OSNOVNI PODATCI O METEORITIMA I ASTEROIDIMA

 

Još je u 16. stoljeću Johannes Kepler zamijetio da su staze Marsa i Jupitera u odnosu na staze ostalih planeta, više razmaknute, pa je pretpostavio da unutar njih vjerojatno postoji još neotkriveni planet. Johannes Daniel Titius i Johann Elert Bode pronašli su jednostavnu zakonitost prema kojoj se mogu računati udaljenosti planeta od Sunca. Premda Titius-Bodeovo pravilo nije pouzdano fizički rastumačeno, a također ne daje dobre rezultate za daleke planete, ipak je nagovijestilo da se između putanja Marsa i Jupitera treba nalaziti neki planet. Titius-Bodeovo pravilo se može prikazati izrazom: r[a.j.] = 0.4 + 0.15 x 2n-1, gdje je r udaljenost planeta od Sunca u astronomskim jedinicama, a n je redni broj planeta po udaljenosti od Sunca. Za Merkur treba uračunati da je n beskonačno, pa dobivamo 0.4 a.j.. Slijedi Venera (n=1), Zemlja (n=2) i tako dalje do Urana, dok se Neptun ne uklapa u formulu. Kada prema ovom pravilu izračunamo redom udaljenosti planeta od Sunca i usporedimo ih sa stvarnim vrijednostima. Lako zaključujemo da pravilo predviđa postojanje planeta na udaljenosti 2.8 a.j. od Sunca.

Godine 1800. u potragu za "nedostajućim" planetom krenulo je 12 njemačkih astronoma. Potraga je dala rezultat u noći od 31. prosinca 1800. na 1. siječnja 1801. kada ih je preduhitrio talijan Giuseppe Piazzi koji je u Palermu, tokom rutinskog pretraživanja neba otkrio tijelo Sunčeva sustava koje je nazvano Ceres (slika 8.). Iste je godine znameniti njemački matematičar Karl Friedrich Gauss proračunao elemente staze ovog tijela i pokazao da bi se moglo raditi o "nedostajućem" planetu. Astronome je zbunjivala veličina Ceresa (samo 940 km), jer su očekivali mnogo veće tijelo. No, već nakon dvije godine H.W.M.Olbers je otkrio Pallas. Do 1807. godine su otkriveni Juno i Vesta. Ubrzo se pokazalo da je Sunčev Sustav prepun malih planeta koje danas zovemo planetoidi ili asteroidi.

Asteroidni pojas 

Ukupna masa asteroida se danas procjenjuje na 1022 kg (oko 1000 puta manje od mase Zemlje), od čega oko 10% otpada samo na Ceresa. Do sada je pronađeno 238 asteroida većih od 100 km i vjeruje se da su to svi, dok se za manje asteroide vjeruje da ih je otkriven tek mali postotak. Procjena je da postoji oko milijardu tijela većih od 1 km. Asteroidi se oko Sunca gibaju u istom smjeru kao i planeti. Prosječne inklinacije (nagib u odnosu na ekliptiku) su manje od 16°. Asteroidi nemaju atmosfere. Većina asteroida je udaljena od Sunca između 1.7 i 4 a.j. (astronomske jedinice) u području nazvanom asteroidni pojas. Većina asteroida u asteroidnom pojasu imaju ekscentricitete od 0.1 do 0.2. U samom asteroidnom pojasu postoji područje najveće gustoće putanja asteroida (između 2.2 i 3.3 a.j.) - glavni pojas.

 

Kirkwoodove zone 

Detaljnija analiza staza malih planeta pokazuje da se oni mogu razvrstati u nekoliko posebnih skupina, te da postoji 7 zona male zastupljenosti - tzv. Kirkwoodove zone. Bitno je naglasiti da su ovo područja slabe zastupljenosti prosječnih, a ne stvarnih udaljenosti asteroida. Kirkwoodove zone su posljedica gravitacijskih utjecaja planeta (posebno Jupitera i Marsa), odnosno orbitalnih rezonancija planeta i asteroida, pri čemu dolazi do povećanog gravitacijskog utjecaja planeta na asteroid i to svaki put na istom dijelu putanje. To dovodi do povećane eliptičnosti putanje asteroida koji se zatim može sudariti sa nekim planetom ili biti izbačen iz Sunčeva sustava. Slično porijeklo Kirkwoodovim zonama imaju i pukotine u Saturnovim prstenovima, koje su posljedica gravitacijskog djelovanja Saturnovih satelita. U asteroidnom pojasu posebno su primjetne rezonancije sa omjerima perioda (revolucije, t.j. ophoda oko Sunca) asteroida i Jupitera u iznosima 4:1, 3:1, 5:2, 7:3 i 2:1. Asteroidi koji se previše približe Jupiteru mogu biti izbačeni iz Sunčeva Sustava ili gurnuti prema Suncu već nakon prvog susreta sa Jupiterom.

 

Hirayamine obitelji 

Pored zona manje zastupljenosti prosječnih udaljenosti asteroida, postoje i zone povećanih koncentracija istih. Jedan takav primjer je grupa Hilda koja je u orbitalnoj rezonanciji 3:2 naspram Jupitera, a postoje i grupe na rezonancijama 4:3 i čak 1:1 (Trojanci, dolje spomenuti). Početkom 20. stoljeća, japanski astronom Kiyotsugu Hirayama je primjetio grupiranje nekih asteroida u grupe kasnije nazvane Hirayamine obitelji. To su grupe asteroida koje imaju slične parametre putanja (velika poluos putanje, inklinaciju, te ekscentricitet), te im se putanje na jednom dijelu približavaju. Hirayama je zaključio da te grupe asteroida potječu od većih asteroida koji se su raspali u sudarima. Kasnija analiza sastava asteroida u pojedinim obiteljima je potvrdila tezu o njihovom zajedničkom porijeklu.

Izvan asteroidnog pojasa 

NEA

Pored asteroida u asteroidnom pojasu, postoji i značajan broj asteroida izvan njega. Postoje i 3 skupine asteroida s izrazito malim stazama (slika 13.) koje su dobile nazive po pojedinim asteroidima iz skupine. Zovemo ih NEA (eng. Near Earth Asteroids).

Prvu skupinu čine Amori sa perihelima (točka gdje je planet najbliži Suncu) između 1.017 i 1.3 a.j.. Iznos od 1.017 nam je važan jer je to Zemljin afel. Poznato je oko 20 ovakvih asteroida, a procjenjuje se da ih ima tisuću do dvije sa promjerom većim od 1 km.

Drugu skupinu čine Apollo asteroidi sa perihelom ispod 1.017 a.j. i afelom iznad 1 a.j.. Poznato je nekoliko stotina asteroida sa ovakvim putanjama, a procjenjuje se da ih ima 500 do 1000 većih od 1 km. Adonis (br. 2101), 2-kilometarski asteroid, je 1937. godine došao na samo 2 milijuna km od Zemlje. Toutatisu (slika 11.), jednom od Apolla, je u prosincu 1992, kao prvom asteroidu, određen oblik i veličina pomoću radara. Toutatis je 29. rujna 2004 bio na samo 1.5 milijuna km od Zemlje.

Treću skupinu čine Ateni sa perihelima manjim od 1 a.j. i afelima većim od 0.938 a.j.. Prosječni životni vijek asteroida iz ove skupine iznosi tek milijun godina nakon čega udare u Sunce ili u neki od planeta(!!!). Očito mora postojati stalni izvor novih, a smatra se da su to najčešće oni asteroidi koji "zalutaju" u Kirkwoodovu zonu sa rezonancijom 3:1 prema Jupiteru.

Posljednjih je godina zabilježeno nekoliko preleta asteroida u blizini Zemlje. Asteroid 2004 FH, promjera 30m, postavio je 18. 3. 2004. rekord bliskim preletom na samo 43 000 km, a rekord je oboren samo 13 dana kasnije preletom asteroida 2004 FU162, promjera manjeg od 10m, 6500 km iznad površine Zemlje.

Da je kojim slučajem 10-,etarska gromada udarila u Zemlju, oslobođena bi energija bila veća od one pri eksploziji nuklearne bombe nad Hirošimom, no eksplozija bi se dogodila visoko u atmosferi, a na površini ne bi bilo posljedica. Ovakvi se sudari događaju jednom godišnje i uglavnom prođu nezamijećeni. Prije 65 milijuna godina jedan je asteroid veličine 10-14 km pao na područje poluotoka Yucatan (Meksiko), te prouzrokovao izumiranje dinosaura.

Kentauri

Godine 1920. otkriven je Hidalgo, prvi asteroid iza asteroidnog pojasa. Promjer mu je 10-20 km, putanja nagnuta 42.5° prema ekliptici, a njegova ga eliptična putanja vodi od perihelu koji izmosi 2.01 a.j. (početak glavnog pojasa) do afela od 9.68 a.j. (skoro do Saturnove putanje). Postoji teza da je Hidalgo zapravo neaktivni komet. Hiron, asteroid promjera 200km sa perihelom od 8.46 a.j. i afelom od 18.82 a.j., je prvi (1977) otkriveni asteroid iz skupine Kentaura, asteroida koji borave između putanja plinovitih divova. Pholus, iste veličine, je otkriven 1991. godine, a boravi između 9 i 33 a.j.. Nagnut je oko 7° prema ekliptici. Godine 1992. otkriven je prvi asteroid u tzv. Kuiperovom pojasu, smještenom iza Neptunove staze. Do danas je pronađeno nekoliko desetaka tisuća asteroida od kojih je oko 6000 dobilo ime i broj.

Trojanci

Na jupiterovoj stazi, 60° ispred i iza planeta, u tzv. Langrangeovim točkama L4 i L5, nalaze se skupine asteroida na stabilnim putanjama. Zovemo ih istočni i zapadni trojanci. Slična je pojava otkrivena i u sustavu Zemlja-Mjesec. Naime, na Mjesečevoj putanji, 60° ispred i iza Mjeseca, nalaze se oblaci svemirske prašine nazvani oblaci Kordiljevskog po njihovu otkrivaču. Početkom 90-ih godina je otkriven i prvi Marsov (5261 Eureka), a u kolovozu 2001. i prvi Neptunov (2001 QR322) trojanac. Do danas (pisano 11.1.2003) je poznato ukupno 1568 trojanaca od čega 1561 Jupiterov, 6 Marsov i 1 Neptunov. Novi se stalno otkrivaju, a trenutno brojčano stanje možete provjeriti na stranicama MPC-a (Minor Planet Center): Trojan Minor Planets.

Zarobljeni asteroidi

Za neke se planetne satelite smatra da su vjerojatno zarobljeni asteroidi, jer su po sastavu vrlo slični asteroidima. Mogući kandidati su: Fobos i Deimos, Jupiterovi nepravilni sateliti, Saturnov najudaljeniji satelit Febe i drugi nepravilni sateliti.

"Hrvatski" asteroidi 

Imena nekih asteroida vezana su i uz Hrvatsku. Astronom Johann Palisa otkrio je 28 asteroida iz pulske zvjezdarnice, od kojih su neki dobili i imena vezana uz Hrvatsku: 142 Polana, 143 Adria, 183 Istria. Godine 1906. njemački astronom Gustav Kopf otkrio je sa zvjezdarnice u Heidelbergu asteroid, koji je u čast otvaranja Zvjezdarnice Hrvatskog prirodoslovnog društva u Zagrebu nazvan 589 Croatia.

Veliki uspjeh u otkrivanju novih asteroida postignut je u zvjezdarnici u Višnjanu. Otkriveno je više od 10 novih asteroida. Nekoliko prvih otkrili su Korado Korlević i Vanja Brčić iz Višnjanske zvjezdarnice u listopadu 1995. godine.

Oblik i rotacija asteroida 

Planetoidi rotiraju, a kako su nepravilnog oblika, to dovodi do promjene njihova sjaja. Na temelju mjerenja perioda promjene prividne veličine može se odrediti i period rotacije. Periodi rotacije većine asteroida su između 4 i 16 h. Kako su asteroidi malih dimenzija, oblik im se ne može zamijetiti niti najvećim teleskopima. No promatranjem okultacija (zamračivanja, sakrivanja) zvijezda malim planetima može se odrediti njihov oblik i dimenzije. Po dimenzijama je osobit asteroid 1620 Geographos koji je štapičastog oblika. Neki od planetoida uzajamno su gravitacijski vezani i zajedno se gibaju oko Sunca. Primjer dvojnog asteroida je jedan od trojanaca: 624 Hektor.

Klasifikacija asteroida 

Postoji i klasifikacija asteroida s obzirom na fotometrijska i spektroskopska svojstva, što ujedno ukazuje i na njihovu različitu strukturu. To je razlog što je općenito odbačena Olbersova hipoteza da su planetoidi ostatak raspada jednog tijela - hipotetičnog planeta Faetona, već se pretpostavlja da je većina asteroida nastala u samo doba stvaranja Sunčeva sustava. Naime, da je kojim slučajem sav materijal od kojeg su danas sastavljeni asteroidi nekad bio u jednom planetu, nužno bi bilo došlo do diferencijacije (razdvajanja različitih materijala), t.j. do topljenja i taloženja težih materijala (metala) u jezgru tog planeta i stvaranja kamene kore. Dosadašnje spoznaje o sastavu asteroida (postojanje "miješanih" asteroida) negiraju tu mogućnost. Tri su najčešće klase (od sveukupno 14) označene slovima C, S i M.

Najbliže Suncu kruže sivkasti asteroidi tipa S. Po sastavu su mješavina metala (željezo i nikal) i silikata (željeznih i magnezijevih), zbog čega se smatra da su izvor aerolita (kamenih meteorita) kojima su po sastavu slični. Relativno su svijetli (albedo: 0.1 do 0.22). Na njih otpada oko 17% asteroida.

Malo dalje od Sunca je najveća koncentracija metalnih asteroida tipa M, za koje se smatra da su izvor siderita (metalnih meteorita). Po sastavu su većinom željezo i nikal. Albedo im se kreće od 0.1 do 0.18.

Sa udaljavanjem od Sunca raste postotak asteroida tipa C na koje otpada 75% sveukupnog broja asteroida. Ovi su asteroidi najtamniji sa albedom od oko 0.03, a po sastavu su slični karbonskim (ugljičnim) kondritima, vrsti aerolita. Nijhov sastav je, osim toga, sličan sastavu Sunca kad se izuzmu vodik, helij i druge lako hlapljive tvari.

Razlike u sastavu pojedinih grupa asteroida se tumače različitim uvjetima na različitim udaljenostima od Sunca u ranoj fazi formiranja Sunčeva sustava. Tada je jedan od glavnih izvora topline u asteroidima bio raspad radioaktivnog elementa Al26. Tijela koja su bila dovoljno velika su uspjela zadržati dovoljno topline za topljenje njihove unutrašnjosti, zbog čega je došlo do diferencijacije tj. taloženja težih materijala (metala) prema središtu. Smatra sa da su od metalnih jezgri nastali asteroidi tipa M, a od plaštova (korâ) asteroidi tipa S. Dodatni izvor topline su bile električne struje uzrokovane magnetskim poljem sunčeva vjetra koji je bio jako intenzivan u ti doba (T-tauri faza života Sunca). Na većim udaljenostima, gdje je sunčev vjetar bio slabiji, nije došlo do diferencijacije u asteroidima, pa danas tamo prevladavaju asteroidi tipa C i slični.

Mjerenje gustoće je pokazalo da većina asteroida ima gustoću između 2.5 i 3.5 g/cm3. Kod asteroida 153 Mathilde (slika 4.) je 1997. otkrivena gustoća od samo 1.3 g/cm3, za što je ponuđeno više objašnjenja. Prva mogućnost je bila da je građen od lakšeg materijala, a druga da je asteroid porozan (šupljikav). Spektroskopska analiza i postojanje kratera od čak 20 km na tako maslom asteroidu su nagovjestili da je Mathilde vrlo šupljikav. Naime, da nije šupljikav, ne bi preživio tako jak udarac koji je stvorio spomenuti krater.

Istraživanje letjelicama 

Tokom 1991. godine letjelica Galileo je, tokom svog puta prema Jupiteru, uspjela po prvi put snimiti sa 16000 km udljenosti jedan asteroid (Gaspra, slika 3.). Bili su to prvi snimci na kojima se vide površinski detalji. Tako je na asteroidu Gaspri (dimenzija 20x12x11 km) uočeno više od 600 kratera. Najveći je imao promjer od 1.5 km. Također je detektirano i magnetsko polje, znak da Gaspra ima metalnu jezgru. U kolovozu 1993, Galileo je prošao pokraj asteroida Ida (slika 2.), dimenzija 58x43 km, u čijoj je blizini otkriven 1.6km x 1.2km velik satelit Dactyl (slika 2.). Različitog je sastava iz čega se izvodi zaključak da je nastao nakon sudara koji je stvorio njihovu obitelj asteroida (obitelj Koronis).

Misija NEAR (Near-Earth Asteroid Mission, Misija na NEA asteroid) je započela 1996. godine sa zadatkom da obiđe neke NEA asteroide. Prošla je pored asteroida 253 Mathilde (slika 4.) u lipnju 1997. Nakon smrti poznatog astronoma Eugene Shoemakera, letjelica je preimenovana u "NEAR-Shoemaker". U siječnju 1999 je propao prvi pokušaj ulaska u orbitu oko asteroida 433 Eros, da bi drugi pokušaj, nakon oko godinu dana, uspio. Početkom 2001 se NEAR-Shoemaker čak uspio spustiti na Eros. Slaba gravitacija dozvoljava i ponovno podizanje letjelice, ako se tako odluči u NASA-i.

Cassini je na putu prema Saturnu iz velike daljine snimio asteroid Masursky, a Stardust je, na svom putu prema kometu Wild 2, 2. studenog 2002. snimio asteroid 5535 Annefrank (slika 12.).

Letjelica Hayabusa (Muses-C) trenutno jer na putu prema asteroidu Itokawa. U lipnju 2005. bi trebala uzeti uzorke tla sa asteroida te se uputiti prema Zemlji.

Neki istraženi asteroidi 

Spomenit ćemo samo neke od asteroida o kojima astronomi znaju ili planiraju saznati malo više.

1 Ceres
Najveći (promjer D=932 km) i prvo otkriveni asteroid. Otkrio ga je Giuseppe Piazzi prve noći 19. stoljeća.

2 Palas
Treći najveći (D=562 km) i drugo otkriveni asteroid (H.W.M. Olbers, 1802).

3 Juno
Treće otkriveni asteroid (Harding, 1804).

4 Vesta
Drugi najveći (D=530 km) i četvrto otkriveni asteroid (Olbers, 1802). Na Vesti se nalazi ogroman krater koji izlaže pogledu Vestin omotač. Vesta ima bazaltnu koru oko omotača od kristala olivina, što naznačuje da je asteroid doživio diferencijaciju. HST ju je fotografirao 1995. godine. Slika 9.

10 Hygiea
Četvrti po veličini asteroid (D=430 km), otkriven 1849 (De Gasparis).

45 Eugenia
Vjeruje se da ima mali satelit u 4.7-dnevnoj, skoro kružnoj orbiti

216 Kleopatra
Asteroid mapiran pomoću radara Arecibo. Ima oblik kosti (slika 7.).

Dactyl, Idin satelit 243 Ida
Galileo je posjetio Idu (slika 2.) 28. kolovoza 1993. Oko ovog asteroida kruži mali satelit Dactyl (slika 2.).

253 Mathilde
NEAR je posjetio asteroid Mathilde (slika 4.) 27. lipnja 1997 na putu za Eros.

433 Eros
NEA asteroid, cilj letjelice NEAR. NEAR je promašio Erosa (slika 1.) u veljači 1999, te u drugom pokušaju, u veljači 2000. NEAR ušao u orbitu oko ovog asteroida. NEAR se u ožujku 2001. godine spustio na Eros.

640 Hektor
Sumnja se da je ova zapravo dvostruki asteroid čije se polovice jedva dodiruju.

951 Gaspra
Otkriven 1916 (Neujmin). Galileo je posjetio ovaj asteroid 29. listopada 1991. Slika 3.

1566 Icarus
NEA asteroid (Baade, 1949) sa vrlo ekscentričnom (eliptičnom) putanjom koji zalazi i u blizinu Zemlje.

1620 Geographos
Letjelica Clementine je trebala posjetiti ovaj asteroid, od čega se odustalo zbog kvara računala na letjelici.

1862 Apollo
NEA asteroid (Reinmuth, 1932), promjera od oko 1400 m, po kojem je cijela grupa NEA asteroida dobila ime.

2060 Hiron (Chiron)
Asteroid/komet (Kowal, 1977) iz grupe Kentaura u kaotičnoj, vrlo ekscentričnoj (eliptičnoj) orbiti koja ga vodi od Saturna do Urana. U periodu oko perihela 14. veljače 1996, Hiron je bio subjekt projekta nazvanog Chiron Perihelion Campaign.

2062 Aten
NEA asteroid (Helin, 1976), promjera oko 1000 m, po kojem je cijela grupa NEA asteroida dobila ime.

4179 Toutatis
Dvostruki (najvjerojatnije) asteroid (slika 11.), čiji su dijelovi vjerojatno vrlo blizu, dimenzija oko 2.5x1.5 km, mapiran pomoću Arecibo i Goldstone radara. Dana 29. rujna 2004 Toutatis je bio na samo 1.5 milijuna km od Zemlje. Vidi još i Vijesti (23.9.2003): Bliski susret Zemlje i asteroida Toutatis.

4660 Nereus
NEA asteroid, cilj letjelice NEAP (Near Earth Asteroid Prospector).

4769 Castalia
NEA asteroid, mapiran pomoću Arecibo radara, oko 1.5 km promjera. Slika 6.

5145 Pholus
Asteroid/komet iz grupe Kentaura u vrlo ekscentričnoj (eliptičnoj) i nestabilnoj orbiti koja ga vodi od Saturna do iza Neptuna.

5261 Eureka
Prvi otkriveni Marsov trojanac.

5535 Annefrank
Asteroid kojeg je 2.11.2002. snimila letjelica Stardust. Slika 12.

9969 Braille
NEA asteroid predviđen kojeg je 28. srpnja 1999. trebala posjetiti letjelica Deep Space.