VRSTE KORALA

    Korali se prema građi, dijele u dvije grupe: Hexacoralla (Zoantharia) i Octacoralla (Alcynaria). Za grupu Hexacoralla karakterističan je broj 6, a za grupu Octacoralla broj 8. Grupi Hexacoralla pripadaju u tropskim morima crni korali (Antipatharia) i kameni korali (Scleroderma) koji stvaraju koralne grebene, a u Jadranskom moru crvena moruzgva (Actinia equina) i smeđa vlasulja (Anemonia sulcata). Grupi Octacoralla pripadaju porodice Alcyonaceae, Gorgoniaceae, Pennatulaceae, Tubiporaceae i Helioporaceae.

   

 

Montastrea cavernosa je vrsta čiji mali polipi formiraju saćaste ravni. Njihove kolonije formiraju kupolaste oblike. Polipi su uglavnom smeđi ili zeleni, ali se mogu naći i crveni ili narandžasti. Hrane se uglavnom noću.

 

 

 

 

Oxycirrhites typus je čvrsta vrsta korala, koja formira razgranatu strukturu koja podsjeća na rogove jelena. Kolonije su obično zlatno-smeđe sa blijedim vrhovima, ali mogu da variraju od plave pa do roze, ljubičaste, narandžaste, zelene i žute. Ova koralna vrsta je česta za oblast Kariba.

 

 

 

Diploria strigosa. Postoji nekoliko varijacija ove koralne vrste u svijetu. Njihova površina je izbrazdana i podsjeća na moždane brazde. Kolonije rastu u velike oblike, koje u prečniku mogu imati i do 60 cantimetara. Mogu se naći od Floride do Bahama.

 

 

 

Caulastrea furcata je šareni koral koji formira oblike koji podsjećaju na bombone. Polipi su smeđi sa žutim prugama, sa neonski zelenim središtem. Obično formiraju male, tijesne grupe. Hrani se noću, pružajući svoje složene pipke.

 

 

 

Galaxea fascicularis je jedna od čvrstih koralnih vrsta koje imaju kamenoliki kalcijumski skelet. Mali ovalni panjevi se izdižu iznad žućkastog jezgra i svaki se završava složenim zvjezdanim bijelim polipom. Može se naći u Karibskoj oblasti i u zapadnom dijelu indijskog okeana. Rastu obično do tridesetak cantimetara u visinu.

 

 

 

Turbinaria reniformis je čvrsti koral koji raste u različitim oblicima. Skelet je prekriven džombastim izraslinama. Složeni polipi u obliku cvijeta izlaze kada se koral hrani. Može se naći u nekoliko boja, ljubičaste, sive, zelene i smeđe. Mogu se naći u oblasti Pacifika i Indijskog okeana.

 

 

 

Tubastrea aurea. Ovi narandžasto žuti korali rastu uglavnom na tamnim lokacijama, i mogu se naći na ulazima u podvodne pećine i šupljine. Obično imaju kamenu čisto narandžastu bazu sa živopisnio žutim polipima. Može se naći uglavnom u Indo-pacifičkoj regiji.

 

 

 

Plerogyra sinuosa je koral interesantnog izgleda. Građen je od osnove i polipa u obliku balončića koji se šire tokom dana. Koral upija svjetlost tokom dana, što je od presudnog značaja za njegov rast. Noću se njegovi pipci izdužuju radi hranjenja. Može se naći u indo-pacifičkoj regiji i u Australiji.

 

 

 

Goniopora lobata. Ovo je jedna od najljepših koralnih vrsta. Građena je od čvrste loptaste baze iz koje izrastaju mnogobrojni pipci u obliku cvjetova. Ovaj koral se može naći u indo-pacifičkoj regiji.

 

 

 

Muricea muricata raste u grupama i imaju prstast oblik.  Obično su žućkaste ili zelene boje i mogu se naći u tropskim grebenima Kariba ili Indijskog okeana. Štapići su prekriveni malim koralnim polipima koji upijaju hranjive materije iz vode.

 

 

Goregonian flabellum je vrsta korala veoma povezana sa vrstom Muricea muricata. Glavna razlika je u tome što Goregonian flabellum pravi ravne površine. Veoma je česta u karipskom regionu gdje se mogu naći u bojama od crvene do žute i ljubičaste.

 

 

Dendronephthya rubeola.Ovo je jedna od najljepših koralnih vrsta.Ovaj koral se može naći u Indo-pacifičkoj regiji i duž dugih koralnih grebena. Translucentne su strukture a boja im varira od  čisto crvene do tamno narandžaste. Ova vrsta se hrani noću, a danju se trasformiše u loptasti oblik.

 

 

Stoichactis gigas je jedna od najvećih vrsta korala uopšte.Ako dođe u dodir sa kožom čovjeka izaziva osip.

 

 

Heteractis magnifica je jedna od najvećih vrsta korala i  služi kao dom mnogim vrstama riba. Uglavnom se nalazi u Pacifiku ali i u indijskom okeanu. Donji dio im je jasno roze boje, dok su im polipi svijetlo zelene boje (koja potiče od alge sa kojom živi u simbiozi)

 

 

Anthopleura xanthogrammica je prelijepi koral čisto zelene boje koji može narasti do veličine 12 inča. Izgledom veoma podsjeca na cvijet, a nalazi se duž Pacifika; od Aljaske do Paname.

 

 

Corynactis californica ime je dobila po kružnim izraslinama koje rastu na polipima. Ova vrsta je veoma male veličine (do 1 inča) a uglavnom se mogu naći blizu kamenitih obala Pacifika; od sjeverne Kalifornije do poluostrva Baja.

 

Nazad na početnu stranu