povratak na početnu stranu

Divlje zivotinje se mogu koristiti u ishrani kao odlicna zamjena mesu  domacih zivotinja. Kod nas se obicno jedu divljac, razne ptice, morske i rijecne ribe. Medjutim , postoji niz vrsta divljih zivotinja od kojih mogu da se pripremaju veoma hranljiva i ukusna jela, a u nas se rijetko jedu ili se  uopste ne jedu. Radi obogacivanja ishrane , a narocito kada  je oskudica u hrani, za vrijeme vanrednih uslova, trebalo bi nuzno savladavati predrasude i gadljivosti, te upotrebljavati ovu veoma uskusnu i kaloricnu hranu.
Zivotinje predstavljaju vazan izvor bjelanzevina. Neke zivotinje nije tesko uhvatiti jer su spore, a za lov na njih potreban pribor (puzevi, gusteri, zabe). Vecinu je  teze uhvatiti i za ljih je potreban specijalni pribor npr. razne zamke, mreze  i lovacko oruzje.
Od zivotinja  koje zive  u vazdusnoj sredini , najvaznije za ishranu su ptice i sisari. Poznato je da su sve ptice jestive. Najmanje ukusno meso imaju grabljivice (jastreb, sova, orao). Veoma je ukusno meso ptica koje spadaju u koke (fazan, jarebica, prepelica, ljestarka), golubovi (sumski golub, grlica, kumrija, golub dupljak), sljuke  (sumska sljuka), plavuse (divlja patka, divlja guska, liska). Dobre su za jelo i sve ptice koje spadaju u vrane (siva vrana, galac, svraka, kreja, ljesnjikara, cavka). Narocito je ukusno meso mladih ptica dok su jos u gnijezdu, Vrane zive kod nas po rubovima suma i sikara. Ima ih dosta pa ih nije tesko uloviti, za razliku od drugih ptica, koje je tesko pronaci. Meso divljih ptica se priprema za jelo na isti nacin kao i meso peradi. Sve vrste skakavaca, narocito krupne, mogu se jesti. Skakavci se jedu uglavnom przeni. Mogu se jesti i larve mrava kao i  jaja ptica.

Vecina sisara je upotrebljiva za jelo. Mnogi su lovne zivotinje. Manje je poznato da su ukusni za jelo puz, vjeverica i jazavac. Meso divljih sisara priprema se otprilike na isti nacin kao i meso domacih zivotinja.
Koriscenje divljih zivotinja u ishrani za vrijeme mira odredjeno je propisima koji dozvoljavaju da se takve zivotinje love u strogo odredjenim vremenskim periodima u ogranicenom broju. Bezobzirni lov ubrzo bi doveo do njihovog istrebljenja, a to bi pricinilo velike materijalne i kulturne stete. Zasticene divlje zivotinje se mogu koristiti za ishranu samo u ratu i drugim vanrednim uslovima, kada su u pitanju ljudski zivoti.

početak strane