vojnog starjesinu-podbuljubasu, zvanog i mali buljubasa ili dvajesnik. Vesa sela imala su vise podbuljubasa, a svaki od njih imao je 10-20 pa i vise ljudi. Buljubljsa je komandovao vojskom sreza. Ti nazivi ostali su jos iz srpske narodne vojske 1797. godine. U pocetku ustanka bilo je velikih vojvoda koji su pod svojom vlascu imali vise nahija i vojvoda (Jakov Nenadovic, Milan Obrenovic, Milenko Stojkovic, Petar Dobrnjac i dr.). Starjesine su pretezno bili imucniji ljudi. I u pocetku ustanka, vojska je sama birala svoje starjesine, ali je ty funkciju kasnije preuzeo Karadjordje, sam ili u sporazumu sa Sovjetom. Vojnici su se hranili kod svojih kuca, ali kad su bili daleko od svog kraja izdrzavali su se o narodnom trosku. Odijelo je bilo licna svojina vojnika. Od oruzja su se najvise koristile kremenjace, pistolji, karabini i sablje. A neki su cak imali sjekire, sablje ili kosu i motike. Teret odrzavanja vojske u toku citavog ustanka padao je skoro isknjucivo na srpski narod.

Organizacija vlasti nije sprovodjena jedinstveno, po unaprijed utvrdjenom stavu, vec je izrastala sirenjem ustanka. Zadrzani su stari organi lokalne uprave (knezovi, oborknezovi), ali su oni sve manje imali stvarnu vlast. NJu uzimaju novi vojni organi koji izrastaju u oruzanoj borbi van civilne organizacije. Ustvari, to je bio seoski trgovacki sloj koji se mogao dalje razvijati samo razbijanjem turskih feudalnih odnosa.

Iako je u pocetku mislila da ce joj ustanak srpskog naroda pomoci da ponovo uspostavi vlast u beogradskom pasaluku, Porta je shvatila da je mogucno da ce vlast preci u ruke ustanika. Da bi to sprijecila u Srbiju je uputila bosanskog vezira Becir-pasu 30. jula 1804. godine. On se sa 3000-5000 vojnika ulogorio ispod Vracara, na Belim Vodama. Pasin dolazak uplasio je dahije, a narocito ih je razocarao i sam Gusanac Alija, njihov najamnik koji je otvoreno pregovarao sa obje zaracene strane i koji je cak namjeravao da pusti opsadnicku vojsku u grad. Cuvsi za to dahije su pobjegle iz grada,. NJihov odlazak iskoristio je Glusanac koji je zavladao i opLJackao sve vidjenije LJude u Beogradu. Becir-pasa je usao u grad 2. avgusta 1804. godine. Karadjordje je kao prvi uslov za uspostavljanje mira trazio od Becir-pase likvidaciju dahija, koje je Milenko Stojkovic nocu 5/6. avgusta po naredjenju Karadjordja, uz saglasnost Becir-pase, pobio na ostrvu Ada Kale.

Poslije ovog dogadjaja doslo je do nekih komplikacija u samom Beogradu. Vlast je postala potpuno podijeljena izmedju starog Hasan-pase, predstavnika sultanove vlasti i upravnika Beogradskog pasaluka, koji je stanovao u gornjoj  beogradskoj tvrdjavi, zatim Gusanac-Alije koji je preuzeo vlast nad Beogradom od dahija, i pod ciji je uticaj dosao i sam Hasan-pasa. Zatim kao neku vrstu posebne vlasti, nezavisne i od Hasanove i od Gusanca, predstavljao je sultanov punomocnik Becir-pasa, medjutim poslije ulaska u Beograd i sam je pao pod uticaj Glusancev. I na kraju novi Sulejman-pasa, koji je u grad stigao 7. avgusta, kojeg Turci uopste nisu prihvatili.

Bilo je ocigledno da Porta nije bila u stanju da povrati vlast u pasaluku i ispuni ono sto su Srbima njeni predstavnici obecavali. I pored toga Srbi su pristali na mir, koji nije bio napisan, vec ugovoren usmeno izmedju njih i Becir-pase.

Sukobi izmedju predstavnika vlasti u Beogradu su i dalje nastavljene. Gusanac je zahtijevao od Becir pase da mu se isplati njegov dug koje su mu dugovale dahije. Kako novca nije bilo pasa se morao obratiti Srbima. Poslije isplacenog duga Beograd su napustili i Becir-pasa i stari Hasan-pasa. Medjutim, Gusanac je imao slican odnos i sa Sulejman-pasom od kojeg je trazio da mu placa njegove najamnike. Kako on nije mogao da ispuni njegove zahtijeve, Gusanac ga je drzao kao zarobljenika krajem 1804. i pocetkom 1805. godine.