reggae muzika je nastala pod uticajima domorodackog jamajcanskog i africkog bubnjanja. reggae je inspirisan rasta pokretom, te se naziva i muzikom crnackog protesta. pojavio se tokom 1960-ih na jamajci. on postaje centar rastuce nacionalne svijesti jamajcanina, bili oni raste ili ne. rastafarijanci su do tada smatrani za otpadnike i kriminalce, ali sa dolaskom reggae muzike stvari se mjenjaju. ubrzo su svi poznati reggae muzicari imali dredove i pjevali o selasiju. tokom 1970-ih reggae se prosirio u evropu, ameriku i afriku. za to je prije svega zasluzan bob marli, koji je sa svojim bendom prihvatio rastafarijanstvo i sirio ga svojom muzikom.

 

Bob Marley

Najveca ikona reggae muzike, Bob Marley bio je prvi izvodjac sa Jamajke koji je postigao svjetsku slavu, predstavljajuci muziku svoje zemlje i svog naroda u svakom kutku svijeta. Odtrasato je u sredistu Rude Boy kulture, a okosnica njegovog zivota bila je Rastafari vjera. Ne moze reci da je ostavrio veliki broj hitova u Americi, ali rijetki su oni poput Marleyja koji su uspjeli promijeniti muzicku i kulturnu okolinu tako duboko kao on, i uci u istoriju. Neopsorno je da je reggae dio velike R’n’R kulture, u koju je unio svoje socijlane snage i stilisticke uticaje. Mrleyevim vlatsitim rijecima: “Regae muzika, soul muzika, rock muzika – svaka pjesma ima znak”.
Bob Marley je svoj vlatiti posebni simoblizam crpio iz Rastafari vjere – sekte koja je velicala etipijskog cara Haile Selassie-a I, kao zivog boga koji ce vratiti crnce u njhovu maticnu zemlju u Africi. U Marleyjevim pjesmama pomijesani su religiozni misticizam i pozivi za politicko uskrsnuce. Njegovu reggae himnu mira “One Love”, Tursiticka zajednica Jamajke usvojila je kao zastitinu pjesmu.

Rodjen je kao Robert Nesta Marley 6. februara 1945.g. u St.Ann-u, na Jamajci, kao sin sredovjecnog marinca – bijelca i 18-godisnje crnkinje. Marley je sa 14 godina napustio roditelje i otisao u Kingston gdje je zapoceo muzicku karijeru, postavsi ucenik lokalnog pjevaca Joe Higgis-a. Njegov prvi singl bila je pjesma “Judge Not”, snimljena 1962.g.
1963. g. Marley se udruzio sa pjevacima Peter-om McIntosh-om, Bunny-em Livingstone-om, Junior-om Braithwaite-om, Beverly Kelsom i Cherry Smith-om kako bi oformili sastav Teenagers, kojeg su kasnije nazvali WailingWailers. Potpisali su ugovor sa producentom Coxsone Dodd-om i snimili svoj debi, “I’m Still Waiting”. Kada su grupu napustili Braithwaite i Smith, Bob Marley je preuzeo ulogu vodeceg pjevaca. Potom su, pocetkom 1964. g. snimili singl “Simmer Down” koji je zauzeo vrhove top listi na Jamajki. Uslijedio je niz singlova, ukljucujuci “Let Him Go ( Rude Boy Get Gail )”, “Dancing Shoes”, “Jerk in Time”, “Who Feels It Knows It” i “What Am I to Do”. Sve u svemu Wailers su snimili 70 pjesama prije nego sto su se razisli 1966.g.

10. februara 1966. Bob Marley je ozenio Ritu Anderson, i oni su narednih osam mjeseci proveli u SAD sa Marleyjevom majkom i njnim novim muzem. Pocetkom ’67. Marley se vratio na Jamajku. sa Bunny-jem i McIntoshom formirao je sastav Wailers, a njegova muzika poprimila je novi, sporiji, rock ritam. Do tada je Marley pjevao o kulturi svog naroda, medjutim sa Wailersima je tu himnu zamijenio novom duhovnim i drustvenom porukom. Osnovali su svoju valstitu izdavacku kucu, Wail’n’Soul, ali posto nisu imali dovoljno iskustva, izdavacka kuca je prestala sa radom krajem te godine.
Wailersi su se udruzili sa producentskim carobnjakom Lee Perryjem i snimili neke od najranijih reggae hitova, ukljucujuci “Soul Rebel”, “Duppy Conqueror” i “Small Axe”. 1970. pridruzili su im se basista Aston “Family Man” Barret i njegov brat, bubnjar Carlton. Sa dodatkom jakog rock ritma, Wailers su postali karibske superzvijezde.
Sa zeljom da steknu svjetsku popularnost, Marley je 1971.g. posjetio Chrisa Blackwella, osnivaca londonske izdavacke kuce Island Records i dobio je ono sto je zelio. 1972. za Island su izdali album “Catch a Fire”, koji je poznat kao prvi reggae album, a bio je to i njihov prvi album objavljen van Jamajke i odmah je privukao paznju svjetske javnosti.

Nakon kratke americke i britanske turneje, grupa je usla u studio kako bi snimili album “Burnin’”, koji je objavljen 1973.g. , na njemu se nalazila i pjesma “I Shot the Sheriff”, sa kojom je Eric Clapton 1974. dospio na Top Ten listu singlova. Album je bio pun pogodak, a Wailers su poceli nastupati kao predgrupa nekim od najpopularnijih americkih izvodjaca, kao sto su Bruce Springsteen i Sly, te Family Stone.
Krajem 1974.g. Bunny i McIntosh su napustili bend i zapoceli uspjesne solo karijere, a sastav je dobio novi naziv, Bob Marley & Wailers. Vokalne harmonije su zamijenjene sa I-Threes, kojeg su cinile Marleyjeva supruga Rita, Marcia Griffiths i Judy Mowatt. 1975. izdali su “Natty Dread”. Pjesma sa ovog albuma “No Woman, No Cry” dospjela je na britansku Top 40 listu. Ljeto iste godine, Bob Marley & Wailers zapoceli su sa prepunim arenama i rasprodatim koncertima. Dvije noci zaredom nastupali su u prepunoj Lyceum Ballroom u Londonu, a krajem te godine izdali su “Live” album. 1976. izlazi album “Rastaman Vibration”, koji je dozivio veci komercijalni i kriticki uspjeh, a magazin Rollling Stone, proglasio ih je bendom godine. Album je dopsio na americku Top Ten listu albuma.

Kako bi im se zahvalio omladini Jamajke na podrsci, Marley je planirao odrzati besplatan koncert u nacionalnom Parku heroja u Kingstonu. Samo par dana pred nastup, sest naoruzanih muskaraca provalilo je u Marleyjevu kucu i pucalo u njega, njegovu suprugu i menadzere. Srecom svi su prezivjeli, a Marley je nakon toga odrzao nastup, nabijen emocijama.
Bob Marley & Wailers su 1977. izdali “Exodus”, a 1978. uslijedio je album “Kaya”. Na turneji kojom su promovisali album “Exodus”, Marley je povrijedio nozni prst igrajuci fudbal, ali je odbio operaciju jer se to protivilio njegovom Rastafari vjerovanju. Za konecrt “One Love Peace Concert” na Jamajki, koji je odrzao 1978. Marley je od UN dobio Medalju za mir.
Bend je nastavio sa radom, objavivsi 1978. live album “Babylon by the Bus”, 1979. “Survivor” i 1980. “Uprising”. Takodjer su nastavili i sa turnejama, ukljucujuci i nastup na Svecanosti povodom nezavisnosti Zimbabvea, te njihov najveci koncert koji su ikada odrzali, konecert u Milanu pred 100 000 ljudi. Tokom americke turneje krajem 1980., za vrijeme nastupa u Madison Square Gardenu, Marley se osjecao slabo. Povreda prsta koju je zadobio igrajuci fudbal postala je kancerogena, a medicinski testovi su pokazali da se karcinom prisirio na mozak, pluca i stomak. 11. maja 1981. Bob Marley je umro u bolnici u Miamiju. Sahranjen je na Jamajki, a za svoj humanitarni rad dobio je jedno od najvecih priznanja Jamajke, Oredn zahvalnosti.

Posthumna nastojanja, ukljucujuci “Redemption” iz 1983. i retrospektivu “Legend” objavljenu 1984., odrzavali su Marleyjevu muziku u zivotu, a njegova slava nastavila je rasti godinama poslije njegove smrti. Cak decenijama poslije, Bob Marley je sinonim za svjetsku popularnost reggae muzike.
Nakon smrti njenog muza, Rita Marley je izdala solo album, a veliki hit postala je pjesma “One Draw”. Uprkos uzastopnom uspjehu singlova “Many Are Called” i “Play, Play”, ona se sredinom 80-tih povukla iz svijeta muzike i okrenula se odgajanju djece, a svo sedmero Marleyjeve djece zaplovilo je u muzicke vode.
19. Januara 1994. g. Bob Marley je primljen u R’n’R Hall Of Fame, na 9. godisnjoj veceri. Njegovo promotor bio je Bono Vox iz U2-a, a nagradu je primila Marleyjeva supruga Rita Marley. 7. aprila 1999. Album “Legend” dobio je 10. platiansti certifikat, potvrdjujuci prodaju u vise od 10 miliona primjeraka. Ovaj album je skoro deset godina bio je najprodvaniji album izdavaca Island Recordsa, a i dalje je najprodavanji reggae album u istoriji muzike, te najprodavaniji album nekog izvodjaca sa Jamajke.

BACK