Dvorac je izgrađen u dotada nepoznatom selu,u Versaju.Samo za izgradnju dvorca utrošeno je više od 100 000 000 libri,a ponekad je na njemu radilo i više od 35 000 ljudi,od kojih su mnogi tu izgubili život.

Prve ideje o izgledu dvorca kralju su predočili pejzažist Lenotre i slikar Lebren.

Dimenzije cijelog kompleksa su veoma impozantne.Samo vrtovi sa alejama ili drvećem koje obrazuje složene geometrijske figure zauzimaju više od pola kvadratnog kilometra.

U daljoj izgradnji dvorca genijalni arhitekt-baštovan mnoge aleje zamjenuje vodenim površinama:bazenima i fontanama.bezbrojne fontane,koje svojim vodoskocima daju parku treću dimenziju,predstavljaju čudo Versaja,najveći ponos Luja XIV

Obilazak fontana je postala obaveza za poslanike na njegovom dvoru.Voda za ove fontane je najčešće crpena iz zemlje,pomoću pumpi.

Mada je bio blistavo ukrašen,dvorac je uskoro izgledao sićušan prema takvom spoljašnjem uređenju-pojavila se potreba za proširenjem jer je kralj htio da u Versaj preseli i vladine službe te da napravi mjesta za kraljevsku porodicu,plemstvo,njihovu pratnju i za elitne goste.Zadatak je bio povjeren arhitektu Žil Arduen-Mansaru,koji je postao poznat po uređenju malih soba u potkrovlju sa prozorom.

Mansar je projektovao galeriju Ogledala,dugu čak 70m,čija je fukcija bila spajanje južnog i sjevernog dijela krila središnjeg dijela dvorca,tj. Salon Rata i Salon Mira.Projektovao je Dvorište ministara,Oranžerija(dvorište sa stablima narandži),Vježbalište,nove konjušnice.Zahvaljujući ovom velikom zahvatu,dvorac je dobio pročelje od 600m!

Mladi arhitekt,Žil Arduen je projektovao i Kraljevsku kapelu koja je podignuta između 1697. i 1698.U to vrijeme zarađivao je više od 60 000 libri godišnje,imao je posjede i zamkove,te razne plemićke titule koje mu dodjeljuje kralj.

Izgradnja  ogromnog dvorca u Versaju je praktično završena krajem XVII vijeka.

                                 

                                                                                                                                                                                                                  BACK