Vodič kroz Pariz

    Francuska prestonica ima na stotine vrijednih istorijskih građevina, crkava, ulica, trgova i parkova, oko 160 muzeja, 200 umjetničkih galerija, oko 100 pozorišta, preko 650 bioskopa i više od 10.000 restorana. Stalno postoji bogata ponuda kulturnih događaja, poput koncerata, izložbi, festivala i modnih izložbi. Dvorci Fontenblo i Versaj (oba u predgrađima) i obale Sene su na UNESKO-voj listi svjetske baštine. UNESKO ima svoje sjedište u Parizu. Pariz nazivaju i "gradom svjetlosti".

 

 


Notre Dame de Paris

Notre Dame de Paris

 S razgledavanjem grada je najbolje krenuti s Ile de la Cité, ostrva na rijeci Seni na kojem se nalazi Notre Dame de Paris, jedan od glavnih pariških simbola. Legenda kaže da je biskup imao viziju o najljepšoj gradskoj katedrali te ju je nacrtao u blatu pokraj budućeg gradilišta. Zamišljeno, ostvareno, i to u 12. vijeku, istinsko gotičko remek-djelo. Glas o njezinoj ljepoti i jedinstvenim skulpturama pročuo se po cijeloj Francuskoj, a svoju popularnost je najviše stekla romanom 'Zvonar crkve Notre Dame'.

 

 

 

Sainte Chappelle

Koliki značaj ova katedrala ima za grad, dokazuje i Point zéro, glavna polazišna tačka otkud se mjere udaljenosti za sve francuske ceste, a nalazi se na trgu ispred crkve. U neposrednoj blizini je i Sainte Chappelle, predivna crkva s plavim svodovima i obojenim vitražima, koju je najljepše vidjeti kad je sunčan dan jer onda pokazuje svu svoju raskoš. Njena pak legenda kaže da je sagrađena kako bi se u njoj čuvala Hristova kruna od trnja i dio krsta.

 

    
Sainte Chappelle       Point zéro        

 

 

Muzej Louvre

 

Louvre

Nakon što prijeđete na desnu obalu Sene, doći ćete do Georges Pompidou centra, građevine prepune raznih boja i cijevi koje omeđuju glavnu konstrukciju i koja je naopačke preokrenula savremenu arhitekturu. Nešto dalje je i Palais Royal, palata u kojoj je danas smještena jedna od glavnih francuskih institucija, Državno ustavno vijeće. 

S druge strane ulice je Louvre, jedan od najvećih muzeja na svijetu. Godišnje ga posjeti više od 8 miliona ljudi, a u njemu se ''čuva'' i vjerojatno najkontroveznija slika današnjice, Mona Lisa. Ulaz u muzej je iz jedne od novopostavljenih staklenih piramida u dvorištu, koje su i same postale zaštitnim znakom Louvrea, a čiji je postav toliko bogat da je veliki dio umjetnina prebačen u susjedni Muzej d'Orsay.

 

Parkovi

U Parizu je i mnoštvo predivnih parkova, od kojih su najpoznatiji Jardin du Luxembourg, Jardins des Champs-Elysées i Jardin des Tuileries, koji je ujedno i najstariji park. U njegovoj blizini se nalazi i zgrada Opere, ali tu počinju trgovi i avenije po kojima je grad i toliko poznat.


Jardin des Tuileries-Park Tiljerie

 

 

     
      Elizejska palata

   

                                                                     Ulice i trgovi

Prvi među njima je Place de la Concorde, prepoznatljiv po obelisku iz Luxora, ali i po početnoj tački druge najskuplje ulice na svijetu i prve u Evropi, Avenue des Champs-Élysées. Toliko puta opjevane Elizejske poljane, mjesto su pravog luksuza. Ovdje ćete pronaći najbolje prodavanice dragulja, parfema i modnih marki, jednako kao i u susjednoj Rue du Faubourg Saint-Honoré, gdje se nalazi i Elizejska palata, dom francuskog predsjednika.Najstarija ulica u Parizu je Rue de L'Anncienne-Comedie popločana s originalnim kamenom koji je još uvijek na svom mjestu. Kad stanete na sami ulaz ulice, gotovo da možete vidjeti i čuti kočije koje vuku konji, kao što vjerojatno nekada davno i jesu u vrijeme kad je to bio prevoza.

 


Place de la Concorde

 


Arc de Triomphe-Trijumfalna kapija

Arc de Triomphe-Trijumfalna kapija

Pri vrhu Poljana nalazi se Place Charles de Gaulle, središnja tačka 12 gradskih avenija i mjesto gdje je Trijumfalna kapija, Arc de Triomphe, do kojeg se najlakše dođe jednim od tunela kojima je povezan s drugim ulicama.Trijumfalna kapija u Parizu (fr. Arc de Triomphe) je spomenik na trgu Šarla de Gola, takođe poznatim kao „Trg Etoal“ (Trg zvezde, Place de l'Étoile). Nalazi se na istočnom kraju avenije Jelisejska polja (Champs-Élysées). Ovaj slavoluk je spomenik borcima za Francusku, posebno onim iz Napoleonovih ratova. Tu se danas nalazi i Spomenik neznanom junaku.
Spomenik je projektovao Žan Šalgren 1806., nešto posle Bitke kod Austerlica. Izgradnja je trajala do ranih 1830-ih godina. Projekat je neoklasicistička interpretacija starorimskog Titovog slavoluka. Na njemu je vajarski predstavljena simbolična borba gole francuske mladeži protiv bradatih nemačkih oklopnika. Ovakva vrsta predstava je bila karakteristična za spomenike iz doba pre Prvog svetskog rata.
Grupe skulptura nisu integralni deo friza, već su pridodate spolja. Četiri grupe reprezentuju: Trijumf iz 1810., Otpor, Mir i Odlazak dobrovoljaca iz '92. (poznata i kao „Marseljeza“). Gornji deo građevine je ukrašen štitovima i imenima francuskih revolucionarnih ratova i Napoleonovih bitaka (bitke posle njegovog bega sa Elbe nisu navedene). U unutrašnjosti su ispisana imena 558 francuskih generala.
Trijumfalna kapija je visoka 51 metar i široka 45 metara. To je druga najveća trijumfalna kapija na svetu (najveća je Trijumfalna kapija u Pjongjangu, Severna Koreja).

 


 Pont Alexander III

Mostovi

Najljepši pariški most je definitivno Pont Alexander III, kojeg s jedne strane okružuju Petit Palais i Grand Palais, a s druge Hôtel des Invalides, prva bolnica na svijetu izgrađena za ratne veterane, dok je danas tamo muzej posvećen francuskoj vojsci te Napoleonova grobnica.


Grand Palais

  


Tour Eiffel  

Tour Eiffel-Ajfelov toranj

S te iste lijeve strane rijeke Sene, nalazi se i megapopularni Tour Eiffel, tj. Eiffelov toranj, glavna ikona grada. Sve do početka tridesetih godina 20. stoljeća, bio je najviša zgrada na svijetu. Iako ga tadašnji stanovnici nisu nikako prihvatali te je imao samo privremenu namjenu za otvaranje Svjetske izložbe, s vremenom je postao toliko omiljen da ga je do danas posjetilo više od 235 miliona ljudi. Kad ćete se i sami htjeti popeti na neki od tri njegova kata, pripremite se za poduže čekanje, ali koje će vam se itekako isplatiti, jer odozgo vidite cijeli grad. Preko dana je Champ de Mars, obližnji park, jedno od omiljenih mjesta za odmaranje i izležavanje na travi, a Trocadéro s Palatom de Chaillot i fontanama ispred nje glavna pozicija za fotografiranje, pogotovo noću kad se na tornju upale hiljade lampica.

  

 


Champ de Mars

Château de Versailles-Dvorac Versaj

Versajski dvorac (fr. Château de Versailles, Palais et parc de Versailles) je bila rezidencija francuskih kraljeva Luja XIV, Luja XV i Luja XVI. Smještena je na 11 hektara kod grada Versaja jugozapadno od Pariza, i okružena sa 815 hektara parkova. Ovaj dvorac-spomenik je čuven u svijetu po svojoj ljepoti, kao i po značajnim događajima koji su se tu odigrali. Kraljevi su sa svojim dvorjanima bili stanovnici dvorca od 1682. do 1789, sa izuzetkom nekoliko godina u periodu regentstva Filipa, vojvode Orlenskog (1715-1723). Versaj je postao simbol vrhunca francuske monarhije.
Dvorac Versaj je nastao kao lovački dvorac Luja XIII, koji su od 1661. značajno dogradile arhitekte Luja XIV: Luj le Vo, Fransoa Dorbej, Žil Arden-Mansar i Rober de Kot. Unutrašnju dekoraciju je dizajnirao Šarl Lebren, a parkove Andre le Notr. Tako je nastao po mnogima najlepši od svih dvoraca Evrope. Unutar zidina Versaja živelo je oko 6.000 ljudi, a dvorac ukrašavaju mnogobrojne fontane i predivno zelenilo. U dvorcu se nalazi i znameniti stoni astronomski sat. Važna dvorana je Galerija ogledala u kojoj je 1919. godine potpisan Versajski ugovor i tako okončan Prvi svetski rat. Versaj prestaje biti kraljevska rezidencija 1789. godine nakon Francuske revolucije
 


Versailles

   
Sacré-Coeur-Sveto srce

Quartier latin-Latinska četvrt

Pariz je poznat i kao sjedište Collège de Sorbonne, prestižnog univerziteta koje se, uz brojne druge znanstvene institucije, nalazi u Latinskoj četvrti, Quartier latin. Tu je i Panthéon, izgrađen po uzoru na rimskog 'imenjaka', ali i brojni restoranii, pabovi i klubovi, što je uzevši u obzir okolnu studentsku populaciju i očekivano.

Iz Latinske četvrti odlično se vidi Montmartre, 'brdo mučenika', u prošlosti dom brojnih vinograda, mlinova, ali i velikana poput Moneta, Renoira i Picassa, dok je danas najživopisnija četvrt s brojnim umjetnicima koji daju poseban šarm ovom dijelu grada koje s vrha sve 'gleda' Sacré-Coeur, grandiozna bijela bazilika.

    

 


Panthéon

                            Moulin Rouge

Zabava

U neposrednoj blizini je i Pigalle, mjesto koje najviše obilježavaju brojni cabareti, kao što je Moulin Rouge i njegove Can-Can plesačice. To je samo jedan dio zabave koje Pariz pruža. Oberkampf, Place Vendome i Place de la Bastille su dijelovi grada s najboljim klubovima i noćnim provodom, a ukoliko više volite mirniji doživljaj, preporučujemo vam vožnju Senom na jednom od brojnih brodova-restorana.

 

 
 Disneyland


Défense

                                                                                   Défense

Tu su još i Saint Denise ili Défense, savremena poslovna četvrt čiji je glavni simbol Grande Arche de la Défense, verzija Trijumfalne kapije dvadesetog vijeka.

 

 


Grande Arche