O gradu

Istorija gradaIme gradaGradske opstineIstorijski centar

 

 

 

 

 

Barselona (katal. Barcelona) je glavni grad autonomne pokrajine Katalonije i istoimene provincije Barselona na severoistoku Španije. Nalazi se na obalama Mediterana na nekih 120 kilometara od Pirineja i granice sa Francuskom, u dolini koja je okružena morem na istoku, planinskim vencem Sijera de Koljserola (katal. Sierra de Collserola) na zapadu, na jugu rekom Ljobregat, a na severu rekom Besos.

Prema poslednjem izveštaju španskog Zavoda za statistiku iz 2006. godine, sam grad Barselona broji 1.605.602 stanovnika. Barselona sa okolinom broji 3.161.081 stanovnika i ima površinu od 633 km˛.

Barselona je jedan od glavnih evropskih ekonomskih centara, sa jednom od glavnih mediteranskih luka a aerodrom u Barseloni je drugi po veličini u Španiji. Grad je takođe i bitna turistička destinacija i ima veoma bogato kulturno i istorijsko nasleđe, od kojih se posebno ističu arhitektonska dela Antonija Gaudija (katal. Antoni Gaudí) i Ljuisa Domeneka i Muntanera (katal. Lluís Domčnech i Montaner) od kojih je UNESKO mnog proglasio svetskom baštinom.

Istorija grada

Prvi tragovi čoveka na teritoriji na kojoj se danas nalazi Barselona datiraju od pre 4000 godina, krjem neolita (2000-1500 pne.). Postoje zapisi iz 7. u 6. veka p.n.e. u kojima se pominje naselje Barkeno iberskog naroda Lajetanaca. Izgleda da je u to doba takođe postojala i jedna grčka kolonija po imenu Kalipolis, iako istoričari još uvek ne mogu da se slože o tačnom položaju ove kolonije. Tokom Drugog punskog rata naseljavali su je jedno vreme Kartaginjani, da bi ga kasnije preuzeli Rimljani. Rimljani su pretvorili grad u vojnu tvrđavu - kastrum - čiji je centar bio malo uzvišenje pod nazivom Taber (danas deo Barselone koji se zove Sijutat Velja (katal. Ciutat Vella) što znači Stari grad).

Rimljani su gradu promenili ime u Kolonija Julija Avgusta Faventija Paterna Barsino, koji se nalazio upravo na mestu gde se sad nalazi Trg Sant Đaume. Ostaci rimskih zidina još uvek se mogu videti u starom gradu. Neke rimske zidine su poslužile kao temelji za Katedralu, za koju se kaže da je započeta još davne 343. godine.

Godine 415. grad su osvojili Vizigoti pod vođstvom Ataulfa, pretvorivši ga u prestonicu hispanske Vizigotske kraljevine, mada su je ubrzo premestili u Toledo.

Mavri su osvojili grad između 717. i 718. godine, tokom mavarske invazije Iberijskog poluostrva ali se nisu dugo zadržali, pošto je 801. grad osvojio Luj I Pobožni tokom vlasti Karla Velikog. Barselona je tada bila pretvorena u veliko utvrđenje u okviru Hispanske marke u okvuru Gotije (koja je podrazumevala teritorije Langedoka - Septimanije - to jest, stara vizigotska Galija i sever Katalonije do ušća reke Ljobregat), i postavljeni su grofovi da vladaju njome. Prvi grof Barselone i osnivač Barselonske dinastije bio je Vilfred I Dlakavi (katal. Guifré I el Pelós), koji je na Saboru u Troju 878. godine bio proglašen grofom od Barselone, Đirone i Besalua. Grofovija je bila franački vazal.

Godine 985. Mavri su napali i uništili Barselonu. Kako Franačka država nije pružila pomoć svom vazalu, godine 988. grof Borelj II se proglasio iberskim vojvodom i markizom po božjoj milosti, što je značilo raskidanje vazalskog odnosa sa Francima i uspostavljanje nezavisnosti. Barselona se brzo oporavila od muslimanskog uništenja i 1010. je uzvratila udarac napadom na Kordobu, najveći muslimanski grad na tlu Iberijskog poluostrva, i opljačkala ga odnevši pozamašan plen.

U sledećim vekovima, razne katalonske grofovije su se ujedinjavale pod vrhovnom vlašću grofova od Barselone, putem bračnih i rodbinskih veza. Ta ujedinjenja su uključivala veliki deo danapnje južne Francuske. Istovremeno su se teritorije Barselone proširile na račun muslimanske teritorije. Od tog momenta, gotovo je nemoguće razdvojiti istoriju Barselone od istorije Katalonije.

Godine 1137. grof Barselone, Ramon Berenger IV se oženio kćerkom kralja Aragona, čime se Kraljevina Aragon i Grofovija Barselona ujedinjuju pod zajedničku krunu Aragona, čiji će vladari od tada imati titulu kralja Aragona i grofa od Barselone. U daljoj istoriji, u sastav Krune Aragona su se dalje priključile razne kraljevine do njenog konačnog ujedinjenja sa Krunom Kastilje koje je postignuto sklapanjem braka između Ferdinanda od Aragona i Izabele od Kastilje 1479. godine.

 

Ime grada

Njeno ime potiče od arapske reči rambla,koja znači pesak,pošto je tu u 13. veku bilo korito reke koja je proticala duž zapadne strane grada. Dovoljno je samo jedan dan provesti u ovom gradu, pa poželeti da u njemu ostanete.Zato  treba obići fontanu sa tri Gracije i popiti malo vode: predanje kaže da svako ko to učini zauvek će ostati ovde. Na samom kraju prelepe avenije na domak mora, stoji visoko uzdignuta statua Kristofora Kolumba koji rukom pokazuje na mesto gde je do skora stajala čuvena Santa Marija, jedan od brodova kojim je veliki istraživač zakoračio u novi svet! Pomorski muzej, veliki akvarijum, drugi po veličini u Evropi je posebna atrakcija u luci. Brdo Monžuik je prilika da se vidi jedna od najlepših panorama Barselone i Španska sela, u kome su autentične kuće iz različitih delova Španije. Čuveni slikari Huan Miro, Salvador Dali i Pablo Pikaso čine sveto trojstvo katalonske umetnosti, te stoga njihove muzeje posjećuju svi ljubitelji umetnosti.  Antonio Gaudi koga s pravom nazivaju arhitektonskim genijem, tvorac je najveličanstvenije barselonske crkve koja po njegovoj zamisli nikad ne treba da bude završena, Sagrade Familije. Poklonici sporta neće sigurno zaobići Olimpijski stadion, Espanjol, ali ni Nou Kamp, stadion čuvene Barselone, od koga zaista zastaje dah. Od večernjih turističkih atrakcija svakako su bez premca ‘Magične fontane’, spektakl vode, muzike i svetla koji se odigrava ispred Nacionalne palate u kom je smešten Muzej katalonske umetnosti. Ova fontana u sekundi ispusti više od 2400 litara vode, a za šou koristi skoro 5000 lampi.

Gradske opštine

 

 

Grad Barselona sačinjavaju deset opština. Svaka opština je politički entitet sa vlastitim nadležnostima, čime se gradska vlast decentralizuje i približava građanima. Teritorijalna podela je vezana za istorijske transformacije grada. Većina gradskih opština su nastale od starih zasebnih opština i četvrti sa posebnim identitetom, koje su tokom XIX i XX veka pripojene gradu Barseloni.

Gradske opštine Barselone su:

Istorijski centar

Jedno od najprivlačnijih mesta Barselone je šetalište Las Ramblas (Les Rambles na katalonskom) koje se nalazi između Trga Katalonije (Plasa Katalunja Plaça Catalunya), neurološkog centra grada i stare luke. Šetalište je svakodnevno prepuno ljudi sve do kasnih noćnih sati. Novinarnice, prodavnice cveća i ptica, žive ulične skulture, kafiće i restorane, sve to možete naći na ovom šetalištu. Zgrada pod imenom Palata Virejna, svetski poznati teatar Liseu i glavna pijaca Bokerija su od velikog turističkog interesa. Šetalište završava u staroj luci trgom Vrata mira (Portal de la Pau Portal de la Pau), gdje se nalazi poznata statua Kristofora Kolumba. Zanimljivo je da ruka statue sa ispruženim prstom pokazuje suprotno od američkog kontinenta, usmjerena prema italijanskom gradu Đenovi, koji se smatra njegovim rodnim gradom.

Homepage