LSD

           LSD je sintetska, psihoaktivna zabranjena droga. Hemijski predstavlja dietilamid lizerginske kiseline. Poznat je još od 1938. i dan danas predstavalja jednu od najmoćnijih droga za promenu svesti i raspoloženja. Dobija se iz alkaloida izolovanog iz gljive ergote (sličan još uvek korišćenom leku ergotaminu, uveliko korišćenom za podizanje krvnog pritiska), koja raste u žitu.
       

           U kakvim se oblicima prodaje LSD?
LSD ili kiselina (acid) postoji u tabletama, capsulama ili čak u tečnom obliku. Tablete su najčešći oblik uzimanja, liče na beličaste listiće i imaju diskretno gorak ukus (kao krastavac koji malo gorči). Veoma često se LSD dodaje na upijajuću hartiju, koja se zatim deli na listiće, različitih boja, ili najčešće bele. Svaki listić je jedna doza (između 80 i 200 mikrograma).
Kakvi su zdravstvene posledice uzimanja LSD-a?
            Posledice su nepredividive. Efekat LSD-a se može očekivati 30 do 90 minuta po uzimanju, a sastoji se iz vidno proširenih zenica, znojenja, ubrzanog srčanog rada, skoka krvnog pritiska, nesanice, suvih usta i podrhtavanja ruku. Sa druge strane, oseti i osećanja se dramatičnije menjaju od fizičkih simptoma. Uživalac LSD-a veoma ubrzano klizne iz jednog raspoloženja u drugo. Ukoliko je uzeta dovoljno jaka doza, postoji osećaj transformacije samog sebe, tako da narkomani koji koriste LSD mogu doživeti sumanutosti i halucinacije različitog tipa: mogu videti boje i čuti zvukove kojih nema, ili imati osećaj da se razdvajaju od sopstvenog tela (splitting), često iluziju letenja, koje mogu da pokušaju sami, kroz prozor ili preko balkona. Osećanje razdvajanja od svog tela izaziva napade straha i panike, tako da zbog opisanih neprijatnih stanja mnogu napuštaju LSD, iz straha od smrti i ludila. Efekti LSD-a počinju da nestaju tek 12 sati posle uzimanja. Promenu stanja svesti uz pomoć LSD-a zavisnici zovu "trip", a neprijatna osećanja vezana za telesne promene "bed trip" ( i jedno i drugo su engleski termini, trip na engleskom znači putovanje).
         Izaziva li LSD zavisnost?
Mnogi literaturni podaci pokazuju da korisnici LSD-a dobrovoljno prestaju da koriste ovu drogu, iz straha od ludila ili smrti. Tvdri se, takođe, da LSD ne izaziva pravu zavisnost jer nema prisile uzimanja kao kod kokaina, amfetamina, heroina, duvana i drugih droga. Ali, utvrđeno je da LSD poruzrokuje toleranciju, tako da korišćenje sve veće i veće doze može dovesti i najčešće dovodi do teških zdravstvenih problema i do smrti.