Манастир Студеница

Студеница је средњовијековни манастир у долини Студенице, недалеко од мјеста Ушћа, под планином Радочелом, основао га је велики жупан Стефан Немања. Главна црква, посвећена Успењу Богородице, задужбина Стефана Немање саграђена је послије 1983. по узору на Немањине задужбине.

архитектура и сликарство

то је једнобродна црква са три травеја, тродијелним олтарским простором, куполом на коцкастом постољу и бочним вестибилима; овај тип изградње биће узор читавом низу цркава рашког градитељства. Изузев куполе која је дванаестострана и кришкаста, изидана на византијски начин тесаницама и опеком, грађевина је изведена у чистом романичком стилу; зидана је мермром са оближњег Родочела. Око 1235. Немањина црква добија спољашњу припрату по жељи тек свргнутог краља Радослава. Унутрашњост покривају фреске литургијских сцена и слично.Ове фреске су израдили грчки сликари који у свом раду све више избјегавају кориштење линија, тежећи монументализовању форме. Користе благе прелазе свијетлог и тамног, и достојанствена оличења светитеља њихове су одлике. Раскош су исказивали кориштењем злата за израду натписа. Слике другачијег типа начињене су на захтјев краља Радослава који је насликан заједно са женом Аном, Стефаном Првовјенчаним и св. Симеоном.

Заслугом игумана Симеона рађено је и на обнови студеничког живописа, тада су мајстори насликали читав низ нових сцена и светитеља трудећи се да слиједе претходни стил и иконографију. и дан данас у Студеници се чува велики број рукописних књига и докумената.