Fosili

Fosili predstavljaju direktne dokaze da su nekada postojale različite forme neke životinjske vrste iako su danas gotovo sve izumrle. Značaj fosila je veliki - oni naučnicima pomažu da utvrde evolucione pretke danas postojećih životinjskih vrsta. Većina fosila nastaje kada mrtvi primerci nekih biljnih ili životinjskih vrsta ostanu utisnuti u blatu. Organizam upija mineralne elemente iz tla i njegovi čvrsti delovi se okamenjuju. Fosili manjih životinja se mogu naći i u stenama, smoli jela i borova i sl.

Trilobiti (fosil levo) smatraju se precima današnjih insekata i školjkaša; krinoidi (fosil desno) smatraju se precima morskih ježeva

 

Dokazi evolucije

Dokazi evolucije, osim u vidu fosila, mogu se pronaći i posmatranjem više srodnih grupa životinja. Kada je engleski prirodnjak Čarls Darvin (inače tvorac teorije evolucije) boravio na Galapagosu, primetio je da različite vrste zeba imaju dosta sličnosti, ali i dosta razlika. Zaključio je da su sve one postale evolucijom od istog pretka - zebe sa južnoameričkog kontinenta, ali su vremenom evoluirale u više pravaca dajući više sličnih, ali i različitih vrsta različitog izgleda i ponašanja koji su odgovarali njihovim različitim potrebama.

Različite vrste zeba imaju različite oblike kljunova - zavisno od načina ishrane