ENGLESKA

 

Engleska je najveće i najgušće naseljeno područje Ujedinjenog Kraljevstva. Naziv Engleska se vrlo često pogrešno koristi kao sinonim za državu Ujedinjenog Kraljevstva ili za ostrvo Velika Britanija

 Engleska obuhvata južni deo ostrva Velike Britanije, na severu graniči sa Škotskom, a na zapadu sa Velsom i Irskim morem. Na istoku graniči sa Severnim morem, a na jugu Engleska leži na Lamanšu (Engleski kanal).

 Sjedište Vlade Ujedinjenog Kraljevstva kao i kraljevske porodice je u glavnom gradu Londonu. Za razliku od Škotske, Velsa ili Severne Irske nema ni svoj parlament ni svoju vladu. Njihovu ulogu su preuzeli Parlament i Vlada Ujedinjenog Kraljevstva. Pri tome je uobičajeno, da o pitanjima koja se tiču isključivo Engleske, zastupnici drugih delova zemlje u Parlamentu ne glasaju. Međutim, planira se podela Engleske na više administrativnih područja sa ličnom upravom (Devolucija).

 Engleski jezik razlikuje pojmove City od Town , što bi se kod nas oboje prevelo samo sa grad. Pravo da se mesto nazove City proizlazi iz kraljevske povelje o takvom imenovanju (Rojal Čarter). Pri tome je kao orijentacija služio podatak, da li naselje ima katedralu. Dok, na primer, mali Herford sa nepunih 60.000 stanovnika ima naziv City, Stokport sa svojih 285.000 stanovnika je Town.

 Spisak "velikih gradova Engleske" sadrži i tzv. "Metropolitain Boroughs". Neki od tih upravnih središta sastoje se od više gradova (Town ili City). Ti "Metropolitain Boroughs" su jednostepenske upravne jedinice.

  39 istorijskih grofovija postoje od kasnog srednjeg veka. Od polovine 20. veka su grofovije u svojoj ulozi kao upravna područja više puta ponovo organizovani, ali u svesti stanovništva i dalje postoje kao istorijske grofovije. Veći gradovi i dalje su bili delovi grofovija.

 Tokom 20. veka upravna podela je delomično prilagođena novonastalim velikim gradskim aglomeracijama. Na taj način su promenjene i granice navedenih 39 istorijskih odnosno tradicionalnih grofovija. Tako je, na primer, 1965. ustanovljeno upravno područje "veliki London". 1974. su ustanovljeni 6 Metropolitan Counties kao i t.zv. Non-Metropolitan Counties, među njima i nekoliko manjih grofovija kao Avon , Hambersajd i Klivland , koje su 1990-tih delom raspuštene (tako recimo Rutlend i Vestmorland). Grofovije se dele na okruge Distrikti) koji bi se po svom delokrugu vlasti mogli uporediti sa našim gradskim upravama. Ti distrikti se sastoje od nekoliko gradova i naselja koji nemaju sopstvenu upravu. Tu je reč o "dvostepenom upravnom sistemu" (1. stepen grofovija; 2. stepen okrug ili distrikt). 1986. su raspušteni saveti grofovija kao i Metropolitan Counties. Njihovi zadaci su preneti na Metropolitan districts tako da su oni obavljali sve poslove i grofovija i distrikt-a ("jednostepenska uprava"). Njihova uloga mogla bi se opisati kao "jedinstvena vlast". Ipak je i dalje zadržan pojam 6 Metropolitan Counties ali odnosi se još samo na geografski položaj i služi za potrebe statistike. Brojni Non-Metropolitan Districts su sredinom 1990-tih kao "jedinstvena vlast" izdvojeni iz grofovija. Od tada obavljaju i upravne poslove grofovija pa su time uporedivi sa Metropolitan districts.

 

<<povratak na pocetnu