СПИСАК ВАЖНИЈИХ ЉЕКОВИТИХ БИЉАКА

 
 

 

 

 

   

Гавез

 

  Опис биљке:

Гавез има сочну, грубо длакаву стабљику висине до 1 метар. Вишегодишњи корјен гавеза расте  врло дубоко у земљи. Дебео је, разгранат, вретенаст и сочан. Цвјетови имају облик уског звона, а боја им је прљаво-бијела, ружичаста или љубичаста.


Станиште:

Гавез расте по читавој средњој Европи. Налази се на влажним мјестима, јарцима, уз воде и на влажним ливадама као коров што се тешко искорјењује (због дужине корјена). Постоји око двадесетак врста гавеза, неки од њих се узгајају за сточну храну.


Љековити дио биљке:

За лијек се скупљају листови и корјен. Корјен се сакупља у прољеће и касну јесен. Након што се ископа, опере се и, да не изгуби од слузавог сока, најприје се осуши, реже на комадиће и до краја суши на топлом мјесту.


Љековито дјеловање:

Од свих домаћих љековитих биљака гавез садржи алантоин, материју која највише дјелује у стварању нових ћелија - због чега се користи у лијечењу рана, чак и запуштених гнојних рана. Њим се лијече све врсте повреда: испуцалост, посјекотине, лом костију, излив крви и сл.. За спољну употребу против гихта и костобоље нема бољег лијека од свјеже наструганог гавезакојим облажемо мјеста обољела од гихта.

Кад немамо на располагању свјежу биљку употребљавамо тинктуру гавеза. Одлично се показала код регенерације коже, против упале вена.

Пошто гавез снажно дјелује на централни нерви систем треба га употребљавати у малим дозама.