SOLUN - grad domaćin

  

  Istorija Soluna, drugog po veličini grčkog grada, seže duboko u prošlost, čak u praistoriju. Na današnjem mestu i pod ovim imenom osnovao ga je kralj Kasandar 315. godine pre Hrista. Od tog vremena u njemu su se smenjivale različite civilizacije: rimska, vizantijska, latinska, turska i savremena grčka. Kao bogati trgovački, administrativni i kulturni centar, ovaj veliki polis je oduvek bio meta mnogih osvajača: Gota, Huna, Avara, Slovena, Bugara, Saracena i Normana. Pred njihovim najezdama dugo ga je spasavao zaštitnik grada -  Sveti Dimitrije.

  Godine 1204. Solun su osvojili Latini, na čelu sa Bonifacijem Monferatskim. Dva stoleća kasnije, 1430. godine, zaposeli su ga Turci i držali sve do 1913. godine.

  Uprkos tome, u Solunu su ouvane mnoge znamenitosti još iz antičkog perioda: temelji hipodroma i gradskog foruma, ostaci vila i drugih građevina, kao i pilastar Galerijevog slavoluka sa početka 4. veka, sa scenama carevog pohoda na Persijance.

  Ipak, najveće znamenitosti Soluna potiču iz perioda Romejskog carstva. Crkva Svetog Đorđa je podignuta u 4. veku. To je ogromna rotonda sa Veličanstvenim mozaicima.

  Crkva Svetog Dimitrija je izgrađena u 6.veku. Monumentalni mozaici u njoj  nastali su u periodu od 6. do 10. veka; freske u jednom paraklisu su oslikane u 14. stoleću. U ovoj petobrodnoj bazilici, koja je i saborni hram Soluna, čuva se najveća gradska svetinja - kivot sa moštima Svetog Dimitrija.

  Znamenita je i trobrodna bazilika Svete Paraskeve iz 5. veka, kao i crkva Svete Sofije - bazilika sa kupolom, mozaicima iz 8-9. veka i freskama iz 13-14. veka.Crkva Svetih Apostola (1312-1328) čini prelazni tip od bazilike ka pravoslavnom hramu osnove upisanog krsta. Pet kupola i portik - koji crkvu okružuje sa tri strane, a na zapadu se otvara u lepu galeriju -predstavljali su novost u vizantijskoj arhitekturi onog vremena. Ovaj veličanstveni hram je vršio veliki uticaj na ondašnji način građenja sakralnih objekata širom Carstva, pa i u Srbiji.Grad je u srednjem veku bio opasan monumentalnim zidinama, ali su od njih očuvani samo fragmenti.

  Iz Soluna je potekla makedonska dinastija koja je evropskoj umetničkoj riznici darovala dela neprolazne vrednosti.

  Drevni grad Solun je danas administrativni, kulturni, trgovački i industrijski centar severne Grčke i kulturna prestonica Evrope 1997. godine.

 

Home page