Дуго времена градом су доминирале Православне цркве,а изглед Москве се драстично променио у Совјетским временима, нарочито за време Стаљина.Тада је дошло до модернизације града где су изграђени широки булевари и други велики путеви али и уништена бројна битна архитектонска здања. Кула Шукарев, многа имања и продавнице као и различите грађевине везане за религију као што је Казањска Катедрала или Катедрала Христа Спаситеља су биле уништене за време Стаљинове владавине. Међутим током деведесетих обе су поново изграђене.

Један од главних архитеката ране Совјетске Русије је Владимир Шуков који је пројектовао неколико грађевина у Москви. По њему је названа и Кула Шуков која се користила као торањ за пренос радио сигнала, грађена је између 1919.  и 1922.

Стаљин је такође наредио изградњу комплекса зграда Седам Сестара, објеката које подсећају делом на катедрале. Свих седам зграда се виде са већине узвишења у граду, и оне су највише зграде у централној Москви осим торња Останкино. Како је совјетска политика захтевала да сваки грађанин и његова породица буду стамбено збринути, почели су да се граде велики стамбени комплекси. Већина ових зграда била је изграђена у постстаљинистичкој ери и названа по људима који су тада били на власти- Брежњев, Хрушчов. Грађевине Совјетског доба су масивне и обично украшене мотивима Социјалистичког режима. Међутим, мање цркве које се виде на обрисима града још увек се налазе на различитим тачкама у Москви. У популарној туристичкој улици Стари Арбат које важи за срце боемског простора града још увек се налазе здања сазидана пре двадесетог века. Многе зграде које се налазе у самом центру града су представници опадања буржоазије за време царистичких времена..Останкино,Кусково, Узкоје су велика имања која се налазе непосредно изван Москве и која су припадала племићима из доба Царске Русије.

Постоје покушаји да се рестауришу најбоље сачувани примери архитектуре ранијих времена. Реновирани објекти се лако уочавају због светлих боја и карактеристичних фасада. Многе куће познатих писаца, композитора и уметника претворени су у музеје.                                                                                                                  

   

Црвени трг је најпознатији московски трг.Трг одваја Кремљ,некадашњу царску, а данашљу службену резиденцију руског председника, од старе историјске трговачке четврти Китај-город (кинески град). Како се главне московске улице управо одавде шире у свим смеровима, Црвени трг се често сматра средишњим московским тргом и срцем целе Русије. 1991. уврштен је на Унесков попис светске баштине.

На месту данашњег Црвеног трга, некада су се налазиле дрвене грађевине које су срушене 1493. године на заповед цара Ивана Грозног. Цар је донео ту одлуку због учесталих пожара који би се у трену проширили на сву осталу дрвену грађу. Новоотворени простор постепено се развио у главну московску тржницу. Касније се користио за разне јавне свечаности и прокламације, а с времена на време послужио је и као место царске крунидбе.Трг се поступно изграђивао и добио данашњи изглед. Како и некад, тако и данас служи за разне службене церемоније руске владе.

Занимљиво је да име Црвени трг није изведено према боји плоча које га поплочавају. Није изведено ни од црвене боје која асоцира на комунизам. Наиме, у руском језику придев красный / krasnyj има два значења. Прво, главно значење је црвени,а друго значење је  красан, леп.Придев краснаја ( у архаичном значењу) се прво односио на Катедралу Василије Блаженог, а накнадно се пренело и на оближњи трг, а у 17. веку. Неколико старијих руских градова назвало је своје главне тргове такођер именом Краснаја плошчад према средишњем московском тргу. .

Током совјетске ере,Црвени трг је задржао свој значај, поставши главни трг нове совјетске државе. Уз то што је постао службена адреса совјетске владе, постао је познат и по војним парадама. Не би ли се направило места за тешка војна возила која нису могла ући на трг, комунисти су одлучили срушити Казањску катедралу и Иверскују капелу са вратима ускрснућа ( оба срушена здања поново су изграђена након деведесете). Разматрала се и могућност рушења и московског најпознатијег здања- Катедрале Василија Блаженог. Легенда каже како је Стаљинов сарадник и особа која је била на челу пројекта реконструкције Москве -Лазар Каганович, припремио посебан план обнове Црвеног трга у којем је катедрала уклоњена. План је предочио Стаљину где га уверава како је то здање трн у оку и главна запрека за параде и промет уопште. Стаљин му је приговорио са познатом реченицом " Лазаре! ВРАТИ ЈЕ НАЗАД!"

                                                                                                                        ВРАТИ СЕ НА ПОЧЕТНУ СТРАНИЦУ