Divlje mačke

Na svijetu ima 38 vrsta divljih mačaka. Većina populacija divljih mačaka je u opadanju dok su neke u kritičnoj situaciji. Ove životinje su isključivi grabljivci i mesožderi spretnih mišićavih tela, oštrih čula, brzih refleksa i boja koja se uklapaju u prirodnu okolinu. Istorijski gledano, upravo je prelepo krzno bilo glavni razlog smanjivanja njihovog broja.

1996. godine donesena je konačna podjela unutar vrsta. Po novoj podjeli grupe Felis i Pantera podjeljene su u 18 podvrsta (13 u Felis grupi, 4 u Pantera grupi i 1 u Acinonychinae grupi). Većina se podvrsta sastoji pokraj genetskog također i od mjesta življenja.
Pored te podjele postoje još i neke mačke koje su ovdje uvrštene ali još nisu službeno klasificirane jer jednostavno postoji premalo podataka o njima.

Afrička divlja mačka slovi u naučnim krugovima za "pramajku" svih sadašnjih domaćih mačaka, tj mačaka koje držimo za kućne ljubimce. Ovu mačku možemo naći u Sjevernoj Africi i dijelu Arabije u blizini ljudskih kuća, ali još uvijek kao divlju.

Divlje mačke su noćni lovci. Neke vrste love u grupama, kao npr. lav, dok neke love i žive usamljene, kao jaguar. Veoma dobro se razmnožavaju i u zatočeništvu, tako da je to dobra opcija za očuvanje pojedinih vrsta koje su na ivici istrebljenja.

Povratak na početnu