ISTORIJAT

Radio datiranje ugljenika sugeriše da je region Sydney-a bio naseljen od strane starosjedilaca najmanje 30,000 godina. Tradicionalno domorodačko stanovništvo Sydney-ske uvale bili su Kadigali, čija se zemlja nekada prostirala od juga Port Jackson-a do Petersham-a. Dok je procjena broja stanovnika prije dolaska Prve Flote 1788. sporna, otprilike 4,000-8,000 Aboridžina je živjelo u Sydney-u do dolaska britanskih doseljenika. Britanci su domorodce zvali imenom "Eora", jer su na pitanje odakle dolaze odgovarali sa "eora", sto u prevodi sa njihovog jezika znači " odavde" ili "iz ovog mjesta". Postojale su tri jezičke grupe u regionu, koje su bile podijeljene na dijalekte manjih plemena. Glavni jezici su bili 'darug' (jezik Kadigala), Dharawal i Guringai. Iako je urbanizacija uništila mnogo dokaza o postojanju ovih naselja, veliki broj gravura, rezbarija i crteža u kamenu ostalo je vidljivo u pješčari Hawkesbury Sydney-skog basena.

1770. porucnik britanske mornarice, James Cook, se iskrcao u zalivu Botany na poluostrvu Kurnell. Tu je Cook ostvario prvi kontakt sa aboridžinskom zajednicom, poznatom kao Gweagal. Po instrukcijama britanske vlade, Arthur Philip je osnovao osuđeničko naselje. On je stigao u Botany Bay sa flotom od 11 brodova 18. januara 1788. Za ovaj prostor je ubrzo utvrđeno da je neprikladan za stanovanje, zbog lošeg zemljišta i nedostatka svježe vode. Philip je kasnije osnovao koloniju u Sydney-skom zalivu, u Port Jacksonu, 26. januara 1788. Nazvao ju je po britanskom sekretaru, Thomas-u Townshend-u, Lordu Sydney-u, u znak zahvalnosti zbog važne uloge koju je lord imao u izdavanju povelje kojom je Philip ovlašćen da osnuje koloniju. Originalno ime je trebalo biti 'Albion', ali je Philip odabrao 'Sydney'.

Do 1820. ostalo je samo nekoliko stotina Aboridžina i guverner Macquarie je počeo sa inicijativom da 'civilizuje, hrišćanizuje u edukuje' Aboridžine tako sto će ih izdvojiti iz njihovih plemena. Macquarie-jev mandat  guvernera Novog Južnog Velsa bio je period kada je Sydney unaprijeđen od svojih početaka. Putevi, mostovi i javni objekti su izgrađeni od strane britanskih i irskih osuđenika i do 1822. grad je imao banke, pijace i organizovanu policiju. 1830-ih i 1840-ih došlo je do urbanog razvoja, uključujući razvoj prvih predgrađa, pošto je grad ubrzano rastao kada su brodovi sa imigrantima iz Britanije i Irske počeli da pristižu. Dana 24. jula 1842. registrovano je opštinsko vijeće i Sydney je proglašen prvim gradom u Australiji, a John Hosking prvim gradonačelnikom. Izgradnjom Harbour Bridge-a 1932. Sydney je preuzeo od Melbourna ulogu najveceg i najbogatijeg grada. U periodu izmedju 1970. i 1980. Sydney je preuzeo i ulogu nacionalnog finansijskog centra.

NAZAD