London Info

 

 

 

Londonski planetarijum

Londonski planetarijum, takođe jedan od najvećih spreman da zapanji turiste pogledom u univerzum. Adresa je Marylebone Road, dolazi se autobusom ili podzmnom trolom do Baker Streeta.

Otvoren je od
09:30 do 17:00, vikendom do 18:00 časova.

 

London Eye

Na visini od 135 metara i težini više od 250 autobusa, London Eye je jedna od najspektakularnijih zdanja nove gradnje. Sa neverovatnim pogledom na većinu londonskih glavnih atrakcija kao i mesto sa koga je moguće videti panoramu grada, svaki turista sa oduševljenjem čeka da se provoza u ovoj neverovatnoj spravi za čiju gradnju je bilo potrebno šest godina i preko hiljade eksperata širom Evrope da bi se zamisao pretvorila u stvarnost.

 

Adresa je County Hall, Westminster Bridge Road, Embankment underground stanica, radno vreme od 09:30 do 20:00 a tokom vikenda do 21:00.

 

Tower of London

Tower of London je verovatno najpoznatija tradicionalna građevina. Sagrađena tokom 11veka, gde je svaki novi monarh igrao značajnu ulogu u njenom razvoju. To je takođe i muzej kraljevskog nakita, koja prikazuje najfinije dijamante. Dolazi se autobusom ili do Tower Hill stanice, otvoren od 09:00 do 16:00.

 

The Houses Of Parliament

U orginalu građena za Edward the Confessor pre 1000godina, Houses of Paliament ili Palace of Westminster, je rezidencija za britanske monarhe narednih 400 godina. U 19 veku dolazi do požara koji je zapalio celu zgradu sem Westminster Halla. Ova zgrada možda je najpoznatija po svom detalju, satu zvanom Big Ben.

 

Tate Modern

Je britanski nacionalni muzej moderne umetnosti. Prikazuje kolekcuje od 1900-te pa do sada, uključujući dela Dalí, Picasso, Matisse, Rothko i Warhol. Ako se popnete na krov, uz kafu moćićete da uživate u predivnom pogledu nad Londonom. Adresa: Bankside, dolazi se podzemnom železnicom Southwark ili Blackfriars.

Otvoren od nedelje do utorka od 10:00 do 18:00.

 

British Museum

Sa preko 6000 istorijskih objekata, on sadrži jedne od svetskih najvrednijih kolekcija antikviteta uključujući Parthenon Frieze, Elgin Marbles i Rosetta Stone.

Adresa Great Russell Street
, otvoren od 10:00 do 19:00.

 

Shakespeares Globe

Stacioniran kraj reke Temze, vratiće vas u vreme prve produkcije Hamleta, Romea i Julije. Rekonstrukcija ovog pozorišta trajala je 10 godina i koštala preko 40 miliona funti. Nalazi se 21 New Globe Walk, Bankside na deset minuta šetnje od Millenium Bridge. Otvoren od 10:00 do 17:00, i obuhvata ture kroz pozorište na svakih 15 do 30 minuta.
Buckingham
Palace and the Queens Gallery
Obilazak Londona ne bi bio potpun ukoliko ne biste videli ceremoniju menjajućih gardista ove palate. Danas posetioci mogu ući i videti neke od kraljičinh privatnih umetničkih kolekcija na novootvorenoj Queens Gallery.

Otvoren od
10:00 do 17:00.

 

Camden Market

Je jedan od najuzbudljivijih mesta za shoping. Ukoliko samo u prolazu razgledate, market je vredan pažnje usled brojnh restorana, antikvarnica, barova, prodavnica odeće i obuće. Nalzi se u Camden Lock, Chalk Farm Road..

 

 

Harrods

Harrods je čuvena robna kuća koja se nalazi na trećem mestu po posećenosti kao turistička atrakcija Londona. Prostire se na 20000 m2 a moto im je: 'All Things, For All People, Everywhere'.

Božićni hol i hol hrane su najpoznatiji po svom kavalitetu i raznovrsnosti. U svojoj istoriji bio je meta IRE čak tri puta

 

Nalazi se u ulici Brompton Road, Knightsbridge a otvoren je od 10:00 do 19:000 časova.

 

Festivali

 

London Parade - velika proslava povodom početka nove godine u centru Londona, Parliament Square u podne, Berkeley Square, vesela povorka marširajućih bendova, klovnova, čirlidersica i klasičnih automogila a sve sa ciljom da se prikup novac u humanitarne svrhe.

1. januar

 

Chinese New Year – proslava kineske Nove Godine gde su ulice Soho Chinatown prepune igrajućih zmajeva i velikog vatrometa.

početkom februara

 

London Marathon – Najpopularniji maraton u svetu sa preko 35 000 učesnika koji trče 26 milja od Greenwich Park-a do Westminster Bridge-a.

Treća nedelja aprila

 

FA Cup Final - veliko fudbal takmicenje

Sredinom maja

 

Mardi Gras – velika gej parada širom grada propraćena žurkom u parku.

Sredina jula

 

Great River Race – na hiljade brodića veslaju od Ham House-a, Richmond-a, pa sve do Island Gardens, Isle of Dogs.

Prva subota u septembru

 

Horseman's Sunday – velika ceremonija u Hyde Park kraj crkve St John i St Michael videćete na hiljade konja koji izvode svoje jumping veštine.

Treća nedelja septembra

 

Open House – jednom godišnje omogućen je ulaz u preko 400 znamenitosti Londona od koji većina nije otvorena za javnost. Verovatno ćete morati unapred da rezervišete ulaznicu.

Treća nedelja septembra.

 

London Jazz Festival – veliki desetodnevni džez festival.

Početkom novembra

 

London Film Festival – tronedeljni sinema šou.

Novembar

 

Pušenje na javnim mestima
Britanci imaju prilično negativan stav prema pušenju u javnosti. Kazne su prilično visoke ali većina restorana i drugih objekata za turiste imaju posebne prostorije za pušače.

Propusnice
Ukoliko želite da razgledate grad preporučujemo The London Pass koji košta Ł12 i omogućava posetu preko 50 atrakcija širom grada što vam može uštedeti i do Ł400. Ali dosta atrakcija ne naplaćuje ulaz pa vam se tada ne isplati kupovina ove kartice (Tate Modern, British Musem, National Portrait Gallery, The Natural History Museum i mnogi drugi ne naplaćuju ulaznice).
Takođe tu je i The Heritage Pass, kartica koja dopušta ulaz u preko 600 istorijskih objekata, zamkova i bašti a košta Ł22 za četiri dana.

Bakšiš
Davanje napojnice u Britaniji je vrlo diskreciono. Taksisti će velikoduško prihvatiti 10% od naplaćene vožnje. Jedna do dve funte je standard za hotel servis (nosače kofera i portire). Neki restorani zaračunavaju sami napojnicu ali to vam je jasno predočeno na meniju. Za restorane napojnice idu do 15% od plaćenog računa.

 

London - Evropski proizvođač aviona Erbas sklopio je svoj do sada najveći ugovor sa Kinom. Primio je porudžbinu za 150 aviona srednjeg dometa, vrednu skoro 10 milijardi dolara. Profesor Foriba Alandari sa Fakulteta za aeronautiku u Kranfildu za BBC kaže da ovaj ugovor predstavlja veliki iskorak kineskih vlasti, pošto avione naručuje direktno vlada u Pekingu, koja će ih potom rasporediti između sedam kineskih aviokompanija.

 


Jesen je pravo vreme za glamurozne modne revije i predstavljanje novih modnih trendova za narednu sezonu, a London je, pored Pariza, Njujorka i Milana, pravo mesto odakle se diktiraju novi modni pravci. Ipak, ovogodišnji London Fashion Week, na kome su bile prikazane kolekcije za proleće/leto 2003. godine, nije ispunio očekivanja.
Iako su u toku pet dana čak 44 dizajnera pokazala svoje kolekcije, opšti utisak bio je da je komercijala odnela pobedu nad kreativnošću. U svim svetskim modnim magazinima osvanuli su naslovi u kojima dominira razočaranje i utisak da su kreacije monotone, već viđene i skoro dosadne. Reiko Tokita, japanski novinar koji piše za uticajne japanske modne žurnale, rekao je da je u proteklih četiri - pet godina bilo mnogo više originalnosti, ali da je ovogodišnji London Fashion Week neinventivan i podređen pre svega materijalnom momentu. Takođe, u londonskim novinama “The Times” osvanuo je članak u kome se za revije kaže da su “jednolične i razočaravajuće mrtve”!
Takođe, svi modni magazini zabeležili su da su vodeća imena britanske mode, poput Johna Galliana, Stelle McCartney i Alexandera McQueen bila odsutna (najverovatnije će izlagati u Parizu), baš kao i vodeći supermodeli bez kojih su ovakve modne manifestacije nezamislive. Michael Roberts novinar “The New Yorker magazine” rekao je za Associated Press: “London pati zbog gubitka kreatora koji imaju svoje dizajnerske vizije, poput Stelle McCartney i Alexandra McQueena, koji su imali svoj jak identitet na samom početku njihovih karijera.
 

Velika Britanija ima preko 400 univerzitetskih centara, svi oni nude širok izbor kurseva, a svaki od tih kurseva, pored osnovnih obaveznih predmeta, možete kombinovati sa mnoštvom fakultativnih predmeta, tako da kreirate studije po sopstvenom izboru i interesovanju. Na primer, možete kombinovati elektrotehniku sa francuskim jezikom, kompjutere sa sportom, i još hiljade drugih varijanti...
 

Studije u Velikoj Britaniji za većinu predmeta traju tri godine, a četvrta godina je magistratura. Diploma naše gimnazije ili srednje škole prihvata se kao uslov za upis na fakultet. Upis u novu školsku godinu počinje 1. septembra i završava se 15. decembra u toku prethodne školske godine (na primer za školsku 2005/2006. godinu od 1. septembra 2004, odnosno odmah po započinjanju četvrtog razreda gimnazije). Postoji i dopunski rok koji traje do 1. juna za ona mesta koja još nisu popunjena. Upis ne ide direktno preko fakulteta, već prijavom centralnom telu koje se zove UCAS popunjavanjem njihovog formulara. Prilikom prijave UCAS-u možete odabrati šest različitih fakulteta ili kurseva, a UCAS prosleđuje vašu prijavu fakultetima koje ste odabrali. Fakulteti razmatraju prijavu i potvrđuju vam mesto najkasnije do kraja maja 2005. godine.

Ukoliko pohađate četvrti razred gimnazije Ukoliko pohađate četvrti razred gimnazije, fakulteti vam ponude uslovno mesto. Uslovom se od vas zahteva postizanje odgovarajućeg uspeha u četvrtom razredu i na maturi, a može se tražiti i dokaz o znanju engleskog jezika (IELTS ili neki od ispita Univerziteta u Kembridžu) kao i finansijska garancija da ste u stanju da finansirate svoje studije. Na nekim fakultetima polaže se i prijemni ispit. Ako je ispit samo pismeni, možemo vam ga organizovati u Beogradu, a usmeni se polaže isključivo na fakultetu koji ste odabrali.

Iz našeg
dosadašnjeg
iskustva Iz našeg dosadašnjeg iskustva svi koji su se preko nas upisivali na studije u Velikoj Britaniji dobijali su bar po tri ponude od šest fakulteta koje su odabrali, čak iako nisu bili briljantni đaci. Međutim, studenti koji su ovde započinjali studije i posle prve godine se prebacivali u Veliku Britaniju morali su da svoje studije počnu iz početka. Za razliku od srednjoškolaca, oni odmah dobijaju čvrstu ponudu za studije i obično ne moraju da ispunjavaju dodatne uslove.