Pretkomore i komore kao pumpe

Krv iz velikih vena neprekidno utice u pretkomore tako da oko 75% te krvi stigne u komore prije nego sto su se pretkomore kontrahovale. Tako kontrakcija pretkomora obicno ubacuje onih preostalih 25% punjenja komora. Ipak, u normalnim uslovima za vrijeme mirovanja srce moze na zadovoljavajuci nacin da obavlja svoju funkciju i onda kada nedostaje ovo dodatno povecanje efikasnosti od 25%, jer srce moze efikasno da obavlja svoju funkciju tako sto u normalnim slovima moze da pumpa 300-300% vise krvi nego sto je to organizmu potrebno. Organizmu to ne smeta sve dok ne pocne tezi fizicki rad. Tada dolazi do otezanog kratkog disanja.

Za vrijeme sistole komora A-V valvule su zatvorene, pa se zato u pretkomorama nakuplja velika kolicina krvi. Zato, cim se zavrsi sistola i pritisak u komorama opet padne na nisku dijastolnu vrijednost, visok pritisak u pretkomorama naglo otvara A-V valvule, pa krv snazno utice u komore. To je period brzog punjenja komora, i priblizno odgovara prvoj trecini dijastole. Za vrijeme srednje trecine dijastole, u komore se ulijevaju samo male kolicine preostale venske krvi, koja prelazi direktno kroz pretkomore u komore. Tokom poslednje trecine dijastole, pretkomore se kontrahuju, pa dodatno potiskuju krv, koja tece u komore. Praznjenje komora za vrijeme sistole nije potpuno. Taj period se naziva izomericka kontrakcija.scre1.gif (68135 bytes)

Kad se pritisak u lijevoj komori poveca iznad 10,7KPa, a pritisak u desnoj bude nesto iznad 1,1KPa, pritisak u komorama otvara semilunarne zaliske, pa krv odmah pocne da izlazi iz komora. U prvoj trecini perioda izbacivanja komore izvace oko 70% od ukupne kolicine istisnute krvi, preostalih 30% u naredne dvije trecine tog perioda.

U periodu izometricke relaksacije pritisci u komorama vracaju se na svoje vrlo niske dijastolne vrijednosti. Tada se A-V valvule otvaraju, pa zapocinje nov ciklus rada komore. Srce u svakom inutu ispumpa 4-6l krvi.

 

prethodna                   index                   sledeca