RAT I PRIVREDA U DRŽAVAMA SJEVERA

Privredna ekspanzija

Zaključak


Privredna ekspanzija. Dok je rat donio propast agrarnoj ekonomiji Juga, na Sjeveru je ubrzao razvoj privrede. Federalna vlada je zaključivala ugovore o isporuci ogromnih količina ratnog materijala, odjeće, namirnica i druge robe, potrebne oružanim snagama. Cijene su tokom rata skočile za 117 odsto iznad predratnog nivoa, nadnice su se povećale za 43 odsto, pa su i profiti bili viši. Kako radne snage nije bilo dovoljno, proizvodnja je mogla da se održi samo povećanim korištenjem mašina. Ovi činioci su doveli do industrijskog "buma" i stimulisali tendenciju ka masovnoj proizvodnji pomoću unaprijeđenih tehnoloških metoda, a korporacijama koje su radile na veliko omogućili preimućstvo nad malim proizvođačima. Za vrijeme rata podignut je veliki broj fabrika na Sjeveroistoku, novi rudnici su otvoreni na Zapadu, a opšta tendencija je bila da ljude zamjenjuju mašine, pogotovo u industriji odjeće. Dok su razni stručnjaci i radička klasa bolno podnosili inflaciju, poslovni preduzetnici su zgrnuli ogromne profite. Zavladala je prava groznica špekulacija i raskošnog života.
Sličan podsticaj je imala i poljoprivreda. U ratu su stotine hiljda pionira nastavile da se kreću ka zapadu, obrađene su nove površine zemljišta i došlo je do povećanja proizvodnje žita, vune i drugih poljoprivrednih produkata. Nestašica radne snage je izazvala brz tehnološki napredak. Mnogi farmeri su počeli da upotrebljavaju novu mehaničku žetelicu, konstruisanu tridesetih godina devetnaestog vijeka, i ostale sprave za uštedu ljudskog rada.
Republikansko zakonodavstvo. Republikanci su u Kongresu donosili zakone čija je svrha bila podsticanje privredne prizvodnje. Nekoliko dana prije nego što je Linkoln stupio na položaj, Kongres je usvojio, a Bjukenen potpisao, Morilov zakon o carinama, koji je predstavljao prvo povećanje carina poslije 1842. godine. Za vrijeme rata došlo je do novih povećanja, sve dok 1864. godine carinska stopa nije dostigla 47 procenata, dotle najvišu carinsku stopu u američkoj istoriji. Osnovni razlog povišenja bila je potreba za većim nacinalnim dohotkom, ali je tako zaštićena i američka industrija od strane konkurencije. Industrijalci su i poslije rata uspjeli da zadrže visoke carine, iako vladi nije bio potreban dohodak koji su one donosile.
Godine 1862. donesen je Zakon o porodičnim imanjima po kojem je svaki američki državljanin mogao dobiti besplatno 160 jutara državne zemlje. Poslije pet godina obrađivanja i života od nje, ova zemlja je postajala njegovo vlasništvo uz plaćanje simbolične cijene. Iste godine je Kongres usvojio Morilov zakon o dodjeljivanju zemlje, koji je unaprijedio poljoprivredu. Ovaj zakon je predviđao odvajanje na stranu jednog dijela državne zemlje u svakoj državi za pomoć koledžima u svrhu naučnog obučavanja studenata agronomije.
Godine 1863. usvojen je zakon o građenju jedne transkontinentalne željeznice. Kako se Jug nalazio van Unije, više se nije postavljalo pitanje trase. Kompanija "Union Pacific" je određena da gradi dionicu pruge od Nebraske na zapad, a "Central Pacific" od Kalifornije ka istoku. Svaka kompanija je trebalo da dobije na poklon ogromna prostranstva državne zemlje i zajam federacije za svaku završenu milju pruge. U ratu je postavljeno malo tračnica, ali poslije 1865. godine izgradnja je brzo krenula naprijed i dva dijela iste pruge su se sastala u Juti 1869. godine.
Poslovni krugovi su priželjkivali federalni propis o bankarskom sistemu. Do tada je nadzor nad bankama bio prepušten samim državama, što je imalo haotične posljedice. Godine 1860. bilo je preko 1500 banaka, od kojih su mnoge štampale svoje sopstvene novčanice. Ovo je pričinjavalo smetnje u transakcijama. Kongres je 1863. godine usvojio Zakon o Narodnoj banci. Neposredna svrha ovog zakona je bila stimulisanje prodaje ratnih obveznica, ali je on služio u stvaranju stabilnog papirnog novca. Banke, čiji je kapital bio iznad određenog minimuma, morale su da se obrate federaciji za dobijanje ovlašćenja za rad. Da bi stekle poslovne kvalifikacije, banke su morale da kupe najmanje jednu trećinu ratnih obveznica. Zauzvrat, ministarstvo finansija im je davalo 90 odsto od vrijednosti njihovih raspoloživih obveznica u državnim novčanicama. Ova mjera je koristila bankama, jer su istim početnim kapitalom mogle i da kupuju obveznice i da ubiru interes od države, a zatim da puštaju novčanice u opticaj i uzimaju kamatu na zajam pojedincima. Kako su obveznice služile kao podloga, rezultat je trebalo da bude stvaranje jedne pouzdane papirne monete. Dokle god je kredit od federacije bio čvrst, novčanice nisu mogle da izgube svoju vrijednost. Banke koje su nastavile da rade na osnovu državnih povelja i dalje su mogle da izdaju novčanice, ali se očekivalo da će njihove banknote biti povučene iz opticaja. To je postignuto 1866. godine, kada im je nametnuta taksa 10 odsto.
Ovaj novi sistem nije bio savršen. Moneta koju je on obezbjeđivao nije bila dovoljno elastična za potrebe jedne ekspanzivne privrede. Kad je vlada otkupila svoje obveznice, količina novčanica u opticaju se povećala i tako su stvoreni uslovi koji su značili pad cijena i ozbiljne nevolje dužničkih grupa. Novac je imao težnju da se koncentriše na Sjeveroistoku, a zapadne poljoprivredne oblasti su i dalje patile od hronične nestašice gotovog novca i kredita. Do značajnih promjena u bankarskom sistemu nije došlo prije usvajanja Zakona o federalnim rezervama 1913. godine.
Zaključak. Građanski rat je dokrajčio robovlasničko doba u istoriji SAD. Linkoln je osigurao centralnu vlast. Jug je priznao da je pitanje otcjepljenja zauvijek riješeno i obavezao se da agitaciju u tom cilju više neće obnoviti. Poslije rata SAD su bile spremne da postanu jedna od najmoćnijih država svijeta. Iako su stotine hiljda ljudi pobijene ili osakaćene, napredak Sjevera nije pretrpio veliki udarac. Industrijski razvoj, izgradnja željeznica i trgovina išli su naprijed. Jug je ostao problem, ali su ogromne i ujedinjene SAD, koje su se protezale od istočnog do zapadnog kraja sjevernoameričkog kontinenta, brzo napredovale ka sve većoj moći i blagostanju. Ujedinjena država koja je istovremeno nudila političke i vjerske slobode i privredne mogućnosti, privlačila je još više miliona doseljenika iz Evrope u godinama poslije rata.