NASLOVNA STRANA

ISTORIJA

GEOGRAFIJA

STANOVNIŠTVO I JEZICI

SAOBRAĆAJ

KULTURA

SPORT

GALERIJA

KVIZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIAMI
Florida

Miami u popularnoj kulturi

Pogled na nebodere u Miamiju

Radnja mnogih televizijskih serija zbiva se u Miamiju, kao što su serije Reži me, CSI: Miami i Dexter. The Jackie Gleason Show bio je sniman u Miami Beachu od 1964. do 1970. godine. Radnja NBC-evog sitcoma Good Morning, Miami se događa u radnom okruženju televizijske stanice u Miamiju. Radnja sitcomova Zlatne djevojke i Empty Nest, kao i detektivskih serija Surfside 6 i Poroci Miamija također se događaju u Miamiju. Grad je 2004. i 2005. ugostio MTV Video Music Awards. U gradu je snimljen i veliki broj reality showova.

Pogled na Nacionalni park Biscayne

Radnja videoigre Grand Theft Auto: Vice City i Grand Theft Auto: Vice City Stories događa se u izmišljenom gradu Vice City, koji je uvelike temeljen na Miamiju. Kroz igru se čak mogu čuti brojni likovi koji govore haićanskim kreolskim i španjolskim jezikom.

Miami je i središte latinoameričke televizijske i filmske produkcije. Ovdje se snimaju mnogi programi na španjolskom jeziku, većinom u Hialeahu i Doralu. Ovi programi uključuju televizijske kvizove, informativne emisije i telenovele kao Morelia i La Mujer de Mi Vida. Među najpopularnijim programima u španjolskom govornom području su subotnji show Sábado Gigante i talk showovi Cristina Saralegui i El Gordo y la Flaca.

U gradu su snimljeni mnogi filmovi, kao što su: Svi su ludi za Mary, Divlja igra, Ace Ventura: Šašavi detektiv, Prebrzi i prežestoki, Zločesti dečki i Zločesti dečki 2, Transporter 2, Krletka, Zamjenik, Blow, Istinite laži, Reno 911!: Miami, Quick Pick, Poroci Miamija (temeljen na istoimenoj televizijskoj seriji), Cocaine Cowboys, Lice s ožiljkom, te filmovi Jamesa Bonda Goldfinger, Operacija Grom i Casino Royale.

Muzička kultura grada je vrlo bogata i raznolika. Latinoamerikanci su iz svojih domovina donijeli instrumente conga i rumba, koji su se ovdje udomaćili kao i salsa, bachata, merengue, vallenato, te reggae, soca, kompa, zouk, calypso, i steeldrum.

Tijekom 1970-ih u Miamiju su djelovali brojni glazbeni umjetnici iz disco žanra. Miami je poznat po freestyle glazbi, obliku dance glazbe koji je bio vrlo popularan u 1980-im i 1990-im godinama, a koji je bio pod jakim utjecajem electro, hip-hop i disco glazbe.

Poznati hip-hop glazbenici iz Miamija su 2 Live Crew, Dre, J.T. Money (iz Poison Clana), Pretty Ricky, Trick Daddy, Trina, Pitbull, te Rick Ross.

U Miamiju se odvija elektronski Winter Music Conference, kao i mnogi drugi festivali vezani uz electro glazbu.

Miami je zajedno sa susjednim Miami Beachom poznat po slavnim noćnim klubovima.

Mediji

Najveći dnevni listovi u Miamiju su The Miami Herald i South Florida Sun-Sentinel na engleskom jeziku i El Nuevo Herald i Diario Las Americas na španjolskom jeziku. The Miami Herald su također i najvažnije lokalne novine s preko milijun čitatelja.

Miami je dvanaesto po veličini radijsko tržište i sedamnaesto po veličini televizijsko tržište u SAD-u. Televizijske stanice koje djeluju na području Miamija su WAMI (Telefutura), WBFS (My Network TV), WSFL (The CW), WFOR (CBS), WHFT (TBN), WLTV (Univision), WPLG (ABC), WPXM (ION), WSCV (Telemundo), WSVN (FOX), WTVJ (NBC), WPBT (PBS), WLRN i WSBS Mega TV.