V e n e c i j a

Sadrzaj

  Barokne fasade i lepi vrtovi
  Posetite mnogo toga

 
Tu svi dodju

Dok sat na trgu otkucava

Svi oni koji su zeleli da zive brzim tempom voze se u automkobilu recimo, otisli su iz grada ususkanog u jadranskoj laguni. Umetnici i turisti, nasuprot, rado dolaze tu da se uvere zasto je Julije Drugi govorio da bi Veneciju trebalo stvoriti da kojim slucajem ne postoji. Mada su neki drugi uvereni da je to grad prelepih kulisa i karnevalskih maski.

    Legenda kaze da se jevandjelistu Marku prilikom setnje po ostrvima lagune, ukayao Boziji glasnik koji mu je rekao da ce na tom mestu biti podignut lep, neobican grad, koji ce ga uzeti za svoga zastitnika. tako je i bilo. Legenda dalje govori da su u Aleksandriji dva venecijanska trgovca ukrali telo svetitelja od Muhamedovih sledbenika i na svom brodu ga preneli do Venecije, kojom se tada “prosu”  jak miris krina, koji se osecao danima. Tako su se reci boyijeg glasnika ispunile a Venecija dobila svog astitnika.

 

Barokne fasade i lepi vrtovi

Polozaj

Udaljena cetiri kilometra od kopna i dva kilometra od mora u mutnoj vodi jadranske lagune na 188 ostrva odjeljenih sa vise od 170 kanala nalazi se Venecija. Grad Sv. Marka i u proslosti centar Mletacke Republike. Ako bi gradovi mogli da se podele na muske i zenske, Venecija bi sigurno bila lepseg pola. Bila bi to misteriozna, sarmantna dama, raskosne garderobe i otmenog ponasanja. 

Fasade i vrtovi

Venecijanci odlicno znaju da je Serenisima nekada po broju stanovnika bila treci grad Evrope. Od gotovo 400.000 stanovnika pocetkom 20.veka, 1951. godine u Veneciji je ostalo oko 175.000, a danas manje od 60.000. Zbog svoje specificnosti Venecija se nikad nije uskladila sa brzim ritmom danasnjih metropola, sto je mozda i osnovni razlog ogromnog odliva njenog stanovnistva. Ziveti u Veneciji znaci prihvatati i prilagoditi se svim njenim posebnostima. Zaboraviti na konfor automobila, autobusa, gradsku vrevu i biti spreman na ceste poplave, guste magle, skupe parkinge, veliku vlaznost i pesacenje.

Glavna saobracajnica, tj. plovna arterija Venecije je kanal Grande, koji grad deli na dva dela dug 3750 m i u proseku sirok 62m. Venecija je uspela da do danas sacuva tipografsku konfiguraciju i numeraciju ulica(koje se u Veneciji yovu kale, a poprecne rame) iz 1171. god., kada je ceo grad podeljen u sest zona zvanih sestieri, tri levo i tri desno od kanala Grande.

Jedini pravi trg u Veneciji je trg Sv. Marka, a prayni prostor ispred crkve i palata nayivaju se kampom, ukupno ih ima 127. Da bi se preslo sa jedne obale kanala na drugu koje se zovu rii, sagradjeno je preko 40 mostova. Pored mosta Rialto, najpoynatiji most u vVeneciji je Ponte dei sospiri (Most uzdisaja) na rivi deli Skijavoni, sagradjen u 17. veku da bi spojio Duzdevu palatu sa novom zatvorskom zgradom. Njime su posle donosene presude, sprovodjeni osudjenici do zatvorskih celija, ili mesta pogubljenja, pa otuda ovo neobicno ime mosta.

Sem javnih parkova, Venecija iza svojih gotickih, renesansnih i baroknih fasada krije prave yelene oaze, neobicno bogate i lepe vrtove, kojih  je Sansovino u 16.veku izbrojao preko 500  

 

  


Trg Sv. Marka

 

 


Djavolji most

 

Posetite Mnogo Toga

Crvka Santa Maria Gloriosa je jedno od najlepsih svedocanstava goticke epohe u Veneciji. U njenim bocnim kapelama se nalazi niz nadgrobnih spomenika duzdeva i slavnih venecijanaca, medju kojima su grob Ticijana i Kanove. Utabana turisticka staya vodi do crkve svetih Djovanija i Paola, koji cesto nazivaju “Venecijanski Pantenon” ispred koje se nalazi cuveni Verokijev konjanicki spomenik Bartolomeu Coleonoeu.

 

U setnji Venecijom nebi trebalo propustiti Ca’d’oOro palatu Pesaro, Reyonico, crkvu Sv. Zdakarija, ostrvo SV. Djordja sa istoimenom crkvom, remek delo graditelja Longija, crkva Sn. Marija Dela Salute, opevanu i u nasoj literaturi. Obicno se klasicno turisticko razgledanje Venecije zavrsava kod mostaRialto, koji je u 16. veku sagradioAntonio del Ponte.

        

 

     

bazilika Sv. Djovanija i Paola  

 

 

                

 

Crkva Sv. Zakarija

 

 

Tu Svi Dodju

Bez obzira sa koje strane sveta dolaze, svi gosti Venecije bez razlike stignu na TRG SVETOG MARKA, jedinstveno urbanisticko arhitektonsko resenje i jedini pravi trg u Veneciji. Uoblicio ga je u 16 veku Jakopo Sansovino. Na trgu , tacno preko puta bayilike, uzdize se masivni renesansni toranj, sa cije platforme dve bronzane figure udarcem u zvono otkucavaju sat. A osim tacnog vremena, na tornju su prikazane meseceve faye i kretanje Sunca kroz Zodijak.

Istocnu stranu trga zatvara crkva Sv. Marka  posvecena zastitniku grada u cijoj unutrasnjosti se cuva sarkofag sa svetim relikvijama . Ova gradjevina jasno svedoci o jakom istocnom uticaju u Veneciji. Po uyoru na baziliku Sv. Apostola u Konstantinopolju, gradnja ove crkve zapoceta je u IX veku. Na glavnom ulazu u crkvu nalaze se bronzani konji iz doba Aleksandra Velikog doneti iz Carigrada. U neposrednoj blizini ove crkve nalazi se zvonik, biblioteka Sv. Marka, Arheoloski muzej korer u kom ser osim slika i skluptura cuvaju dokumenti i predmeti koji odlicno ilustruju istoriju ovga grada.

 

.

Azurirano:10.12.2000...... Stranicu izradila: Djekic Maja...... Koristena literatura: Magazin Politika broj 165 od 26.11.2000.......