HOME

*HATŠEPSUT(1473-1458 p.n.e)*

MAAT-KA-RA

Porijeklo

Tokom 18-te dinastije kraljevska kuća Ahmosa I suočila se sa katastrofama tokom tri generacije.Nekoliko muških prestolonasljednika je umrlo tako da su ostale jedino žene.

Kada su umrli svi sinovi Amen-Hotep-a i njegove glavne žene faraon je postao Tutmos I(sin druge žene Senseneb).On se oženio svojom polusestrom Ahmos ali i njihovih 5 sinova je takođe umrlo.U vrijeme smrti Tutmosa I jedini nasljednik sa kraljevskom krvi bio je njegov nezakoniti sin Tutmos II ali kako je on bio maloljetan faraon nije imao drugog izbora već da svoju kći Hatšepsut proglasi suvladarom.

 Međutim, prije bolesti svoga oca Hatšepsut se kao petnaestogodišnjakinja udala za svog polubrata Tutmosa II koji je tada imao 12 godina.Zbog rodbinskih veza i miješanja krvi on je bio i fizički i mentalno zaostala ličnost.Hatšepsut mu je i pored toga rodila dvije kćeri Nefru-Ra i Merit-Ra-Hatšepsut. Kako mu nije podarila muškog nasljednika on je sa drugom ženom Izis dobio sina poznatog pod imenom Tutmos III. Da bi osigurali opstanak vladarske loze Nefra-Ra se kao i svoja majka udala za polubrata Tutmosa III. U vrijeme smrti Hatšepsutinog muža Tutmosa II njegov nasljednik Tutmos III je bio maloljetan tako da je ona bila zakonit vladar.

Hatšepsut je bila prva žena koja je krunisana sa svim počastima kao kralj a ne kraljica i koja je dobila svih pet počasnih imena faraona što nijednoj kraljici prije a ni poslije nje nije uspjelo.

Falcifikati

Znajući da je uljez na egipatskom prijestolu Hatšepsut je falcifikovala nekoliko dokumenata da bi pridonijela svom kredibilitetu. Prvo je dala da se na hramu iskleše kako bog Amon daje privilegiju kraljevovanja Tutmosu I i njoj. Zatim je sebi pripisala pobjedu nad stranim osvajačima i uskrsnuće Ozirisa.

Hatšetsut je sama vladala 22 godine tokom kojih je cvjetala egipatska ekonomija.To razdoblje je bilo mirno, bez ikakvih vojnih okršaja. Najviše se pažnje poklanjalo na uspostavljanje trgovačkih veza i na arhitekturu.Najvažniji spomenik njene vladavine je svakako posmrtni hram u Dolini Kraljeva.

U to vrijeme je hram bio fizički povezan sa Dolinom Kraljeva ali nakon smrti kraljice njen zet odnosno posinak Tutmos III dao je da se uruše svi tuneli i prolazi tako da ovaj hram bude odsječen i zaboravljen. Takođe njeno ime je izbrisano sa svih hramova i rodoslova te je zato i do dan danas ostala velika nepoznanica.

Smrt

Hatšepsus je odlučila da bude sahranjena sa svojim ocem Tutmosem I u Dolini Kraljeva. U svrhu povezivanja hrama sa Dolinom iskopan je tunel dug preko 700 m i oko 300 m ispod površine zemlje.

Njen sarkofag je pronađen ali u njemu nije bila njena mumija već jedne princeze iz 21-ve dinastije.

Okolnosti njene smrti su sumljive ali nakon istraživanja ipak se smatra da je umrla prirodnom smrću.Poslednji zapis je 10-og dana 6-og mjeseca u 22-oj godini vladavine(početak februara) kada je zabilježeno da je žena-faraon preminula.

Nemoguće je govoriti o velikoj kraljici a ne spomenuti njenog odanog slugu i prijatelja Senenmut-a. Njegov otac je služio kraljevskoj porodici, a on sam bio veoma odan Hatšepsut.Čak je bio zadužen i za njene privatne odaje te se stoga govorilo o postojanju nečega što je prevazilazilo prijateljstvo.Postojale su glasine da je njena prva kći ustvari njegova ali to nikad nije potvrđeno.Njegov iznenadni nestanak sa dvorske scene bio je čudan, u najmanju ruku, jer su razlozi do danas ostali nerazjašnjeni.