Protagora (oko 481-411. prije Hrista)  
 
Biografija    
 
Najpoznatiji sofista nesumljivo je Tračanin iz Abdere Protagora, koji je dijelovao skoro pola vijeka širom Helade i u Južnoj Italiji. Doksografi pričaju da je podučavajući za novac zaradio više i od slavnog vajara Fidije. Prijatelji su mu bili Empedoklo, Herodot, perikle, Gorgija i drugi poznati Heleni. Autor je više filozofskih dijela, od kojih su najznačajnija: Istina, O bogovima, O bivstvu, O državi, O vrlinama itd. Protagora je 411. godine osuđen na progonstvo zbog asebeje. Periklo mu je pomogao, ali doksografi svedoče da je, na putu za Siciliju, Protagora Abderanin nastradao u brodolmu.
 
Učenja      
 
Zahvaljujući Protagori retorika je postala vještina mačevanja riječima (on je uveo prava takmičenja u raspravljanju), a demokratija se postepeno preobražavala u demagogiju. Nadalje, on je prvi opisao razliku između glagolskih vremena i objasnio važnost povoljnog trenutka (grč. kairos). Protagora se priklanja tradiciji i prihvata da su bogovi stvorili ljude, ali je za ljude Prometej značajniji, jer im je podario vatru. Pomoću vatre ljudi su razvili razne vještine i zanate, počeli su da se bolje hrane, da govore i da prave kuće. Međutim, da se ne bi osilili i međusobno uništili, bogovi su im usadili pravdu i stid. Tako su prema Protagori, nastale i države, koje obezbjeđuju sigurniji zajednički život. Protagora afirmiše i 5 tradicionalnih moralinih vrlina: pravednost, razboritost, mudrost, hrabrost i pobožnost.
 
Ipak osnovni Protagorin filozofski stav, kojim počinje njegov spis Istina (Aletheia), jeste: "Čovjek je mjera svih stvari: onih koje jesu da jesu, a onih koje nisu da nisu" (skraćeno: grč. Anthropos metron, lat. Homo mensura). Ovaj stav je postao krilatica novog načina filozofiranja, tj. saznajnog, antropološkog i etičkog relativizma (lat. relatio-odnos). Suština ovog stava je da sve postoji u odnosu, relaciji prema čovjeku.

 

Nazad   Početna strana