Milorad Ulemek Legija 

 

 

Ko je Milorad Ulemek Legija?

 

Milorad Ulemek (poznat i kao Lukovic, Legija, Cema, Šareni), rodjen je 1965.godine u Beogradu. Trenutno je u pritvoru Posebnog odelenja Okružnog suda za organizovani kriminal kao prvooptuženi za ubistvo premijera Srbije Zorana DJindjica i bivšeg predsednika Predsedništva SR Srbije Ivana Stambolica i pokušaj ubistva Vuka Draškovica. Predao se vlastima 9. maja 2004. u Beogradu, nakon 14 meseci skrivanja.

Ulemek je rodjen i odrastao u Beogradu, gde živi do 1986...

...kada posle ucešca u pljacki prodavnice "Elan" beži u Francusku i prikljucuje se Legiji stranaca 10. aprila. U Legiji stranaca ostaje do marta 1992, što znaci da je potpisao i drugi petogodišnji ugovor, da bi tada, po izjavi otpravnika poslova francuske ambasade u Beogradu Kristijana Timonijea, dezertirao. Ubrzo se prikljucuje Srpskoj dobrovoljackoj gardi Željka Ražnatovica Arkana, paravojnoj formaciji pod komandom Državne bezbednosti MUP Srbije i u njenom sastavu ucestvuje u operacijama oko Zvornika, aprila 1992. i kasnije, sve do raspuštanja SDG pocetkom 1996. i prelaska veceg dela sastava u novoformiranu Jedinicu za specijalne operacije RDB MUP Srbije. Ulemek je takodje prešao u JSO, poznatiju kao "Crvene beretke" i tamo ubrzo postao zamenik komandanta Franka Simatovica Frenkija, trenutno u pritvoru Haškog tribunala za ratne zlocine na teritoriji bivše Jugoslavije u Sheveningenu.

Legijina uloga tokom demonstracija 5. oktobra je kontroverzna, ali je najprihvaćenija verzija da se sreo sa Zoranom Đinđićem  i pregovarao o promeni strane. Crvene beretke nisu intervenisale da zaustave nemire i spasu Miloševića, a zauzvrat im je nova vlada ostavila većinu njihovih privilegija i nije ih progonila, niti čak dublje zadirala u njihove živote i njihovu prošlost.

Nakon brojnih incidenata u aprilu 2001.je pod pritiskom vlasti na svoj zahtev smenjen sa mesta komadanta Jedinice za specijalne operacije. Jedinica je rasformirana 25. marta 2003. godine nakon ubistva premijera Zorana Đinđića, odlukom Vlade Republike Srbije.

 

 

Suđenja

Nakon više od tri godine suđenja 23. maja 2007. godine Legija je osuđen na 40 godina za učešće  u ubistvu Zorana Đinđića 12.marta 2003.                

Juna 2005. Legija je osuđen na 15 godina zatvora zbog svoje umešanosti u smrt četvorice članova Srpskog pokreta obnove u saobraćajnoj nesreći na Ibarskoj magistrali i pokušaj ubistva Vuka Draškovića juna 2000. u Budvi. Na presudu je uložena žalba i Vrhovni sud Srbije ju je uvažio krajem marta 2006. Nakon treće presude Legija je osuđen na 15 godina zatvora.

Jula 2005. Legija je osuđen na 40 godina (maksimalna kazna) za ubistvo Ivana Stambolića i pokušaj ubistva Vuka Draškovića u Budvi. Juna 2006. Vrhovni sud Srbije je potvrdio presudu.

Ukupno je osuđen na 110 godina zatvora.

 

 Zanimljivosti

 

 

HOMEPAGE