MOSKVA                                                                                                                                                                               GRADOVI   

 

         Moskva je glavni i najveći grad Rusije. Nalazi se na rijeci Moskvi i obuhvaća površinu od 1097,12 km ². Broj stanovnika   brzo raste i prema popisu iz 2008. ima ih 10,5 miliona. Po posljednjem popisu iz 2004. u Moskvi je živjelo 11.273.400 stanovnika. Samim tim Moskva je najnaseljeniji grad u Evropi, dok urbano stanovništvo grada čini 1 / 10 ruske populacije.

Moskva ima status grada federalnog značaja (federalnog subjekta). Uz nju, takav status u Rusiji ima još samo Sankt Peterburg. Nalazi se u Središnjem federalnom okrugu. Administrativno se dijeli na 10 okruga koji se dijele na mnogobrojne područne uprave.

U središtu grada nalazi se Kremlj, utvrđeni kompleks koji je do 1703. bio političko središte Ruskog Carstva, a od 1918. Sovjetskog Saveza, i od 1991. Ruske Federacije. Uz istočni zid Kremlj prostire se Crveni trg, mjesto mnogih državnih ceremonija. Na trgu se nalaze i dvije vjerojatno najpoznatije moskovske građevine - crkva Sv. Vasilija Blaženog i mauzolej Lenjina.

                                                                                                 

Kremlj                                                                                                                                                             Crveni trg

                             

                                                             crkva Vasilija Blaženog                                                            mauzolej Lenjina

Moskva je takođe veliki ekonomski i trgovački centar, dom velikog broja milijardera. U 2007 Moskva je drugu godinu za redom proglašena za grad koji je najskuplji na svijetu za život.

     
Grad je nazvan po rijeci (na staroruski: grad moskovitima, doslovno prevedeno kao "Grad uz rijeku Moskvu"). Pravo porijeklo imena je nepoznato ali ipak postoji nekoliko pretpostavki.  Jedna od pretpostavki govori o tome da ime dolazi iz drevnog finskog jezika i znači "mračan" ili "zamućen".



U reonu Moskve nađeni su tragovi neolitskih naseobina iz perioda od 3000-2000 p. n. e. Naseobine Slavena potiču iz 6. vijeka, a Moskva se prvi put spominje kao naselje u ljetopisu 1147 kada je princ Novgorodska republike pozvao Jurija Dolgorukog riječima: "dođi meni, brate, u Moskvu".  Knez Jurij Dolgorukim izgradio je utvrđenje od drveta - Kremlj - 1156. godine, oko kojeg se širilo naselje.  Od početka 14. vijeka u vlasti je moskovskih kneževa, a od druge polovice 14. vijeka ona se izjednačuje s pojmom ruske države i nalazi se na čelu borbe protiv mongolsko-tatarskog jarma. U 14. i 15. vijeku Moskovljani su dizali više ustanaka protiv svojih feudalaca. Od druge polovice 15. vijeka Moskva postaje prijestolnica ruske države, a početkom 16. vijeka imala je oko 100.000 stanovnika.

U tom razdoblju Kremlj se izgrađuje od čvršćeg materijala i na širem prostoru. Do 18. vijeka Moskva postaje veliki trgovačko-industrijski centar, ali je opao broj njenih stanovnika kada je Lenjingrad postao prijestolnica 1712. godine. Za vrijeme Napoleonovih ratova (oko 1812) u Moskvi je izgorjelo tri četvrtine zgrada, ali je unatoč tome krajem 19. vijeka postala veliki naučni, politički i kulturni centar. U revoluciji 1905.-1907. moskovski proleterijat uzeo je masovno sudjelovanje i od marta 1918. na čelu se nalazi Lenjin. U Drugom svjetskom ratu Nijemci su pred Moskvom pretrpjeli odlučujući neuspjeh, a Moskvu je branilo 500.000 Moskovljani, među kojima i veliki broj žena.

 

POCETAK STRANICE