BOGORODICA U PEĆINI 

Prva Leonardova narudžbina u Milanu nije stigla sa dvora već od franjevačkog Bratstva bezgrašnog začeća crkve San Frančesko Grande. Oni su od Leonarda i dvojice lkalnih umjetnika naručili veliku oltarsku sliku za nedavno završenu kapelu, posvećenu slavi bezgrešnog začeća Bogorodice. Ugovor je sadržao brojna detaljna uputstva za slikanjei izradu pozlate na velikom oltarskom retablu, koji je već bio sagrađen 1482.godine. Leonardo je naslikao Bogorodicu u pećini za centralni dio oltarske pale, sačuvanu u dvije verzije. Starija se danas nalazi u Luvru, a druga u Nacionalnoj galeriji u Londonu.

       Leonardo je bogorodicu sa malim sv. Jovanom, Hristom i anđelom naslikao u pećini pa je slika po tome i dobila naziv. Mlada Marija, u tamnoplavom ogrtaču, sjedi ili kleči u samom centru slike. Ona nježno gleda na malog Jovana ,koji sa moli: desnom rukom ga je zagrlila, dok se lijeva zaštitnički nadnosi nad malim Isusom.  Sa strane je naslikan anđeo, vjerovatno Urijel, koji – barem u pariškoj verziji- blazenog osmijeh agleda na posmatrače. Desnom rukom, kao Jovanov anđeo čuvar, Urijel pokazuje na dijete koje se moli, a lijevom pokazuje na Isusa koji sjedi ispred njega, okrenutog ka Jovanu kojeg blagosilja. Tako su figure međusobno povezane brojnim linijama pogleda i gestova, a posmatrač uvučen u sliku pogledom i osmjehom anđela.                        

        Iz uravnotežene kompozicije i sjajne zamisli ne naslućuju se mučne prepreke na koje su Leonardo i braća de Predis naišli kad su retabl završili. Došlo je do teških rasprava oko isplate: umjetnici su prijetili da će slike prodati jednom kolekcionaru, kpji im je nudio više nego što je bratstvo bilo spremno da plati. Vjerovatno je zato i nastala druga verzija Bogorodice u pećini- verzija koja je danas u Londonu i koja je , u stvari, krasila kapelu milanske crkve San Frančesko Granada tokom XVI vijeka. Starija verzija je vjerovatno odmah prodata kolekcionaru, možda baš Lodoviku Sforci, koji je kasnije poklonio ili caru Maksimilijanu ili francuskom kralju.                                                                          

 

NAZAD