DRUGI SVJETSKI RAT

12. marta 1938, Hitler je pripojio Austriju Njemackoj (Anschluss) i trijumfalno umarsirao u Bec. Slijedeci korak je bio izazivanje krize oko Sudeta, oblasti vecinski nastanjene Nijemcima u Cehoslovackoj. Na Minhenskim pregovorima u septembru, Britanija i Francuska su popustili njegovim zahtjevima, rat je izbjegnut na stetu Cehoslovacke. Sudeti su pripali Njemackoj. Kao rezultat ih dogadjaja, Hitler je izabran za Osobu godine (Man of the year) 1938. godine u Time magazinu. Hitler je naredio invaziju na Cehoslovacku 10. marta 1939. i istovremeno zatrazio od Poljske da vrati teritoriju oduzetu Njemackoj u Versailleu. Evropske sile su se protivile ali bile nemocne da formiraju zajednicki stav sa Sovjetskim savezom. Hitler ih je izmanevrisao sklopivsi tajni pakt sa Rusima 23. augusta 1939. (Molotov-Ribbentrop). 1. septembra 1939. Njemacka je napala Poljsku. Velika Britanija i Francuska su proglasile rat sa Njemackom.

Poljska je pala do kraja septembra, a Hitler je nastavio mobilizirati. U martu 1940. godine, njemacke snage su umarsirale u Dansku i Norvesku a dva mjeseca poslije napale Francusku osvajajuci usput Holandiju i Belgiju. Francuska je kapitulirala 22. juna 1940 a Musolini i Italija, politicki bliski Hitleru, su stali na njemacku stranu u ratu. Hitler je krenuo na Britaniju, borba koja je trajala do maja 1941. U aprilu 1941. godine, Njemacka je napala Jugoslaviju i Rumuniju i uskoro zauzela skoro cijeli Balkan. 22.juna 1941. godine, Hitler je poslao 3 miliona vojnika na Sovjetski savez. Pohod na Sovjetski savez, Operacija Barbarossa, isprva je bio uspjesan prikljucivsi Hitleru Balticke zemlje i Ukrajinu na njegovu mapu osvojenih zemalja. U blizini Moskve, njemacke snage su zaustavljene veoma ostrom zimom i dobro organizovanom odbranom. To je bio prvi veci Hitlerov neuspjeh u Drugom svjetskom ratu jer je planirao osvojiti Rusiju u kratkom period

Holokaust

Izmedju 1942. i 1945. godine SS i saucesnici, tj. kolaboratori, sistematski su ubili oko 3,5 miliona Jevreja u koncetracionim logorima. Takodjer ogroman broj Jevreja je ubijen manje sistematski, ili je umrlo od izgladnjenosti ili iznemoglosti radeci u radnim kampovima. Pretpostavlja se da je izmedju 5 i 6 miliona Jevreja ubijeno ili umrlo od navedenih razloga u Drugom svjetskom ratu. Osim Jevreja; komunisti, homoseksualci, Romi, hendikepirane osobe, mentalno zaostale osobe, Jehovini svjedoci, anti-nacisti, poljski intelektualci, i drugi; su bili ciljevi u ovom zlocinackom projektu. Eliminacija svih ovih, za naciste nepozeljnih, grupa se generalno naziva Holokaust. Smatra se da je Hitler, zajedno sa Himmlerom, bio idejni tvorac ovog projekta iako nema mnogo dokumenata koji to potvrdjuju. To su bili nezvanicni razgovori poslije kojih nisu ostajali tragovi. Na konferenciji u Wannsee-u u blizini Berlina, 20. januara 1942 Hitler je snimljen kako govori: "Jedino eliminacijom Zidova mozemo vratiti sebi zdravlje".

Poraz i smrt

Njemacke snage su prvi veliki poraz dozivjele u Staljingradu, u zimu 1942/43. U sjevernoj Africi, saveznici su zaustavili Nijemce u njihovom pokusaju da osvoje Suecki kanal i Bliski istok. Ovi porazi su bili glavne prekretnice u II. svjetskom ratu. Poslije toga, Hitlerovi vojnicko-takticki potezi su postali iracionalni. Njemacka vojna i finansijska pozicija je uzdrmana, kao i Hitlerovo zdravlje. Lijeva ruka mu je pocela nekontrolisano drhtati, neki historicari smatraju da je bolovao od Parkinsonove bolesti. Proglasenje rata Sjedinjenim Americkim drzavama 11. decembra 1941. dovelo je Hitlera u nezavidnu poziciju. Ratovao je sa najvecom drzavom (Sovjetski savez), najvecom industrijskom i finansijskom silom (SAD) i najvecom imperijom (Britanska imperija). 1943 je njegov saveznik Musolini zbacen sa vlasti, a americke snage su zauzele Siciliju. Sovjeti su poceli napredovati na istocnom frontu. 6. juna 1944. godine saveznicke snage su se iskrcale u sjevernoj Francuskoj (D-Dan). Realisti u njemackom vojnom vrhu su vidjeli da je poraz neminovan, nekoliko njih je odlucilo smaknuti Hitlera. Krajem jula 1944 jedan od njih, Claus von Stauffenberg, podmetnuo je bombu u Hitlerov vojni stab ali je Hitler prezivio. Uslijedila su ispitivanja i strijeljanja, oko 4.000 osoba je pogubljeno - pokret otpora je slomljen.Do kraja 1944. godine Sovjeti su potpuno oslobodili drzavu i poceli prodirati u centralnu Evropu. Saveznici su nadirali u Njemacku sa zapada. Njemacka je vojno porazena ali Hitler je odbijao pomisao na predaju ili pregovore o predaju. To je rezultiralo daljnjim ratovanjem i razaranjem Njemacke. U aprilu 1945, Sovjeti su bili pred Berlinom. Hitlerovi saradnici su savjetovali bijeg u Austriju ili Bavarsku ali on je bio odlucan da umre u glavnom gradu. Dok su se po Berlinu vodile posljednje ulicne borbe izmedju Sovjeta i preostalih Njemackih vojnika, vjeruje se da je Hitler izvrsio samoubistvo pucanjem u glavu 30. aprila 1945. Njegovo i tijelo Eve Braun, njegove dugogodisnje saputnice s kojom se vjencao par dana prije pada Berlina, zakopano je i spaljeno nakon kratkog vremena.

 

pocetna strana