Kultura

rimski akvadukt u Segoviji, Španija
Kultura Španije je europska kultura koja se temelji na pred-rimskoj kulturi, uglavnom keltskoj I iberijskoj, I poznata je kao Keltiberijska kultura, iako je najveci uticaj ostavila rimska kultura. U područjiju jezika i vjere, Rimljani su ostavili trajanu ostavštinu. Kasniji tok istorije Španije također je dodao elemente kulturnom razvoju zemlje. Vizigotskia Kraljevina je ostavila osjećaj ujedinjene Hrišćanske Hispanie koji ce biti duboko ukorijenjeni u Reconquistu. Muslimanski uticaji su bili jaki u razdoblju od 711 AD do 1400-ih, posebno što se tiče jezika. Španski jezik, potiče direktno iz Vulgar Latin-a, a manji su uticaji iz predromaničkih jezika (riječi kao što su Barro-blata, bruja-vještice), gothic (guerra-ratni, sposobno-garderoba), arapski (Cero -- nula, alkohol-alkohol-) i Basque (izquierda-lijevo). Ostale manjine uključuju židovsku populaciju u nekim gradovima, no nakon poraza muslimana u hrišćanskoj "Reconquista" (Reconquest) razdoblju između 1000-1492, Španija je je postala rimokatolička država. Osim toga, istorija naroda i njegove Mediteranske i Atlantske okoline su odigrali značajnu ulogu u oblikovanju njene kulture. Do kraja 19. i 20., u Španiji je došlo do većih različitosti nego u posljednjih sedam vijekova. To se dogodilo u isto vrijeme kada je Španija postala sve više uvučena u različite međunarodne kulture. Španija ima drugi najveći broj UNESCO-ve Svjetske baštine u svijetu, s ukupno 40 .
Slikarstvo i kiparstvo

Španski najveći slikari tokom razdoblja Zlatnog perioda su El Greco, Bartolomé Esteban Murillo, Diego Velázquez, Francisco Goya i, koji je postao svjetski poznati umjetnik između razdoblje od 1500-ih do 1800-ih. Međutim, španski najpoznatiji umjetnik od 1900-tih je Pablo Picasso, koji je poznat po apstraktnim skulpturama , crtežima , grafikama , keramici i pored toga njegove slike. Ostali vodeći umjetnici uključuju Salvadora Dalía , Juana Grisa , Joana Miróa , i Antonia Tapiesa .

 Salvador Dali   Pablo Picasso   Francisko Goya   Joan Mirolikovi iz djela " Don Kihot"

Književnost

U katalonskoj literaturi je u vrijeme Alfonsa V (15. vijek) vladalo zlatno doba književnosti. Ovaj vladar je podržavao sve renesansne ideje što je dovelo i do procvata književnosti. Ausiŕs March je bio jedan od prvih pisaca koji su koristili maternji jezik. On je u značajnoj mjeri oponašao Petrarku. Boscán je u španski jezik i stil uveo italijansku metriku čije su epske pjesme označile početak zapadnjačkog romana.
Svakako najznačajni predstavnik renesansne književnosti Španije je, vjerovatno i jedan od najvećih koga je svijet ikada imao, Miguel de Cervantes (1547-1616), koji se stvorio najprevođenije djelo posle Biblije - "Don Kihot".
 

       
Kino

Umjetnost pravljenja motion picture-a unutar nacije Španjolske ili španjolski filmaši u inozemstvu je kolektivno poznata kao "Španjolski Cinema".
U posljednjih nekoliko godina, španjolski film je postigla visoke ocjene i priznanja kao rezultat svojih kreativnih i tehničke izvrsnosti. U dugoj povijesti španjolske kinematografije, veliki redatelj Luis Buńuel je bio prvi postići univerzalno priznanje, a slijedili su Pedro Almodovar u 1980. Španjolski film je također vidio međunarodni uspjeh tijekom godina, s filmovima kao što su redatelji Segundo de Chomón, Florian Rey, Luis Garcia Berlanga, Carlos Saura, Julio Medem i Alejandro Amenábar. Woody Allen, po primitku prestižnu Prince of Asturias Award u 2002 u Oviedu izjavio: "Kada sam napustio New York, najuzbudljiviji filPedro Almodovarm u gradu u to vrijeme bio je španjolski, Pedra Almodovara jedan. Nadam se da Europljani će i dalje voditi način izrade u filmu, jer u ovom trenutku nema puno dolazi iz SAD-a. "
Non-direktori su dobili manje međunarodne značajnost. Samo snimatelj Néstor Almendros, glumica Penélope Cruz i glumci Fernando Rey, Antonio Banderas, Javier Bardem i Fernando Gómez Fernán su neki dobili priznanje izvan Španjolske. Meksički glumac Gael García Bernal je nedavno primio međunarodnu očitost u filmovima španjolski redatelji.
Danas, samo 10 do 20% box office dobitaka u Španiji su generisani od strane domaćih filmova, situacija koja se ponavlja u mnogim narodima Europe i Amerike. Španska vlada zbog toga je implementirala različite mjere s ciljem podupiranja lokalne filmske produkcije i kina , što uključuje osiguranje financijskih sredstava iz glavne nacionalne televizijske postaje. Trend je obrnut s nedavnim screening mega produkcijama, kao što su € 30 million film Alatriste (glumi Viggo Mortensen), Oscar najpovoljnijeg španjolsko-meksički filma Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno), Volver (glumi Penélope Cruz), i Los Borgia (€ 10 milijuna eura), od kojih su svi blockbusteri u Španiji.
Drugi aspekt španskog kina koji je uglavnom nepoznat široj javnosti je pojava na engleskom jeziku španskih filmova kao što su Nestajanje (glumi Christian Bale) Ostalo (glumi Nicole Kidman), Basic Instinct 2 (glumi Sharon Stone), i Miloš Formana Goyini Ghosts (glumi Javier Bardem i Natalie Portman). Svi ti filmovi su u produkciji španskih firmi . To svjedoči dinamičnost i kreativnost španskog redatelja i producenta .

 


 

NAZAD