Beč između stvarnosti i privida

 

  Čarobni Beč na međi vijekova, u vrijeme belle epoque , rodni  grad Gustava Klimta, bio je laboratorija apokalipse i grad kasnog procvata u posljednjem stvaralačkom zamahu prije svog klonuća. Upravo iz te labotratorije izrasla je Klimtova umjetnost, a njegove su umjetničke vizije istovremeno ispunjene životom i sviješću o smrti - tradicionalno i moderno se isprepliću, povezujući prošli i sadašnji svijet. Iznad svega posmatrača zaokuplja Klimtova središnja tema - ljepota žene.

  Seksualnost je Klimtov kredo i lajtmotiv njegovih djela. Klimt hrabro slika Evu, prototip žene, slobodno je prikazujući u svim zamisivim položajima. Nije jabuka ta koja zavodi, već zavodi Evino tijelo, stvarno u svojoj cjelovitosti, bez skrivenih detalja - ona je Nuda Veritas. Klimt doprinosi stvaranju tipa femme fatale koja ima stalnu potrebu nadoknađivanja odsutnosti penisa ( kompleks kastracije prema Frojdu ). Prije Klimta, razgolićenu ženu je slikao Eduar Mane u Parizu. Klimtova djela obiluju Erosom i bujanjem erotičnosti - sam Klimt je prvo žene slikao gole prije nego što ih je odjenuo kistom ( dokaz : Nevjesta, 1917/ 1918, nedovršena ).

  Klimtov svijet je pun cvjetnog praha i tučaka, klica i jajašaca, u vizurama prirode, ali i ljudskog tijela i odjeće koja ga prekriva. U to vrijeme on postaje omiljeni portretist dama iz bečkog visokog društva. Ipak je povremeno dolazilo do skandala, kao na primjer sa djelima naslikanim za Univerzitet, koja su naposljetku morala da budu uklonjena. Iako je car Franjo Josip dodijelio Klimtu Zlatni orden za zasluge, tri puta je odbio potvrditi njegovo imenovanje za profesora Akademije.

   Na Klimta je snažan uticaj imao,ne toliko odjek rokokoa u Makartovim slikama, koliko njegovo istinski barokno preobilje u ukrašavanju i prikazivanju likova. Taj dugotrajni uticaj na Klimta postaje očigledan kada se poveže s onim što Frojd označava kao kompleks horror vacui ( strah od praznog prostora ) koji Klimta tjera da čitavu pozadinu svojih slika ispunjava raskošnim oblicima. Čitav Klimtov opus takođe obiluje antičkim motivima isprepletenim savremenim idejama ( Drevna Grčka 2, Djevojka iz Tanagre - prvi put se okušao u portretisanju femme fatale).

Naslovna strana