KLIMA

 

Banjaluka pripada tipu umjereno-kontinentalne klime. Najvisa zabiljezena temperatura je 42°C, a najniza -25°C. Najtopliji mjesec u godini je juli sa srednjom temperaturom od 21°C, a najhladnjiji januar sa srednjom temperaturom koja se krece oko 0°C. Mrazevi se javljaju u periodu od decembra do maja, a najvise ih ima u januaru i u rano proljece, kada pretezno unistavaju poljoprivredna dobra. Oblacnost se najcesce javlja u novembru, decembru i januaru, tj. to su najtmurnjiji mjeseci u godini i tada je znatno otezan saobracaj, a oblacnost utice i na zdravlje ljudi. Prosjecna godisnja kolicina padavina je 1030mm/m³. Najvise padavina je u junu, a najmanje u februaru. Nad Banjalukom se izlucuju padavine u obliku kise, snijega i grada. Prvi snijeg obicno padne u decembru, a moze se zadrzati sve do marta, dok se rjedje desava da potpuno izostane. Grad se javlja tokom ljeta.

Medjutim, klima u Banjaluci se menja iz godine u godinu. U pocetku su banjaluckoj regiji preovladavala umereno topla leta sa povremenim ljetnim pljuskovima i umereno hladne zime sa velikom kolicinom snega. Ali, vremenom je to preraslo u neizdrzivo vrela leta bez padavina i izrazito hladne zime sa kisama, snegom i mrazevima.

Danas, leta u banjaluci su promenljiva. Tj. periodicno se izmenjuju velike vrucine sa susama i svezi, oblacni dani sa obilnijim padavinama. Zime su ili blage bez snega ili su izrazito hladne sa veoma malom kolicinom snega i nesto vecom kolicinom kisa.

U banjaluckoj regiji se skoro svake druge godine desava da se nad ovom regijom sruci veliko nevreme sa velikom koncentracijom elektriciteta sto se ispoljava u vidu gromova i munja, a desava se i da se sruce i padavine u obliku grada (leda) koji moze dostici i velicinu loptice za stoni tenis.

Ovakve pojave se resavaju na dva nacina: ili sve crkve u oblasti nad kojom je nevreme pocnu da zvone da bi zvonjavom (tj. bukom) rasterali oblake i tako brze zaustavili nevreme; ili u slucaju velikog nevremena sa obliznje meteoroloske stanice ispaljuju specijalne rakete koje rasteruju oblake, smanjuju kolicinu elektriciteta u oblacima i tako sprecavaju nevreme.

Ono sto takodje utice na klimu u banjaluckoj regiji je recna mreza koja je, moze se reci, u ovoj regiji prilicno gusta. Glavna reka banjalucke regije je reka Vrbas. To je brza planinska reka veoma hladne vode na kojoj leti mnogi Banjalucani  traze beg od letnjih vrucina.

Za one koji ipak vole toplije vode tu je Vrbanja, najveca pritoka Vrbasa, koja je takodje veoma posecena. Takodje je posecena i Suturlija, takodje pritoka Vrbasa koja je kao i Vrbas brza i hladna, ali leti za vreme velikih letnjih vrucina, neretko se desava da Suturlija presusi.

Na klimu uticu i sume, cime banjalucka regija obiluje. Ovaj kraj je posumljen tako da se vec na 1kilometar od banjaluckog naselja Obilicevo (nekada Mejdan) pocinju prostirati sume na obliznjim brdima.

Jedan od problema danasnjice u Banjaluci je izgradnja nove hidroelektrane na Vrbasu pored vec jedne postojece hidroelektrane Bocacna Vrbasu. Ova nova hidroelektrana bi povecala dotok elektricne energije u domacinstva i rasteretila vec postojecu elektranu, ali problem je sto bi izgradnja nove hidroelektrane znatno promenila mikroklimu Banjalucke regije sto bi uticalo kako na ljude, tako i na biljni i zivotinjski svet ove regije.

 

< BACK