Heraklit (oko 540-480. prije Hrista)  

 
Biografija    
 
Jonski polis Efes, u blizini Mileta, proslavio je filozof Heraklit. Izvori svedoče da se Heraklit odrekao kraljevske časti u korist brata, kao i da se sa prezirom odnosio prema svojim sugrađanima. Politički život je napustio kada su Efešani prognali njegovog prijatelja Harmodora, "najčestitijeg građanina Efesa". Nije želio da emigrira u Južnu Italiju, kao Pitagora i Ksenofan, već je po starost živio usamljeno, filozofirajući i igrajući se piljaka sa djecom. Kada mu je došla posjeta, izjavio je: "Uđite, čak i ovde postoje bogovi." Umro je od "vodene bolesti" u 60. godii života.
 
Učenja      
 
Na osnovu 126 autentičnih fragmenata, koji su sačuvani iz Heraklitovog spisa O prirodi, može se zaključiti da je temelj njegove filozofije učenje o logosu (grč. logos-smisao, govor, razum, istina, mjera, zakon). Od termina logos potiče i ime jedne od osnovnih filozofskih nauka - logike, koja se bavi smisaonim govorom, tj. ispravnim i stinitim mišljenjem. Svijet (kosmos) ima svoj logos, koji se ispoljava i izražava - a koji onda umni ljudi (filozofi) detektuju i dešifruju pomoću svog mikrologosa, tj. smisaonog, smijernog, valjanog i istinitog govora. Zbog toga su Heraklitovi pregnantni iskazi (aforizmi) apodiktički i kategorički. Naime, oni nisu subjektivno mnenje, već odgonetanje nužnog i bezuslovnog kosmičkog logosa. O tome svijedoči i njegov fr.114: "Oni koji sa razumom govore, treba da svoje uporište traže u onom što je opšte za sve, isto onako kao država u zakonu, i još mnogo čvršće. Jer svima ljudskim zakonima daje hranu jedan božanski: ovaj svojom moći doseže toliko daleko koliko hoće, i ima ga dovoljno za sve, i još preostaje." (1979: 39).
 
U svome učenju o bivstvu (ontologiji), Heraklit kaže da je mudro, ukoliko se osluškuje logos, saglasiti se da je sve-jedno, tj.viječno živa vatra: "Ovaj svijet isti za sve nas, nije stvorio nijedan čovjek niti bog, već je on bio, jeste i biće viječno živa vatra koja se s mjerom pali i s mjerom gasi" (fr.30). Pri tome se vatra rađa iz vazduha, ovaj iz vode, voda iz zemlje: "Vatra živi smrću zemlje, vazduh živi smrću vatre, voda živi smrću vazduha, zemlja živi smrću vode" (kružni tok u prirodi iz fr.76). Uz to Heraklit dodaje kako su "put naviše" i "put naniže" jedan te isti put.
   
Sve što jeste ili postoji nije za Heraklita ni bivstvo ni nebivstvo (ništa) - nego bivanje, promjena, kretanje, postajanje i nestajanje. Platon je ovaj filozofski stav, u dijalogu Kratil, sažeo u lapidaran stav: Sve teče (Panta rei). I doista, Heraklit kaže da se "dvaputa u istu rijeku ne može kročiti" i da je "Sunce svaki dan novo". Prema Heraklitovoj filozofiji, Sve postaje iu Jednog, i iz Svega opet Jedno. Osnovni movens je pri tome borba i jedinstvo suprotnosti: "Suprotno se sjedinjuje i iz različitoga nastaje najljepša harmonija, i sve nastaje borbom" (fr.8) Tako "hladno postaje toplo, toplo hladno, vlažno suvo, a suvo vlažno" (fr.126.). Heraklit je smatrao da iz borbe i jedinstva različitosti (pa i suprotnosti kao ekstremnih razlika) nastaje najbolja harmonija ili sklad. Pri tome je nevidljiva i unutrašnja harmonija jača od one vidljive i spoljašnje. Heraklitova dijalektika jeste teorija kretanja, i to kružnog (cirkularnog) kretanja, Viječno vraćanje istog.

 

Nazad   Početna strana