СПИСАК ВАЖНИЈИХ ЉЕКОВИТИХ БИЉАКА

 
 

 

 

 

   

Клека

 

  Опис биљке:

Клека је зимзелен грм висине од 0,5 до 7 метара. Зелени плодови су јајастог облика, а зрели су округли и тамноцрне-љубичасте боје, имају смоласт и ароматичан мирис и горкосладак укус.


Станиште:

Клека успева на каменитим и крашким теренима од приморских до планинских и брдских подручја.


Љековити дио биљке:

Читава биљка је љековита. Највише се скупљају потпуно зрели плодови, љубичасте боје, двогодишњи, јер млађи нису уопште љековити. Беру се у јесен и зиму. Плодови клеке беру се од друге половине љета и почетком јесени, што зависи од надморске висине на којој се налази.


Љековито дјеловање:

Љековитост клеке је одавно позната, а њена својства се користе против застоја мокраће, за дезинфекцију мокраћних органа, побољшање варења, искашљавање, против болести желуца, бубрега..

Клека има бактерицидно дејство, па се користи у лијечењу  инфективних болести плућа. Регулише рад бубрега и поспјешује измокравање. Етерично уље продире дубокоу кожу, па се користи лијечењу реуматских обољења, нарочити на зглобовима. Регулише рад органа за варење, користи се у лијечењу запаљенских процеса желуца и цријева. Уварак од иглица и младих грана отклања оток ногу и побољшава циркулацију.

Клеку треба користи обазриво, јер претјерана употреба може довести до оштећења бубрега.