uže

Pri penjanju se koristi "dinamičko" uže, koje se isteže pod opterećenjem, na taj način ublažavajući udar koji se prenosi na penjača i opremu prilikom pada. "Statičko" uže se praktično ne isteže pod opterećenjem i otpornije je na habanje nego dinamičko. Međutim, statičko uže ne ublažava udar prilikom zaustavljanja pada, tako da trzaj koji nastaje može izazvati teške povrede penjača, povrede osiguravaoca, proklizavanje na uređaju za osiguravanje i lom sidrišta. Statičko uže se ne sme koristiti za osiguravanje, naročito pri penjanju "u vođstvu".

Osnovne osobine užeta

Svako novo uže koje ima UIAA sertifikat može da zadrži penjača prilikom pada. Međutim, penjačko uže je prilikom upotrebe izloženo oštrim ivicama stena, trenju, kao i čestim naprezanjima koja nastaju usled padova penjača. Pri tom, nastala oštećenja ne moraju biti vidljiva. Različiti modeli imaju različite osobine, od kojih zavisi koliko dugo i pod kojim uslovima se uže može koristiti.

Kada birate uže, najvažnije osobine (izuzev cene, naravno) na koje treba obratiti pažnju su: dimenzije, udarna sila, statičko istezanje i broj UIAA padova koje uže može da izdrži.

Maxim Non-Dry

Dimenzije (prečnik, dužina i težina)

Uže većeg prečnika je, u principu, trajnije, otpornije na habanje i sigurnije (ima veću nosivost). S druge strane, ima veću težinu. Prečnici penjačke užadi koja se trenutno proizvodi se uglavnom kreću u intervalu od 9.8 do 11 mm.
Standardne dužine penjačkog užeta su 50, 55 i 60 m. Izuzetno, neki modeli se proizvode i u nestandardnim dužinama, ili se kupuju "na metar".
Težina po metru užeta varira u zavisnosti od, pre svega, prečnika i unutrašnje konstrukcije, tako da dva užeta istog prečnika mogu imati različitu težinu. Okvirno, težine se kreću u granicama od 60 g/m (9.8 mm) do 80 g/m (11 mm).

Udarna sila i statičko istezanje

Prilikom zaustavljanja pada, uže apsorbuje najveći deo udara koji tom prilikom nastaje. Preostalo udarno opterećenje je ono što se podrazumeva pod silom udara (engl. impact force), a prenosi se na penjača i sistem za osiguravanje u vidu trzaja.

Dakle, uže koje ima manju udarnu silu je bezbednije - mogućnost da trzaj povredi penjača ili ošteti sidrište je manja. Takođe je manji i trzaj na uređaju za osiguravanje. Prema UIAA standardu, uže može imati maksimalnu udarnu silu od 12 KN. Okvirno, udarne sile kod savremene užadi se kreću od 8.5 KN do 10 KN.

Statičko istezanje se izražava u procentima, a predstavlja izduženje užeta opterećenog težinom od 80 kg. Obrnuto je srazmerno udarnoj sili - uže koje se više isteže apsorbuje i veći deo udara. Ipak, treba biti oprezan - veliki procenat istezanja može biti opasan prilikom pada, ako penjač nije na dovoljnoj visini. Kod većine užadi na tržištu, statičko istezanje se kreće od 5.5 do 8%. Prema UIAA standardu, maksimalno dozvoljeno statičko istezanje iznosi 8%.

Mammut Flash Duodess Dry


Broj padova

Pokazatelj koji većina proizvođača ističe u prvi plan. Dobija se testiranjem koje je propisala UIAA, pa se koristi i izraz "UIAA padovi".
Parče užeta dugo 2.8 m mora da izdrži teret od 80 kg koji se vertikalno pušta da padne sa visine od 5 m. Uže prelazi preko zaobljene ivice poluprečnika 5 mm.
Minimalan broj UIAA padova koje uže mora biti u stanju da izdrži iznosi 5. Kvalitetnija užad koja se može naći na tržištu izdržava preko 15 UIAA padova.

Vodootpornost

Kada upija vodu, uže postaje teže, gubi deo jačine i postaje teško za manipulaciju. Vodootporna užad, međutim, u daleko manjem stepenu upija vodu, tako da zadržava svoje osobine i u vlažnim uslovima. Vodotporna ("suva") užad je skuplja, a proizvođači često nude vodootpornu i običnu verziju istog užeta. Tokom upotrebe vodootporna zaštita lagano nestaje.