Umjetnikov atelje (oko 1665. ;Muzej istorije umjetnosti, Bec)
To je djelo koje najbolje predstavlja privatni svijet pun predmeta sto se ponavljaju i tajanstvenih figura.Kao u pozoristu,u ovom Vermerovom prizoru zavjesa odvaja gledaoce od ucesnika.Pazljivo ispitivanje Vermerovih slika omogucava nam da saznamo kako je bila namjestena njegova kuca.U holandskim domovima karte su visile kao slike.Njihova pojava na mnogim Vermerovim slikama tumaci se kao dokaz da je on ukazivao na slicnost izmedju slikara i kartografa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogled na Delft  1658.  (Mauritshuis,Hag)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cas muzike oko 1664.( Bakingemska palata, London)
Ova slika Jana Vermera najvjerovatnije je naslikana u sobi nalik onoj prikazanoj na mnogim drugim slikama.Gotovo "fotografsko" prikazivanje detalja u prvom planu, sjajne boje i realisticka perspektiva znaci su koristenja kamere obskure.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zena koja cita pismo  1662-1665  (Kraljevski muzej, Amsterdam).
Citanje i pisanje cesto su prikazivani na Vermerovim slikama i pojacavaju utisak tajanstvene tisine koja kao da obliva njegove modele.Poznata karta opet se pojavljuje na ovoj slici zene koja cita.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Casa vina oko 1660.  (Galerija slika Berlin)
Utisci perspektive uobicajeni na Vermerovim djelima navode na pomisao da je umjetnik koristio nepomicnu kameru obskuru kada je slikao enterijere poput ovog.