Razvoj trgovackih brodova


Razvoj trgovackih brodova;
prvi brodovi plovili su uglavnom niz recni tok a covjek je rukama ili veslom nastojao da brod usmeri u odredjenom pravcu. Prvi brodovi na vesla zaplovili su Nilom i Tigrom jos prije 5000 godina .  u doba oko 600 godina prije nove ere na sjeveru Evrope samostalno se razvija poseban tip broda:  Vikenzi grade veoma vitke i duge brodove preklopne gradnje sa veslima i poprecnim jedrom; najpoznatiji je tip drakar kojim su se Vikenzi otiskivali daleko na more i tako stigli do Islanda, Grenlanda i Labradora. 

clippershipontario.jpg (12325 bytes)

       U srednjem vijeku u Sredozumlju su najcuvenije galije koje prve imaju kormilo postavljeno u sredini krme (zadnjeg dijela broda), cime je poboljsano upravljanje brodom , povecana okretljivost i brzina plovidbe.  Otkrice novih pomorskih puteva i zemalja krajem XV vijeka jos vise doprinosi razvoju brodogradnje uz stalno povecanje nosivosti i velicine broda.

       Pojava parnog pogona na brodovima snazno je uticala na razvoj izgradnje celicnih brodova. Prvi parni brod (Klermon, 1807) izgradio je americki inzinjer Robert Fulton.

-         Komet, 1812 god.( prvi parobrod u Evropi )

-         Kaledonija, 1814 god.

-         Mardjeri, 1816 god.

-         Karolina, 1818 god.

-         Savana, 1819 god. (prvi parobrod koji je preplovi Atlantik)

-         Grejt Vestern, 1838 god, (prvi brod kompozitne gradnje sa parnim pogonom)

-         Grejt Britn, 1839 god. (prvi parobrod sa celicnim trupom i propelerom)

-         Grejt Istern, 1901 god. (najveci parobrod na svijetu)

-         Viktorija, 1905 god. ( prvi turbinski brod)

-         Kvin Meri, 1934 god.

 

Od svih serija najznacajnije mjesto pripada brodovima tipa Liberti i Viktori.  SAD su 1954 god. Izgradile najbrzi brod na  svijetu United States; Francuska izgradjuje 1962 god, putnicki brod Frans , a Velika Britanija 1969 god. brod Kvin Elizabet II.

-1955 god izgradjen je prvi brod sa nuklearnim pogonom podmornica Nautilus.

-1962 god. u SAD je izgradjen prvi teretni brod sa nuklearnim pogonom Savana.

Povratak