Opis jednog oblika tibetanske meditacije



Njegova Svetost Dalai Lama



[Op.pr. ovaj pregled meditacijske prakse nije zamišljen kao izravna uputa za praktičnu meditaciju, već samo kao pregled osnovnih sastojaka i načina izvođenja jednog od modela budističke meditacije. No, ukoliko niste u mogućnosti učiti meditaciju od autentičnog učitelja, ili primjeniti detaljne upute iz brojnih tekstova, možete isprobati ovaj model. Idealno vrijeme za dnevnu praksu je odmah nakon buđenja, to jest rano ujutro prije zore.]

 
. . .
 


Prvo, provjerite položaj: postavite noge u najudobniji položaj; ispravite kralježnicu kao strijelu. Postavite dlanove u položaj meditacijske mirnoće, četiri prsta ispod pupka, s lijevom rukom ispod desne, te spojenim palčevima, sve u obliku trokuta. Ovaj položaj ruku ima vezu s mjestom unutar tijela gdje nastaje unutarnja toplina. Lagano povijte vrat nadole, tako da usta i zubi budu u prirodnom položaju, a vrh jezika dodiruje nepce odmah iza gornjih zubiju. Pustite da oči opušteno gledaju nadole - nije nužno da budu usmjerene na vrh nosa; mogu biti usmjerene prema podu ispred vas ako vam je to prirodnije. Ne otvarajte oči širom i nemojte ih snažno zatvarati; ostavite ih malo otvorene. Nekad će se same otvoriti; to je u redu. Čak i ako su vam oči otvorene, kad se vaša mentalna svijest ustali na objektu, razna opažanja vidne svijesti neće vas ometati.

Za one koji nose naočale, da li ste primjetili da kad skinete naočale, onda uslijed nejasnog vida ima manje opasnosti od uznemirenosti a više od tromosti uma? Da li primjećujete razliku kad ste okrenuti od zida ili prema zidu? Kad se okrenete prema zidu, možda otkrijete da ima manje uznemirenosti ili raštrkanosti. Ovakve stvari možete odrediti kroz vlastito iskustvo...

Nastojte svoj um ostaviti bistro u prirodnom stanju, bez razmišljanja o događajima u prošlosti ili planovima za budućnost, bez ikakvih konceptualnih misli. Što vam se čini, gdje je svijesti? Da li je u očima ili negdje drugdje? Vjerojatno imate osjećaj da je povezana s očima pošto većina naše svjesnosti o vanjskom svijetu nastaje kroz vid. Ovo je posljedica prevelikog oslanjanja na osjetilnu svijest. Međutim, možemo ustanoviti postojanje odvojene mentalne svijesti; naprimjer, kad pažnju privuče zvuk, ono što bilježi vidna svijesti prolazi neopaženo. To nam ukazuje da odvojena mentalna svijest više pažnje poklanja zvuku koji bilježi slušna svijest negoli opažajima vidne svijesti.

Kroz ustrajnu praksu, svijest se može razaznati ili razlučiti kao entitet puke svjetlosti i saznanja, kojem se bilo što može pojaviti i koji se, uz prikladne uvjete, može pojaviti u naličju bilo kojeg objekta. Sve dok um ne susretne vanjske konceptualne okolnosti, boravit će prazan bez ikakvih pojava, poput čiste bistre vode. To je upravo entitet pukog iskustva. Dopustite da um ide svojim tokom bez konceptualnih nadgradnji. Pustite da um boravi u svom prirodnom stanju, i motrite ga. Ispočetka, kad niste navikli na ovakvu praksu, to je prilično teško, ali s vremenom s um javlja poput čiste vode. Onda ostanite s ovim nepatvorenim umom ne dopuštajući nastajanje koncepcija. Ostvarujuć ovu prirodu uma, po prvi smo puta locirali objekt zrenja ove introspektivne meditacije.

Najbolje vrijeme za praksu ovog oblika meditacije je ujutro, na mirnom mjestu, kad um je veoma jasan i budan. Dobro je ne jesti previše navečer i ne spavati previše; tako um postaje ujutro lakši i oštriji. Postepeno će vaš um postati sve stabilniji; pomnost i pamćenje postati će jasniji.