Ekspresionizam

.Ekspresionizam je termin koji je koristila skupina njemackih umjetnika 20. st. kako bi opisala svoja estetska nacela u umjetnosti. Taj se izraz moze koristiti za svaki umjetnicki rad u kojem je objektivna stvarnost pomaknuta da bi opisala unutrašnje stanje umjetnika. U francuskom jeziku rijec expression znaci izražaj.

Ekspresionizam je umjetnicki pravac koji se javlja u prvom desetljecu 20. stoljeca. Ponajprije u slikarstvu, kao opozicija naturalizmu i impresionizmu. Kao poseban umjetnicki pokret, njemacko ekspresionisticko slikarstvo ranih 1900-ih razvija reakciju na inertne akademske standarde prethodnog stoljeca. Odbija slikoviti naturalizam da bi pokazao izravnost emocionalne ekspresije karakterizirane debelim iskrivljenim formama i napadnim bojama. Prvi ekspresionisticki slikari su grupa nazvana "Die Brücke" (most), koja je osnovana u Dresdenu 1905. god. Njihov manifest istice važnost emocionalnog doživljaja kao testa moralnih i umjetnickih vrijednosti. "Die Brücke" (Emil Nolde, Max Pechstein, Karl Schmidt - Rotluff) crpi poticaj od suvremenih francuskih pokreta znanih kao fovizam i ranijih umjetnika Paul Gauguina, Vincent Van Gogha, Henri de Toulouse-Lautreca i Muncha.

Druga ekspresionisticka grupa, "Der Blaue Reiter" (plavi jahac) osnovana je u Münchenu 1911. godine. Ime su dobili po jednoj slici Kandinskog, koji s Franzom Marcom formulira nove estetske vrijednosti grupe. Umjetnici koji djeluju u grupi Der Blaue Reiter su Franz Marc, August Macke, Vasilij Kandinski, Paul Klee.

Njemackom ekspresionizmu pripadaju još i Max Beckmann, Oskar Kokoschka i Paula Moderson - Becker.

Ekspresionizam je imao važan utjecaj na umjetnost 20. stoljeca i na umjetnike u New Yorku 1940-ih i 1950-ih godina.

Nacisti su 1933. godine ekspresionizam proglasili "izopacenom umjetnošcu".
Apstraktni ekspresionizam
Apstraktni ekspresionizam je kolektivno ime za grupu umjetnika u New Yorku koji su radili strasno emocionalne slike karakterizirane vrlo debelim nanosima boje i mase. Ovaj naziv je upotrijebio 1929. godine Alfred H. Barr Jr., osnivac muzeja moderne umjetnosti.