Zanimljivosti!

Da li ste znali ???

 

  1. Koji je najveći vulkan na Zemlji?

  2. Ima li vulkana na drugim planetama?

  3. Da li svi vulkani imaju oblik kineskog šešira?

  4. Da li je vulkanska lava  uvijek u tečnom stanju?

  5. Može li kiša zaista da ugasi vulkan?

  6. Koliko dugo može da potraje jedna erupcija?

  7. Da li vulkani izazivaju zemljotrese?

  8. Može li vulkan da izazove propast svijeta?

  9. Postoje li izvori tople vode?

  10. Može li se erupcija predviditi?

  11. Može li erupcija da se izazove?

  12. Može li se erupcija zaustaviti?

Koji je najveći vulkan na Zemlji?

Nema sumnje, od svih vulkana koji se nalaze na kopnu, najveći je Kilimandžaro u istočnoj Africi. On prelazi visinu od 6.000 metara ! Ali ima još viših vulkana čije je podnožje na morskom dnu. Jedan od njih je Mauna Kea među Havajskim ostrvima, usred Tihog okeana prelazi visinu od 9.000 metara. Ali, pazi: 5.000 metara je ispod nivoa mora. Neki vulkani koji se nalaze u Andima (velikom planinskom lancu u Južnoj Americi) ‚ mogu nam izgledati najviši na Zemlji, a to je zatošto su nastali u planinama. Ustvari, ti vulkani su skromnih dimenzija i ne dostižu velike visine.

Kilimandžaro

Ima li vulkana na drugim planetama?

Naravno. Kao što pokazuju snimci dobijeni putem vasionskih sondi, na planeti Marsu ima nekoliko vulkana koji dosežu nevjerovatne visine, npr. vulkan Olimp, koji se uzdiže 24.000 metara !!! To je gotovo 3 puta veća visina od Mont Everesta (8.848 m), najviše planine na Zemlji. A na jednom od Jupiterovih satelita snimljene su džinovske vulkanske erupcije, mnogo snažnije od onih koje se dešavaju na Zemlji. A otkad je čovjek kročio na Mjesec, potpuno je izvjesno da na njemu ima ogroman broj kratera, a takođe otkrivena je i veoma stara vulkanska lava koja se prije mnogomiliona godina pojavila iz Mjesečevog podzemlja.

Jupiterov satelit za vrijeme erupcije

Da li svi vulkani imaju oblik kineskog šešira?

Ne, ne svi! Ali su mnogi tog karakterističnog oblika. Mnogi, pak, izgledaju kao obične planine. Mnogi su zaobljeni, u obliku kupole. Ali ima vulkana i složenijih oblika. Npr. s brojnim "šeširima", ponekom pukotinom, kakva se može vidjeti na oštećenim zidovima. Ima vulkana toliko "starih" da su ih vjetar, kiša i led toliko uništili da su se pretvorili u brežuljke.

Tipičan oblik vulkanskog grotla

Da li je vulkanska lava  uvijek u tečnom stanju?

Ne uvijek. Kad je lava tečna, ona lako teče duž vulkanskih obronaka i obrazuje prave vatrene rijeke. Kad se poslije ohladi i očvrsne bude tvrda kao kamen. S druge strane, vraća se u stanje u kojem je bila prije nego što se otopila uslijed topline u Zemljinim dubinama. Postoji lava koja je ljepljiva i koja nije sasvim tečna. Kao recimo kačamak koji se kuva. Kada takva kava stigne do vulkanskog vrha, obrazuje ogromne blokove u obliku kupole. I na kraju, postoji lava koja je gotovo u čvrstom stanju i ona naravno ne teče niz vulkanske obronke. Ona se postepeno skuplja dok ne obrazuje ogromne vrhove poput kula.

Lava

Može li kiša zaista da ugasi vulkan?

Ni u kom slučaju. Od kiše vulkani mogu da budu još opasniji. Evo zašto. Kada kišnica padne na užarenu lavu, nastaje para. tada dolazi do eksplozije: kao kad u posudu sa vrelim uljem ubacimo malo vode.

Eropcija + voda = još veća katastrofa

Koliko dugo može da potraje jedna erupcija?

Neki vulkani su stalno u erupciji hiljadama godina bez prestanka! To je npr. slučaj sa Strombolijem u Italiji. On redovno bljuje lavu prema nebu. Između dva nastupa može da prođe jedan minut, ponekad i nekoliko časova. To tako traje dve tri hiljade godina. Uza sve to uz veliku opreznost, ovaj vulkan se može posjetiti. Međutim, kod većine vulkana erupcije se javljaju povremeno i traju od nekoliko časova do nekoliko minuta.

Erupcija vulkana Mahameru

Da li vulkani izazivaju zemljotrese?

Vulkanske erupcije i zemljotresi dešavaju se često na istim mjestima, tamo gdje je zenmljište ispresjecano naprslinama, izbrazdano pukotinama i procjepima dugim čitave kilometre. Često mali zemljotresi izazivaju podrhtavanje tla prije i za vrijeme vulkanske erupcije. Oni nastaju usljijed snažnog dizanja magme iz Zemljinih dubihna. Ali vulkani ne izazivaju snažne zenmljotrese, već sudaranje "ploča" koje čine zemljinu koru. U Kini su recimo zemljotresi veoma česti i strahovito jaki, ali u toj velikoj oblasti nema vulkana.

Erupcija vulkana ovo ipak ne izaziva

Može li vulkan da izazove propast svijeta?

Ne. Jedan vulkan ni u kom slučaju ne može da uništi cijelu Zemlju! Međutim, može da uništi prostranu oblast  i da je pretvori u beživotnu opustinju. To se npr. desilo prije više od 3000 godina za vrijeme erupcije vulkana Santorino na jednom ostrvcu usred Sredozemnog mora. Vulkan je eksplodirao sa tolikom silinom da je ostrvo praktično bilo uništeno. Pepeo i prašina letjeli su unaokolo na stotine kilometara. Ta eksplozija izazvala je i zemljotres ispod mora praćen ogromnim talasima. Svi stanovnici iz te oblasti su nastradali, izgorjeli su ili se ugušili. Za njih je to stvarno bila "propast svijeta".

Za stanovnike Pompeja ovo je bilo kao propast svijeta

Postoje li izvori tople vode?

Možda če te iznenaditi činjenica da postoje izvori tople vode, ali ih ima malo u vulkanskih oblastima! Neki su veoma neobični, umjesto da teku naniže, voda se izbacuje u vis u pravilnim razmacima čak do visine od 100 metara. To su takozvani gejziri koji prave veliku buku.

Gejzir

Može li se erupcija predviditi?

Kada se magma diže iz dubine Zemlje obvronci vulkana se "nadimaju", uzdižu i tlo se trese. Ti znaci najavljuju erupciju. Ustvari, veoma je teško predviditi vulkansku erupciju. Često naučnici uprkos brojnim istraživanjima nisu u mogućnosti da precizno predvide kada će doći do erupcije i kolika će biti njena žestina.

Ovakva proučavanja možda budu od koristi

Može li erupcija da se izazove?

Ni velika bomba ne bi mogla da "probudi" "uspavani" vulkan. Ali ako je erupcija blizu, bomba bi samo olakšala stvar. Ustvari, potrebno bi bilo da se u zemlji otvore mnogobrojne pukotine. Onda bi se lava lakše izlivala kroz sve te otvore. Ali niko se još nije usudio na tako nešto, jer niko ne zna šta bi to moglo da izazove, stoga sa vulkanima je bolje ne šaliti se. Za vrijeme drugog svjetskog rata desilo se nešto neobično. Jedan američki avion izbacio je svoje dvije posljednje bombe u krater Vezuva, u blizini Napulja i time izazva malu erupciju.

 

Neki bi da probude uspavano čudovište

Može li se erupcija zaustaviti?

Ne. Donedavno ljudi nisu mogli da se odbrane od erupcije. Morali su bježati. Ali od prije nekoliko godina, vulkanolozi proučavaju načine da zaustave bar rijeke lave. nedavno je vulkan Etna na Siciliji za vrijeme jedne od svoijih čestih erupcija izbacio rijeke užarene kave koja je potekla ka selima. Tada je bio iskopan kanal koji je skrenuolavu prema nenastanjennoj dolini. Takođe su podignute divovske brane od zemlje da bi se lava zaustavila u nekim tačkama. Moguče je erupciju donekle ukrotiti, ali ne spriječiti njen nastanak, a kamoli je zaustaviti kad već počne.

 

Ovuda se odvodi lava da ne bi ugrozila obližnja sela

Povratak na glavnu stranicu