GINTER KLUGE

 

Kluge, feldmarsal nacisticke Njemacke, kao trupni i generalstabni oficir ucestvovao je u Prvom svjetskom ratu. 1936. komanduje trupama koje su izvrsile remilitarizaciju Rajnske oblasti.

Kluge, komandant Grupe armija na moskovskom frontu, nije volio Firere, bio je odan Njemackoj i samom sebi, pa kad bi bilo ugrozeno jedno ili drugo znao bi se poigrati izdajstvom. Hrabar vojnik, odlucan i sposoban general, Kluge se ponasao sa etikom pruskog vojnika koju je naucio kao kadet.

Presavsi sezdesetu Kluge i njegovi stabovi vodili su Firerove armije u svim velikim kampanjama rata. 1939. njegova armija je okupirala Sudet u Cehoslovackoj i pridonjela unistenju poljske vojske, te zauzimanju Varsave. 1940. godine naterala je na predaju belgijsku vojsku, opkolila britanski ekspedicioni korpus kod Denkerka, slomila posljednji organizovani otpor Francuza kod Ruana, zauzela Serbur i Bretanju, a zatima napredovala na jug sve do Biskajkog zaliva. Na ruskom ratistu, njegova 4.armija unistava je korpuse Crvene armije dok su tenkovi jurili prema Moskvi I sudjelovali kod Brjanska u opkoljavanju I unistavanju grupe armije od ukupno 600.000 ljudi. Upravo su Klugeovi vojnici doprli do posljednje postaje moskovskog metroa u zimu 1941. godine, a zatim su preuzeli na sebe glavni udar sivjetske protivofanzive. Zbog toga je uzivao veliki ugled kod Firera.

Kada je njegova armija zamalo dozivjelja slom pod Moskvom u zimu 1941/1942. godine, shvatio je da ce Hitlerova strategija srusiti Rajh. Htio je da zavrsi rat, ali je znao da to nece moci dok je Hitler ziv. “Svarc Kapela” (zaverenicka organizacija) u Klugeu je stekla ili je barem tako mislila, vaznog saveznika I jako uporiste na ruskom bojistu. Posle povrede, koju je dozivio u avionskoj nesreci, postavljen je za komandanta svih snaga na zapadnom frontu. Iako je imao naredjenje da po svaku cijenu odrzi front, Kluge je poceo da se povlaci. Trazio je od Hitlera da sklopi mir sa Anglo-Amerikancima. Nakon neuspjelog atentata na Hitlera, Kluge je htio da iskoristi svoj autoritet i ovlascenja i kapitulira pred zapadnim saveznicima, ali to nije stigao uraditi, jer je zbog neuspjelog protivudara kod Mortena I poraza kod Faleza  07.08.1944 smjenjen. Za vrijeme povratka u Njemacku, Kluge je izvrsio samoubistvo. Njegovo samoubistvo je sprecilo da se ikad donese konacan sud o njegovom sudjelovanju u zavjeri “Svarc Kapele”.   

 

<<<<<