Totalitarne sekte I pravni poredak:  

 

Borba Japana I munovaca:
Sud je zaklju~io da je crkva  iznu|ivala novac od svojih ~lanova I dosudio je da mora platiti od{tetu. U martu 1994. godine  Nacionalna mre`a pravnika utvrdila je da je rije~ o “nekvalitetnoj duhovnoj zastra{ivanje gra|ana. Munovci prisiljavaju ljude da kupe njihove proizvodekako bi se oslobodili od “zlosre}ne sudbine njihovih predaka”, u protivnom, prijete da }e im umrijeti roditelji, rozboljeti djeca  I sli~no. Godine 1990. Moon je od svojih japanskih “trgovaca spasenjem” zaradio nekoliko milijardi jena svakog mjeseca. U junu 1993. godine sudovi u Tokiju i Jokohami su {tete nanijete `rtvama sekte nazivali “gra|anski-pravnim deliktom”. Zbog toga je sekti oduzeta zemlja, imovina I zarada. Japanski pravnici su istakli da je me|u sljedbenicima ove crkve vi{e od polovine napustilo je poslove, porodice I  `ive uzajednici sa ostalim ~lanovima sekte. U~e ih da `ive, rade I umiru za Moon-a. Osnovni problem sa “Ujedinjenom crkvom” je {to ona prvo privla~i ljude, skrivaju}i da ima veze sa religijom,  a zatim po~inje se koristiti pa`ljivo izabranim I razra|enim metodama zastra{ivanja. Zbog toga su mnogi pripradnici “Ujedinjene crkve” izgubili svoju mladost, `ivje}i dugo od niskih mjese~nih primanja, stradaju}i od stalnih prijetnji I preoptere}eni poslom.
Italija u borbi protiv sajentologije:
Apelacioni sud u Milanu 5. Novembra 1993. godine ozna~io je sajentologiju kao kriminalno dru{tvo. Sekta je ucjenjivala mentalno zaostale ljude, obe}avaju}i im potpuno ozdravljenje I pri tome uzimaju}i im novac. Sud se nije uplitao u pitanje religioznosti sekte, niti je razmatrao njihove prakse. Naime, istakao je da pravni poredak ne mo`e dopustitiiskori{tavanje dobre pobude  bespomo}nih lica da bi im neka organizacija  prijetila, primjenjivala silu nad njima, obmanjivala I uzimala novac. Uz sve to sud je utvrdio da svi oni koji su prilazili Sajentologiji nisu, u su{tini, imali pojma da je rije~ o tzv. Religiji.Januara 1997. godine u Milanu osu|eno je 29 sajentologa na zatvorske kazne zbog stvaranja kriminalnih grupa. U isto vrijemeje u Atini zabranjen je rad sajentologa. 1996. godine u Hamburgu, najva`niji cilj bavarske vlade bila je za{tita ustavnih prava I pomaganje `rtvama Sajentologije, koje su optere{ene dugovima  za seanse I nalaze se pod psiholo{kim pritiskom.
Sjedinjene dr`ave u borbi protiv habardovaca:
Vrhovni sud Kalifornije I Los Angeles-u je svojom odlukom 16. oktobra 1994. godine potvrdio mnoge kriminalne elemente  prisutne u Sajentologiji. Ukazao je na to da je Sajentologija “{izofreni~arska I paranoidna organizacija”, pod vo|stvom Lafajeta Rona Habarda koji je bio patolo{ki la`ov kada je u pitanju autobiografija, neobuzdani egoista `edan vlasti i slave po svaku cijenu, osvetoljubiv I prili~no agresivan. Zato je vrhovni federalni sud Sjedninjenih Ameri~kih Dr`ava naredio da sajentolozi isplate 6,5 miliona dolara, dok je Vrhovni sud Kanade odlu~io da moraju isplatiti 1,6 miliona kanadskih dolara sudiji Kejsilu Hillu zbog kletve.

 Stanje u Rusiji:

Kako ka`e ruski parlament u Rusiji je stanje zabrinjavaju}e. Sve je vi{e sekti, samo velikih sekti ima vi{e od pedeset, u samoj Moskviuo~eno je oko osamdeset sekti korejskog porijekla. Ljude, koji pripadaju istoj sekti, povezujezajedni~ko shvataje moralnih I duhovnih principa, a same sekta{e vi{e kao autoritativnog u~itelja. Nastojanje sekti da potpuno ovlada ~ovjekom I da ga orjenti{u  unutar crkve, uni{tava sve njegove povezanosti sa svijetom

 

 

 

 

 

Svi ~lanovi sekte, zapravo postaju oru|e za ostvarivanje ciljeva raznih “gurua”, “u~itelja” I  rukovodilaca “korporacije.”  Opasnost totalitarnih sekti je kriminalna nakolonost njihovog unutra{njeg `ivota, izra`enog kroz “zombiranje” clanova, vrbovanje novoobra}enih, u~enjene I prisiljavanja. Zombiranje je jedna od mnogobrojnih metoda psiholo{ke obrade adepta ( obi~nih ~lanova) koji omogu}ava kontrolu nad njihovom psihom I samim tim kontrolu nad njihovim pona{anjem. Sekte ostavljaju te{ke posljedice za pojedinca, pripadnika sekti, na individualnom, mirkosocijalnom I makrosocijalnom nivou.