Istorijat   Hamburga

Poreklo Hamburga ne leži na rijeci Elbi, već na njenoj pritoci, rijeci Alster. Na njenoj obali (na staro-saksonskom jeziku: "ham") nastala je u 8. vijeku, nedaleko od ušća ove riječice u Elbu, prva naseobina. Oko 830. godine na tom mjestu je zasnovan Hamburg.

U 12. veku je rijeka Elba dobila veći značaj. Trgovina se u sjeverno-evropskom regionu naglo razvila. Hamburg je 1189. godine od cara Barbarose dobio privilegiju prava carinjenja i potom postao samoupravni carski grad.

U severnoj Evropi je osnovan srednjovijekovni političko-trgovinski savez, nazvan Hansa. Hamburg se u okviru Hanse razvio u najvažniju luku Sjevernog mora, služeći kao pretovarni i robno-transportni centar za žitarice, tkanine, krzna, haringe, začine, drvo i metale. Sam Hamburg je postao čuven po izvozu svog najvažnijeg proizvoda: piva.

Otkrićem Amerike i plovnog puta za Aziju Hamburg postaje od 1550. godine jedna od najznačajnijih uvoznih luka Evrope. Porastom razvitka brodarstva i svetske trgovine u drugoj polovini 19.veka Hamburg je bio prinuđen da proširi svoje lučke i skladišne kapacitete počevši sa izgradnjom skladišnog grada tzv. Špajherštata (1881.-1888.). Luka se u narednim decenijama proširila i na drugu obalu Elbe.

Osnivanjem bescarinske tranzitne zone, tzv. Frajhafena 1888., Hamburg prerasta u jedno od najvećih svetskih skladišta za kafu, kakao, začine i tepihe. Izgradnja Sjevernomorsko-baltičkog kanala 1895., koji je uspostavio neposrednu i brzu vezu sa zemljama Baltičkog mora, znatno je povećala atraktivnost luke.

Hamburg tek od 1900. prerasta u velegrad

Sve do sredine 19. veka Hamburg ostaje u granicama svog srednjovjekovnog grada. Današnje gradske četvrti Sent Pauli, Altona i Sent Georg su se dugo vremena nalazile van kapija grada. Oko 1850. godine broj stanovnika je iznosio samo 50.000.

Tek od 1860. godine, u korak sa početkom industrijalizacije, u sastav grada počinju da se uključuju i okolna naselja. Oko 1900. godine broj gradskog stanovništva narasta do jednog miliona. Sa donošenjem Zakona o velikom Hamburgu, 1937. godine, Hamburgu se priznaju gradske granice koje su i dan danas na snazi.

Dogođaji  za pamćenje

Četiri istorijska događaja će zauvek ostati u sećanju Hamburžana:

1.      Okupacija od strane Napoleonovih trupa od 1806. - 1814. Hamburg se zahvaljujući njihovom prisustvu upoznaje sa novim demokratskim oblicima, ali je takođe i prinuđen na veliko ekonomsko i socijalno siromaštvo.

2.      Veliki požar 1842. godine, koji je uništio trećinu grada. Međutim i ova katasrofa je na neki način Hamburgu išla u korist; Hamburg je bio ponovo izgrađen kao nov i moderan grad.

3.      Bombardovanje Hamburga 1943. kao reakcija na njemačke napade. Hamburg je takvom žestinom bio bombardovan kao rijetko koji grad u svetu. U skoro potpuno uništenom gradu pritom strada na desetine hiljada građana.

Velika poplava 1962. koja je potpuno poplavila velike predjele sjeverne Njemačke i Hamburga.

Nazad