ISTORIJA

  Prica o porijeklu judoa protkana je legendama. Najljepsa je i  najilustrovanija je vjerovatno ona o japanskom ljekaru Akijami Sirobeju Jositakiju. Predanje kaze da je Jositaki, prilikom boravka u Kini , gdje je od tamosnjih monaha ucio vjestinu borenja zvanu tes. Jednog dana je posmatrao kako bjesna oluja lomi debeli stoljetni hrast. Istovremeno , video je tanku njeznu vrbu kako , gipko se savijajuci ,uspjesno odoljeva naletima vjetra. Kada se vratio u Japan osnovao je skolu “ vrbinog srca “ u kojoj je izucavana vjestina borenja , nazvana dzu-dzicu ( “ njezna vjestina “ ).

Gledano istorijski ,dzudo je , kao i druge borilacke vjestine Dalekog istoka ( Karate , Aikido… ), nastao iz brojnih skola dzu - dzicu , koja je u Japan prenijeta iz Kine.

Kada se u 18. i 19. vijeku u Japanu prosirila upotreba vatrenog oruzja , zlatno doba dzu – dzici i drugih borilackih vjestina naslo se na zalasku.I vjerovatno bi one ostale slabo poznate danasnjem svijetu , da se nisu pojavili njihovi genijalni reformatory. Cinjenicu da se dzudo , karate i aikido danas tako, siroko praktikujuu cijelom svijetu , treba zahvaliti upravo tim reformatorima i utemeljivacima ovih vjestina u njihovom danasnjem obliku : Dzigoru Kanu ( dzudo ) , Moriheju Ujesibi ( aikido ) i Funakosiju Gicinu (karate ).

Dzigoro Kanu , tvorac modernog dzudoa , rodjen je 1860. godine . Od rane mladosti proucavao je  i  praktikovao razlicite skole dzu-dzicu . Duboko svjestan da se ova vjestina ( koja je osim sistema borenja , predstavjala efikasan metod psihofizickog i moralnog razvoja ) sacuva od zaborava i preda svijetu od kao znacajan dio japanske kulturne bastine, Kano dolazi na genijalnu zamisao da od nje stvori genijalan sport.1882. godine , kada je imao nepune 23. godine , Kano  osniva Kodokan ( “ Institut za trazenje puteva “ ). Poslije dugotrajnog izucavanja iz razlicitih skola dzu-dzica, prvenstveno iz dvije najpoznatije i najbolje ( Kito Rju i Tensin Sinjo Rju ) bira najbolje tehnike , usavrsava ih i prilagodjava ih rukovodeci se pritom nacelom : uz minimum snage maksimum efikasnosti.U prvo mvrijeme Kodokan je imao jednu salu  za trening sa 12 strcnjaka , u kojoj su vjezbali  Kano i njegovih 9.ucenika