cUrlih Cvinglid
(1484-1531)

 

Cvingli (Huldrych Uldarius Zwingli) potice iz seoske porodice u kantonu Sen Galen u Svajcarskoj. Skolovao se u Bazelu i Bernu. Pokazivao je interesovanje za klasicnu literaturu, Sveto pismo, a znao je i hebrejski jezik. Imao je i dodire sa humanistima (Erazmo Roterdamski). Godine 1506. postao je parohijski svestenik. Prvih godina sluzbovanja napisao je spise Lavirint i Basna o biku i nekim zivotinjama. Ucestvovao je u ratu sa Italijom 1513. i 1519. godine, ali se istovremeno protivio slanju svajcarskih vojnika u inostranstvo. Godine 1516. postao je kapelan u Cirihu.

    Reformacija Rimokatolicke crkve u Svajcarskoj pocine 1519. kada je Cvinhli imenovan za staraoca katedrale u Cirihu. Odmah je poceo da istupa protiv monastva, bezbracnosti svestenika, postovanja svetitelja. Govorio je da rimski papa mora pasti, reforma se mora sprovoditi od vrha. U svojim propovijedima naglasavao je znacaj Svetog pisma, te ustaje protiv prodaje indulugencija (oprostajnice grijehova). Godine 1522. drzao je propovijedi protiv posta, sto je i napisao u djelu O slobodi izbora hrane.

    Rasprava, koju je organizovala gradska vlast u Cirihu 1523, pokazala je glavne smjernice Cvinglijevog ucenja: spasenje se zadobija vjerom, nisu potrebni nikakvi posrednici izmedju Boga i covjeka. Svestenstvo ima drugostepenu ulogu, misa je samo simbol ,post nije potreban kao i cjelibat, monastvu nema mjesta u crkvi, odbacuje ucenje o cistilistu i indulgencijama. Za Cvinglija hriscanstvo vise ima moralan znacaj. Rezultat ove rasprave bilo je konacno odvajanje od Rima.

    Cvingli je sva bogosluzenja pojednostavio i uveo narodni njemacki jezik, umjesto latinskog. Godine 1525. izdao je djelo De vera et falsa religione (O istinitoj i laznoj religiji).

    Poginuo je 11. oktobra 1531. godine u sukobu cvojih pristalica i rimokatolika.